Patronlar Dünyası
Geri

Eski Artvin Valisi Selahattin Akyurt'un şirketinin HES projesine Danıştay "dur" dedi

Artvin'in Şavşat ilçesinde Akyurt Enerji Üretim A.Ş. tarafından yapılmak istenen Hanlı HES için Danıştay 6. Dairesi’nden iptal kararı çıktı.
ABONE OL
Abone Ol
Eski Artvin Valisi Selahattin Akyurt'un şirketinin HES projesine Danıştay
Haberler / Gündem
18 Mart 2023 Cumartesi 18:33
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Artvin’in Şavşat ilçesinde Hanlı ve Kireçli köylerine kurulmak istenen Hanlı Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali (HES) Revize Projesi için Danıştay 6. Dairesi, iptal kararı verdi. Danıştay'ın kararı bugün duyuruldu. 

Eski Artvin Valisi Selahattin Akyurt’a ait Akyurt Enerji Üretim A.Ş tarafından yapılması planlanan Hanlı Regülatörü ve 1-2 HES projesine verilen Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu raporunun iptali yönündeki davanın aleyhine sonuçlanmasıyla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yeniden ÇED başvurunda bulundu ve ‘ÇED gerekli değildir’ raporu aldı.

Şavşat Hanlı köyü ve Savaş köyünün derneklerinin de arasında bulunduğu 35 davacı, şirkete karşı 29 Eylül 2020'de 'ÇED gerekli değildir' kararının iptali istemiyle yeniden dava açtı. Rize İdare Mahkemesi'nden sonuç alamayan davacılar, davayı Danıştay'a taşıdı.

Davacılar, şirketin hukukun arkasından dolanarak 'ÇED gerekli değildir' raporu aldığını ayrıca bölge halkının su hakkının değerlendirilmediğini belirterek mahkeme kararının bozulmasını istedi.

Bir önceki davayı inceleyen Danıştay, kararında, halkın kadim su hakkı dikkate alındığında her iki davanın benzer nitelikte olduğunu, projenin farklı bir proje olmadığını belirtti. Şirketin projedeki eksiklikleri gidereceği yönündeki beyanlarının gerçeği yansıtmadığına da değinildi. Danıştay, belirtilen gerekçelerle hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna vardı. Danıştay, karar düzeltme yolunu da kapalı tutarak Hanlı HES projesinin yapımının durdurulmasına karar verdi.

 

patronlardunyasi.com

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MEDYA TEKSTİL İŞTE BAŞARANLAR AKTÜEL OTOMOBİL LUX
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası