Patronlar Dünyası
Geri

Bütçe fazla verdi: Kurumlar vergisi dopingi

Merkezi yönetim bütçesi Mayıs'ta 144 milyar TL fazla verdi. Rekor fazla da geçici kurumlar vergisi tahsilatı önemli rol oynadı. Verilere göre Mayıs ayında bu kalemden 148,3 milyar TL geldi.
ABONE OL
Abone Ol
Bütçe fazla verdi: Kurumlar vergisi dopingi
Haberler / Finans
15 Haziran 2022 Çarşamba 15:38
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Merkezi yönetim bütçesi kurumlar vergisi geçici tahsilatının etkisiyle Mayıs ayında rekor fazla kaydetti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre bütçe Mayıs'ta 144 milyar TL fazla verdi. Önceki ay 50,2 milyar TL'lik açık kaydedilmişti.

Bakanlık verilerine göre Mayıs ayında merkezi yönetim bütçe giderleri 173,8 milyar TL, bütçe gelirleri 317,8 milyar TL oldu. Ayrıca, faiz dışı bütçe giderleri 155,9 milyar TL ve faiz dışı fazla
ise 161,9 milyar TL olarak gerçekleşti.

#reklam#

Verilere göre vergi gelirleri Mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 214 artışla 289,72 milyar TL oldu. Vergi gelirlerinin kırılımına bakıldığında kurumlar vergisindeki yüzde 505'lik artış dikkat çekti. Bu kalemden Mayıs ayında 151,96 milyar TL'lik gelir elde edildi.

Ocak-Mayıs döneminde fazla 124,6 milyar TL

Verilere göre 2022 yılı Ocak-Mayıs döneminde merkezi yönetim bütçe giderleri 959,8 milyar TL, bütçe gelirleri 1 trilyon 84,4 milyar TL ve bütçe fazlası 124,6 milyar TL olarak gerçekleşti.

Faiz dışı bütçe giderleri 837,9 milyar TL ve faiz dışı fazla ise 246,5 milyar TL olarak kaydedildi.

Nakit dengesinde de rekor görülmüştü

Bu verinin öncüsü olan ve Hazine tarafından geçen hafta açıklanan nakit bütçe gerçekleşmeleri 164,8 milyar TL faiz dışı ve 149,2 milyar TL ile rekor bütçe fazlası verildiğini göstermişti.

#reklam#

Geçen yıl 18,2 milyar TL faiz dışı açığa karşılık 29,1 milyar TL bütçe açığı verilmişti.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi bu gelişmede öne çekilen vergi tahsilatına dikkat çekti. Geçen yıl 24 milyar TL’lik vergi tahsilatı sonraki aya kaymıştı, bu yıl ise vergi kayması olmamıştı. Bu doğrultuda, bütçe performansında çok belirgin iyileşme gözlendi.

Bu gelişmede, şirketlerin ilk çeyrek kârlarından tahsil edilen kurumlar geçici vergisi tahsilatının etkili olduğu görüldü. Tahakkuk bazında hesaplanan merkezi yönetim bütçesi ise geçen yıl Mayıs ayında 13,4 milyar TL açık vermişti.

Advertisement

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası