Patronlar Dünyası
Geri

Çarpıcı rapor: En çok eroinin ele geçirildiği ülke Türkiye

Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi tarafından açıklanan Avrupa Uyuşturucu Raporu'na göre en çok eroinin ele geçirildiği ülke Türkiye oldu.
ABONE OL
Abone Ol
Çarpıcı rapor: En çok eroinin ele geçirildiği ülke Türkiye
Haberler / Gündem
22 Kasım 2022 Salı 08:53
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Rapora göre Türkiye'de uyuşturucu nedeniyle 2020 yılında 314 kişi hayatını kaybetti. Doz aşımı nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısında da yine Türkiye ilk sırada yer aldı.

Karar gazetesinin haberine göre Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (EMCDDA) tarafından yayımlanan Avrupa Uyuşturucu Raporu'nun sonuçları açıklandı. Rapora göre, AB Üye Devletleri 2020 yılında 18 bin operasyonda 5,1 ton (2019’da 7,9) eroin ele geçirdi.

TÜRKİYE BAŞI ÇEKİYOR

Türkiye'nin son zamanlarda en çok gündeme geldiği konuların başında uyuşturucu bulunuyordu. Ülkeler arasında Fransa (1,1 ton), Belçika (0,7 ton), İtalya (0,5 ton) ve Polonya (0,5 ton) büyük miktarların ele geçirildiği vakalar bildirdi. 

Türkiye ise 2020 yılında 13,4 tondan fazla (2019’da 20 ton) eroin ele geçirdi. Rapor, "2020 yılında Türkiye’de ve Bulgaristan’da ele geçirilen eroin miktarındaki azalmalar, diğer geçiş ülkelerinde bildirilen büyük ele geçirme vakalarıyla birlikte ele alındığında Covid-19 ulaşım kısıtlamalarının bu uyuşturucunun Balkan güzergahı üzerinden Avrupa Birliği’ne ticaretinin yapılmasını aksatmış olabileceğini" söylüyor.

2020 YILINDA 314 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Raporda ele alınan ülkeler arasında Türkiye 2020'de en çok MDMA tabletin ele geçirildiği ülke oldu. Bu dönemde Avrupa Birliği’nde ele geçirilen MDMA tabletlerinin miktarı 4,7 milyon adetken (2019’da 3,9 milyon) Türkiye 11,1 milyon adetle rekor miktarda MDMA tablet (2019’da 8,7 milyon) ele geçirdi. Rapora göre Türkiye'de uyuşturucu nedeniyle 2020 yılında 314 kişi hayatını kaybetti. Bunların yüzde 80'i 25-44 yaş arasındaydı. Doz aşımı nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısında da yine Türkiye incelenen ülkeler arasında ilk sırada yer aldı.

EMCDDA, "İtalyan ve Türk suç şebekelerinin üyeleri Batı Balkanlar'da konumlanarak adaletten kaçarken Rus suç örgütlerinin bölgenin kıyı şeridi boyunca kara para aklama faaliyetlerine karıştığı düşünülüyor" diyor.

Rapor AB Üye Devletleri, aday ülke Türkiye ve Norveç tarafından yıllık raporlama sürecinde EMCDDA’ya sağlanan bilgilere dayanılarak hazırlandı.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MEDYA TEKSTİL İŞTE BAŞARANLAR AKTÜEL OTOMOBİL LUX
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası