Patronlar Dünyası
Geri

Faiz kararı Hazine'ye 255 Milyarlık yük getirdi!

İktidarın, “faizi indirip cari açığı azaltarak enflasyonu düşürme” iddiası kuru artırıp bütçeye faiz yükü olarak geri döndü.
ABONE OL
Abone Ol
Faiz kararı Hazine'ye 255 Milyarlık yük getirdi!
Haberler / Finans
23 Kasım 2021 Salı 07:18
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

CHP TBMM Grubu’nun ekonomi raporuna göre, AKP döneminde bütçeden yapılan toplam faiz ödemesi 1.2 trilyon TL’ye ulaştı. Bütçeden yapılan faiz ödemelerinin her yıl yaklaşık yüzde 30’unu döviz cinsinden iç ve dış borçlar için yapılan faiz ödemeleri oluşturuyor.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre TBMM’de görüşülmekte olan 2022 bütçesindeki 240 milyar TL’lik faiz ödeneğinin 70 milyar liralık kısmının da (7.5 milyar dolar) bütçe teklifi oluşturulurken, esas alınan 9.17 TL’lik 2022 yılı ortalama kur tahminiyle hesaplanan döviz cinsinden iç ve dış borçlar için ödenecek faizler için ayrıldığı tahmin ediliyor.

Dolar kurunun şimdiden 11.5 TL’ye yaklaşması nedeniyle 2022’deki döviz cinsinden borçlar için yapılacak faiz ödemesinin şimdiden 85 milyar TL’yi bulduğu hesaplanıyor. Dolayısıyla sırf bu nedenle 2022 yılı faiz ödemelerinin 255 milyar TL’yi aşması bekleniyor. 

236 MİLYAR DOLAR

Yine rapora göre, Türkiye gelecek bir yıllık dönemde 168 milyar dolar dış borç ödemesi yapmak zorunda. Bu borcun 37.3 milyar dolarlık kısmı kamu kesimi, 26 milyar doları Merkez Bankası, 104.7 milyar doları ise özel sektör tarafından ödenecek.

Bu hesap eylül sonu itibarıyla yapılmıştı. Eylül sonundan bu yana dolar kurundaki artış nedeniyle geri ödemeyi yapacak kesimlerin TL cinsinden finansman yükü 386 milyar TL arttı. TL’nin değerinin “serbest düşüşe” bırakıldığı bu döneme özel sektör 236.4 milyar dolarlık dış borçla girdi.  

Ayrıca sıkça tartışılan Merkez Bankası’nın (MB) net rezervi eksi 46.5 milyar dolar oldu. Yine rapora göre kredi ve kredi kartı borcu nedeniyle bankalar tarafından “kara listeye alınan” yurttaş sayısı 3.6 milyona yükseldi. 

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MEDYA TEKSTİL İŞTE BAŞARANLAR AKTÜEL OTOMOBİL LUX
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Patronlar Dünyası