Patronlar Dünyası
Geri

Ciner'den 5 Milyar Dolarlık satış görüşmesi!

Galler’de 350 milyon dolarlık cam fabrikası kurmak için geçen ay düğmeye basan Ciner grubu, bir yandan da en önemli iş kolunu oluşturan soda külünden de çıkmayı planlıyor. İddialara göre Ciner, soda külü üreten şirketi We Soda’yı 5 milyar dolara satmak için görüşme halinde.
ABONE OL
Abone Ol
Ciner'den 5 Milyar Dolarlık satış görüşmesi!
Haberler / Patronlar
10 Ağustos 2021 Salı 06:50
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Geçtiğimiz hafta Birleşik Krallık’ta 350 milyon dolarlık yatırım için yapacağını açıklayan Ciner Grubu, önemli bir satış için görüşme başlattı. Ciner Grubu’na ait soda külü üreticisi We Soda Limited Şirketi’nin satışının masada olduğu açıklandı.

Dünya'dan Kerim Ülker'in haberine göre Ciner Grubu’nun 5 milyar dolar yani 43 milyar liraya düşündüğü satış için de ABD’li yatırım bankası Goldmans Sachs’a yetki verildi. İddiaların sahibi olan ABD’li medya kurumu Bloomberg’e göre Ciner Grubu’nun satış için görüşmelerini sürdürdüğü ifade ediliyor. Ciner de yatırımlarını yurt dışına kaydırıyor! İngiltere'ye 4.1 Milyar TL'lik yatırım!

Kimya sektörünün en önemli hammaddesinden biri olan, temizlik ürünlerinden ilaç sanayiye kadar birçok alanda kullanılan soda külü üreticisi We Soda adlı firma Türkiye’nin yanı sıra ABD’de de üretim anlamında oldukça güçlü. Zira Ciner Grubu, 2015 yılında, dünyanın en büyük soda külü üreticisini satın aldı.

Ciner Grubu şirketi Park Holding, Koreli OCI Company’nin Kuzey Amerika’daki iştiraki olan OCI Resources LP şirketinin yüzde 75 hissesinin sahibi olmuştu. Soda külü üretiminde dünyanın en büyükleri arasında yer alan ve en büyük rakiplerinden birini de bünyesine katan Ciner Grubu, bu satın almayla dünyanın en büyüğü olmuştu.

Grubun dünya soda külü üretiminde yüzde 9 ile en büyük paya sahip olmasını sağlayacak bu satın alma ile Ciner, yıllık 7 milyon tonluk üretim kapasitesine ulaştı.

GALLER’E 350 MİLYON DOLAR YATIRIM

 Ciner Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Didem Ciner, Ciner Glass’ın Galler’de iki fırınlı cam ve ambalaj ile depolama alanında birden fazla tesis yatırımı yapacağı bilgisini açıklamıştı.

İşte yatırım planı geçen ay hayata geçti ve Ciner Grubu, Galler’in Blaenau Gwent kentinde 350 milyon dolarlık cam fabrikası kuracağını açıkladı. 600 kişinin çalışacağı tesis, 21.5 hektarlık alan içerisine kurulacak. 131 bin metrekarelik alanda faaliyet gösterecek tesis, Avrupa’nın en modern fabrikalarından biri olacak.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MEDYA TEKSTİL İŞTE BAŞARANLAR AKTÜEL OTOMOBİL LUX
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Patronlar Dünyası