Patronlar Dünyası
Geri

Garanti’nin BBVA’ya maliyeti TL’deki değer kaybıyla birlikte azaldı

BBVA ile Garanti ile anlaşmayı duyurduğu günden bu yana TL, euro karşısında yüzde 23 değer kaybetti. Teoride, BBVA için satın alım euro olarak daha ucuz hale geldi.
ABONE OL
Abone Ol
Garanti’nin BBVA’ya maliyeti TL’deki değer kaybıyla birlikte azaldı
Haberler / Finans
24 Kasım 2021 Çarşamba 16:26
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Alımın maliyetinin üst sınırı şimdiden 2,25 milyar eurodan 1,9 milyar euroya geriledi. BBVA sözcüsü bu durumun hesaplandığını belirtti.

Garanti Bankası hissedarı BBVA Türkiye’de ve Garanti Bankası’nda uzun vadeli yatırımcı olduklarını yeniden teyit etti ve Garanti hisselerine yönelik alım teklifinde TL’deki değer kaybının zaten hesaba katıldığını açıkladı.

BBVA 15 Kasım’da mülkiyetinde bulunmayan Garanti paylarının tamamı için gönüllü pay alım teklifi yapma kararı almıştı. BBVA, Garanti hissesi alımı için hisse başına 12.2 lira teklifte bulunacağını açıklamıştı.

ZATEN HESABA KATILMIŞTI

BBVA sözcüsü, “Garanti hisselerinin alım teklifinde ciddi getiri sağlamak için TL’nin değer kaybedebileceği zaten hesaba katılmıştı” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın düşük faiz politikalarında kararlı olduğunu yinelemesi sonrası dolar/TL 13,45’e kadar sert yükseldikten sonra 12’ye doğru toparlandı.

TL, BBVA’nın anlaşmayı duyurduğu 15 Kasım’dan bu yana euro karşısında yüzde 23 değer kaybetti. Teoride, BBVA için satın alım euro olarak daha ucuz hale geldi. 2,25 milyar euroya kadar ulaşabilecek bu alımın maliyetin üst sınırı TL’deki değer kaybı ile şimdiden 1,9 milyar euroya geriledi. 

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MEDYA TEKSTİL İŞTE BAŞARANLAR AKTÜEL OTOMOBİL LUX
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2021 Patronlar Dünyası