Patronlar Dünyası
Geri

DDK'dan THK raporu: Toplam borç 2 Milyar TL, 4 şirket borca batık

Devlet Denetleme Kurulu, Türk Hava Kurumu'na (THK) ilişkin denetimini tamamladı.
DDK'dan THK raporu: Toplam borç 2 Milyar TL, 4 şirket borca batık
Haberler / Ekonomi
14 Eylül 2021 Salı 13:09
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Rapora göre, 15 uçak gayri faal, 6 uçak ise bakımda ya da bekler durumda. Kurumun bankalara olan toplam borcu ise yaklaşık 2 milyar lira. Raporda, faaliyetleri devam eden 8 THK Havacılık Vakfı şirketinden 4'ünün 'borca batık' olduğu ifade edildi.

Devlet Denetleme Kurulu (DDK), son dönemde yangın söndürme uçaklarıyla gündeme gelen Türk Hava Kurumu'na ilişkin denetimini tamamladı.

Kurul, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile Türk Hava Kurumu ve bağlı şirketlerinin 2009-2019 dönemine ilişkin tüm iş ve işlemleri ile hesaplarını mercek altına aldı.

Denetim kapsamında, THK envanterine kayıtlı 21 yangın söndürme uçağının durumu da incelendi. Buna göre, 15 uçak gayri faal durumda.

Kurumun bankalara olan toplam borcu ise 1 milyar 214 milyon 46 bin 587 TL. (1 milyar 214 milyon 46 bin 587 TL, 71 milyon 776 bin 909 euro ve 484 bin 476 ABD doları)

Raporda, faaliyetleri devam eden 8 THK Havacılık Vakfı şirketinden 4'ünün 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 376'ncı maddesi kapsamında 'borca batık', 4'ünün ise 'sermayenin tamamen kaybı' durumunda bulunduğu belirtildi.

6 uçak bakımda ya da bekler durumda

6 uçağın ise ya bakımda ya da bekler durumda olduğu belirlendi. 6 adet CL-215 tipi yangın söndürme uçağıyla ilgili 2020 Haziran ayı itibarıyla güncellenen teknik rapora göre, 2 uçak toplam 2 milyon 194 bin dolar değerinde malzeme bekler durumda.

Ayrıca 2020 yılının mart ayında yapılması gereken AD uygulaması, yani uçuşa elverişlilik yönergesi kapsamındaki uygulamalar, ekonomik gerekçelerle yapılmadığı kaydedildi.

Yeniden yapılandırma önerisi

Raporda, THK'nın etkinliğinin artırılması için 116 öneri de yer aldı. Onlardan en dikkat çekeni, kurumun yeniden yapılandırılması önerisi.

Ayrıca sorumluluğu bulunan eski THK başkan ve görevlileriyle şirket yetkilileri hakkında cezai, hukuki, idari ve mali değerlendirmeler yapılması da öneriler arasında yer aldı.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MEDYA TEKSTİL İŞTE BAŞARANLAR AKTÜEL OTOMOBİL LUX
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2021 Patronlar Dünyası