Patronlar Dünyası
Geri

Döviz bürolarında yeni dönem: Boş ver kimliği arkaya gel!

Hazine, 12 Ekim’de terörizmin finansmanını engellemek ve kur manipülasyonun önüne geçmek için döviz bürolarındaki alım satım işlemlerinde kimlik ibraz etme zorunluluğu getirmişti. Ancak bazı döviz bürolarının kanuna uymadığı, kayıt dışı döviz alım satımına imkân verdikleri ortaya çıktı
ABONE OL
Abone Ol
Döviz bürolarında yeni dönem: Boş ver kimliği arkaya gel!
Haberler / Finans
23 Kasım 2021 Salı 08:14
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 12 Ekim’de terörizmin finansmanını engellemek ve kur manipülasyonun önüne geçmek için döviz bürolarındaki alım satım işlemlerinde kimlik ya da pasaport ibraz etme zorunluluğu getirmişti.

Yenişafak'tan Yusuf Özdemir'in haberine göre geçtiğimiz hafta yapılan bir düzenleme ile de 100 dolar altındaki işlemlerde bu zorunluluk kaldırıldı. Ancak bazı döviz bürolarının bu kanuna uymadığı, kayıt dışı döviz alım satımına imkân verdikleri ortaya çıktı.

Muhabirimiz, döviz alım satım işlemlerindeki kimlik ibrazı zorunluluğunu uygulamada görmek için müşteri gibi İstanbul Aksaray’daki döviz bürolarını dolaştı ve kimliksiz döviz almayı denedi. Kimi döviz büroları kural uygularken kimi döviz büroları da ise usulsüz işlem yapıyor.

KAMERASIZ ALANA GEL

Bazı döviz bürolarında alım satım işlemlerinde kimlik ibrazı kuralı uygulanmıyor. Döviz bürolarının neredeyse tamamında ilgili kanun camlarda asılı ancak buna rağmen kimliksiz döviz alım satımı yapılabiliyor.

Girdiğimiz 5 döviz bürosunun 2’sinde kimliksiz işlem yapılabildiğini gördük. “Kimliğim yanımda yok, TC kimlik numaramı da bilmiyorum 500 dolar bozdurabilir miyim?” diye sorduğumuz Aksaray’daki bir döviz bürosunda, kameraların olmadığı arka bölüme davet edildik. “Bir sorun olmaz mı, kimliksiz döviz almak yasak değil mi?” diyerek döviz bozdurmak istediğimiz ikinci döviz bürosunda ise “Arka bölümde kameralar çekmiyor, kayıtsız yaparız” yanıtını aldık ve kimlik ibraz etmeden de döviz alım satımı yapılabileceğini görmüş olduk.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MEDYA TEKSTİL İŞTE BAŞARANLAR AKTÜEL OTOMOBİL LUX
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Patronlar Dünyası