Patronlar Dünyası
Geri

Hazine'den Karayolları'na Ekim'de 25 Milyarlık yardım!

Garanti ödemeleri, artan döviz kuru ve ABD enflasyonu nedeniyle KGM'nin bütçesine rekor düzeyde ödenek aktarıldı. Ekim ayında yapılan 25 milyar TL'lik Hazine yardımı ile 10 aylık yardım tutarı 76 milyar TL oldu.
ABONE OL
Abone Ol
Hazine'den Karayolları'na Ekim'de 25 Milyarlık yardım!
Haberler / Ekonomi
24 Kasım 2022 Perşembe 08:04
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan kamu harcamaları istatistikleri de gerçeği ortaya koydu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Milletin cebinden kuruş çıkmayacak” sözü ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun “Biz Anadolu çocuklarıyız” diyerek kimseye haksız ödeme yapmadıklarına yönelik açıklamasına karşın KGM’ye Hazine yardımı adı altında dev ödenekler aktarıldı.

Birgün'den Nurcan Gökdemir'in haberine göre KGM’nin 2022’de 85,3 milyar TL olarak belirlenen daha sonra 98,5 milyar TL’ye çıkarılan bütçe ödeneğinden ekim ayı sonunda 80,5 milyar TL harcama yaptı.

#reklam#

Dokuz ay boyunca 1,8 milyar TL ile 9,9 milyar TL arasında değişen aylık harcamalar ekim ayında 24,3 milyar TL’ye fırladı. Genel Müdürlüğün bütçesinin her yıl olduğu gibi yetmeyeceği, büyük açık vereceği anlaşılınca Hazine’den yapılan yardımlar da hızlandırıldı.

KGM’YE DEV YARDIM

Bütçe açığının finansmanı için KGM’ye yıl boyunca aylar itibarıyla 400 milyon TL ile 5,5 milyar TL arasında değişen sayılarla yardım yapıldı. Ancak bu sayılar ekim ayında 19 milyar liraya çıktı. Böylece bu kalemden yapılan yardım tutarı on ayın sonunda 43,6 milyar TL oldu.

456 milyon TL ile 4,5 milyar TL arasında değişen sermaye transferi de ekim ayında 6,1 milyar TL oldu. On aylık sermaye transferi de 32,4 miyar TL olarak gerçekleşti.

DEVAMLI GÜNCELLEME

Karayolları Genel Müdürlüğü'nün daha çok yardım ve transfer almak zorunda kalmasına garanti tutarının belirlenmesiyle ilgili yapılan değişikliklerin neden olduğu bildiriliyor. KGM, otoyol ve köprülere döviz kuru ve ABD enflasyonu oranında yılda iki defa ödeme yapıyordu.

#reklam#

Ancak garanti tutarlarının altı ayda değil üç ayda bir belirlendiği iddia ediliyor. Hem ABD enflasyonunun artması hem de dövize endeksli garanti ödemelerinin artık üç ayda bir yenilenmesi nedeniyle garanti ödemelerinde olağanüstü bir artış yaşandığı ifade ediliyor.

AYAR TUTMUYOR

KGM’nin bütçesi verimsiz yatırımları ve ülke kaynaklarını uzun yıllar ipotek altına alan garanti sözleşmeleri nedeniyle bütçesi sürekli büyük sapmalara uğrayan KGM’de 2022’de de bu durum değişmedi.

AKP’nin 2010’lu yıllardan sonra kamu özel işbirliği projelerini tercih etmesi ile dev harcamalar gündeme geldi.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün mali yılbaşında belirlenen bütçesi ile yılsonu harcamaları arasında yüzde 72’den başlayarak yüzde 215’e kadar varan oranlarda sapmalar yaşanmaya başlandı. 2010 ile 2015 yılları arasında yüzde 122’nin altına düşmeyen sapma oranı 2015 yılında yüzde 215 oldu. 2016 ile 2018 yılları arasında yüzde 72-83 arasında değişen oranlarda sapma görüldü.

BÜTÇEDE DERİN BİR GEDİK OLUŞTURUYOR

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bütçe artış oranına yönelik konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın şunları söyledi:

#reklam#

“AK Parti iktidarında gelir garantili yap-işlet-devret projeleri kamu kaynaklarının yandaşlara aktarılması aracına dönüştü. İktidar sözcülerinin ‘Devletin kasasından bir kuruş çıkmadı’ diyerek alenen kamuoyuna yanılttığı gelir garantilerinin döviz üzerinden verilmesi ise kamu bütçesinde derin bir gedik oluşturuyor.

İktidar her fırsatta ‘yerlilik’ ve ‘millilik’ söylemini kullanırken, kendi yandaşlarına verdiği gelir garantisini tamamen dövize endekslemiş durumda. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı her ne kadar geçiş garantili otoyol ve köprülerin garanti sayısını sağladığına yönelik algı yaratmak istese de bugün Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bütçesinden her ay milyarlarca lira garantilere ödeniyor.”

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası