Patronlar Dünyası
Geri

Dünyada ilk kez Osmanlı Güzel Koku Günü kutlanacak

Kültür Bakanlığı, Unesco ve Türk koku üreticisi Seluz Fragrance Company‘nin desteğiyle ilk kez Dünya Osmanlı Güzel Koku Günü kutlanmaya başlanacak.
Dünyada ilk kez Osmanlı Güzel Koku Günü kutlanacak
Haberler / Aktüel
10 Şubat 2015 Salı 14:23
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp
Türkiye, Dünyaya özel bir gün armağan etmeye hazırlanıyor. Kültür Bakanlığı, Unesco ve Türk koku üreticisi Seluz Fragrance Company‘nin desteğiyle ilk kez Dünya Osmanlı Güzel Koku Günü kutlanmaya başlanacak.  Böylece Sosyolog Bihter Türkan Ergül’ün 8 yıllık araştırmalarının sonucunda gün yüzüne çıkan Osmanlı’nın güzel koku kültürü, 25 Haziran 2015 tarihinden itibaren tüm dünyada konuşuluyor olacak.
 
Kanuni Sultan Süleyman’dan Hürrem Sultan’a, IV.Murat’tan Kösem Sultan’a, Fatih Sultan Mehmet’ten Nurbanu Sultan’a kadar yüzyıllarca hüküm süren Osmanlı kokuları yeniden gün yüzüne çıktı. Dünyanın sayılı koku uzmanlarından olan sosyolog Bihter Türkan Ergül’ün Milli Saraylar arşivinde 8 yıllık araştırmaların sonucunda ortaya çıkardığı Osmanlı’nın güzel koku kültürüne dair çok özel bilgiler, Dolmabahçe Sarayı Saray Koleksiyonları Müzesi’nde, Seluz Fragrance Company ana sponsorluğunda düzenlenen bir konferansla 100’ü aşkın seçkin davetli grubuyla paylaşıldı.
 
Konferans, aynı zamanda dünyanın yeniden Osmanlı kokularını kullanması ve konuşması için atılan tarihi bir adımın da duyurulmasını sağladı.

Kültür Bakanlığı, Unesco ve Seluz Fragrance Company’nin desteğiyle dünyada ilk kez Osmanlı Güzel Koku Günü kutlanacak.

Dünyanın yeniden Osmanlı kokularını kullanmaya ve konuşmaya başlayacağına inandıklarını belirten Bihter Türkan Ergül, araştırmalar sonrası Osmanlı hanedanının kullandığı kokuları yeniden yapmaya başladıklarını açıkladı.
 
Konferansın sonunda Ergül, salonda bulunan Sultan 2. Abdülhamid Han'ın torunu Şehzade Abdülkerim Harun Osmanoğlu'na, Abdülhamid Han'ın kullandığı kokuyu takdim ederken, tüm misafirlere de yine tarihi araştırmalar sonucunda geliştirilmiş Mihrimah Sultan ve Mimar Sinan konseptli kokular hediye edildi. Bihter Türkan Ergül, yeniden ortaya çıkartılan Abdülhamid Han'ın kullandığı kokunun manevi değeri olduğunu ve piyasaya sürülmeyeceğini söyledi.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MEDYA TEKSTİL İŞTE BAŞARANLAR AKTÜEL OTOMOBİL LUX
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2021 Patronlar Dünyası