Patronlar Dünyası
Geri

Goldman dolarda yükseliş bekliyor

Goldman Sachs stratejistleri diğer küresel merkez bankalarının Fed’in faiz artış temposuna yetişmekte zorlandığı bir ortamda, hâlâ doların yükselişini destekleyen çok sayıda gelişme olduğunu belirtti.
ABONE OL
Abone Ol
Goldman dolarda yükseliş bekliyor
Haberler / Finans
18 Kasım 2022 Cuma 08:53
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Goldman Sachs Inc. stratejistlerine göre ABD doları önümüzdeki dönemde küresel piyasalarda yükselişini sürdürecek.

Bankanın stratejistleri Dominic Wilson, Kamakshya Trivedi ve Vickie Chang Perşembe günü yayımladıkları araştırma notunda, diğer küresel merkez bankalarının Fed’in faiz artırımlarının hızına yetişmekte zorlandıkları bir ortamda, doların yükselişini destekleyen hâlâ çok sayıda gelişme olduğunu belirtti.

#reklam#

Piyasaların zayıf büyüme görünümü ve enflasyon verilerine karşı kırılgan olmayı sürdürdüğüne değinen stratejistler, “Dolarda bu seviyelerden yaşanacak yükseliş hareketinin geçen yıla göre daha dalgalı ve düşük kaliteli olmasını bekleriz” değerlendirmesinde bulundu.

GOLDMAN'IN FED BEKLENTİSİ

"Goldman'a göre ABD resesyondan kaçınabilecek"

Öte yandan banka ABD ekonomisinin bir resesyondan kaçınacağı yönündeki beklentisini koruyor. Goldman gelecek 12 ayda ABD’de bir resesyon yaşanma ihtimalini yaklaşık yüzde 35 olarak tahmin ediyor.

Bununla birlikte dünyanın geri kalanında ekonomilerin resesyona girmesi riski ve bunun finansal istikrar için yarattığı tehdidin güvenli limanlara yönelik iştahı artırdığını ve doları güçlendirdiğini belirten stratejistler, “Doların, ABD’nin ticaret ortaklarının para birimlerine göre rekabetçiliğini ölçen ticaret ağırlıklı endeks bazında yaklaşık yüzde 3 daha artması için alan var” dediler.

#reklam#

Stratejistlere göre Çin’in sıfır Kovid politikasını beklenenden erken sonlandırması veya Rusya-Ukrayna savaşında sürpriz bir yumuşama olması halinde doların negatife dönüşü daha erken bir tarihte gerçekleşebilir.

Bloomberg Dolar Endeksi, Fed’in 4 kez 75 baz puanlık jumbo faiz artışına gittiği 2022 yılında şu ana kadar yaklaşık yüzde 9 artış kaydetmiş durumda.

Advertisement

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası