Patronlar Dünyası
Geri

Erdoğan talimat vermişti: TCMB ne yapacak?

Ankete katılan 16 kurum 150 baz puan, 1 kurum 100 baz puan, 1 kurum 125 baz puan ve 1 kurum 200 baz puan faiz indirimi öngörüyor.
ABONE OL
Abone Ol
Erdoğan talimat vermişti: TCMB ne yapacak?
Haberler / Finans
24 Kasım 2022 Perşembe 08:19
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Bloomberg HT Araştırma Birimi'nin anketine katılan 19 kurumun medyan beklentisi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) bu haftaki toplantıda politika faizini 150 baz puan düşürerek yüzde 9 seviyesine indirmesi yönünde oldu. Piyasanın bu beklentisinin gerçekleşmesi durumunda, Türkiye'de politika faizi Ağustos 2020'den bu yana ilk kez tek haneye inecek.

Bloomberg HT’nin kasım ayı Merkez Bankası faiz kararına ilişkin anketi sonuçlandı. Piyasa aktörleri Merkez Bankası’nın bu toplantıda da politika faizini düşürmesini bekliyor.

FAİZ TEK HANEYE İNEBİLİR

24 Kasım Perşembe günü açıklanacak olan faiz kararı anketine katılan 19 kurumun medyan beklentisi politika faizinin yüzde 9 seviyesine indirilmesi yönünde oldu. Medyan beklentiye göre 2020 yılı ağustos ayından sonra ilk defa faizin tek haneye inmesi öngörülüyor.

Piyasanın bu beklentisinin gerçekleşmesi durumunda, Türkiye'de politika faizi ağustos 2020'den bu yana ilk kez tek haneye inecek.

Ankete katılan tüm kurumlar bu toplantıda faizde indirim beklerken; 16 kurum 150 baz puan, 1 kurum 100 baz puan, 1 kurum 125 baz puan ve 1 kurum 200 baz puan faiz indirimi öngörüyor.

ERDOĞAN TALİMAT VERMİŞTİ

Yıl sonu tahminini paylaşan 18 kurumun medyan beklentisi faizlerin yüzde 9 seviyesine çekilmesi yönünde. En düşük yıl sonu tahmini veren kurumlar politika faizinin yıl sonuna kadar yüzde 8 seviyesine kadar düşürülmesini, en yüksek yıl sonu politika faizi tahminini paylaşan kurumlar ise yıl sonuna kadar politika faizinin yüzde 9,5 seviyesine indirilmesini bekliyor.

TCMB, ekim toplantısında politika faizini aralıksız üçüncü kez üst üste indirerek AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın işaret ettiği ‘tek haneli faize’ bir adım daha yaklaştırmıştı. 20 Ekim tarihinde 150 baz puanla faizi yüzde 10,50’a indiren TCMB ayrıca kasım toplantısı için “benzer bir adım atıldıktan sonra faiz indirim döngüsünün sona erdirilmesi gündeme alındı” açıklamasını yapmıştı.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MEDYA TEKSTİL İŞTE BAŞARANLAR AKTÜEL OTOMOBİL LUX
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Patronlar Dünyası