Patronlar Dünyası
Geri

Borsa İstanbul'un eski patronu neler olduğunu açıkladı

Borsa İstanbul eski Genel Müdürü ve Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla İntegral ForexTV kanalında Artunç Kocabalkan'ın konuğu oldu.
ABONE OL
Abone Ol
Borsa İstanbul'un eski patronu neler olduğunu açıkladı
Haberler / Finans
22 Eylül 2022 Perşembe 07:55
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Borsa İstanbul’da son dönemde yaşanan hareketliliği değerlendiren Hakan Atilla, Borsa İstanbul genel müdürü olduğu zamanlarda yapılan uygulamalardan da örnekler vererek aracı kurumları ile denetleme şirketlerinin neler yapabileceği hakkında görüşlerini paylaştı.

Atilla, borsada son haftalarda yaşanan yükselişin son bir haftada terse dönmesi ve sert yükselen hisselerin aynı şekilde sert kayıplar yaşamasıyla süren hareketliliği değerlendirdi.

#reklam#

Atilla, düzenleyici kuruluşların borsadaki sert yükselişlerde de duruma müdahil olması gerektiğini kaydetti. Halkbank’ın hisselerinde geri alım yapması hakkında da yorum yapan Atilla, zamanlamanın manidar olduğunu belirtti.

"MAĞDUR OLAN PEK ÇOK YATIRIMCI VAR"

Atilla şöyle konuştu:

“Aracı kurumların haddinden fazla iştahlı olması ve risk boyutunu göz ardı edecek şekilde işlem yapması ve piyasa derinliğinin azalması, yüksek kaldıraçlar ve farklı pozisyonlar, haddinden fazla yüksek bir fiyat seviyesi görmemize sebep oldu. Bunun doğal bir süreç olmadığı piyasadaki herkes için malum olmasına rağmen istenmeyen noktalardan sert geri dönüşler oldu. Mağdur olan pek çok yatırımcı da vardır. Düzenleyici otoritenin tedbir alma imkanı da vardı. Onların da gündeminde başka konular olması nedeniyle konsantrasyonlarını buraya verebildiklerini düşünmüyorum.

BIST 30-BIST 50 içerisindeki bankalardaki bu yükseliş normal değil. Bankaların performansları önceki dönemden daha iyi olabilir. Ancak bu sert ve ani bir yükselişi izah edemiyor. Düzenleyicilerin bunu görmemeleri mümkün değil. Bir araya gelip sinerji yaratmakta geç kalmış olabilirler. İşler tersine dönünce müdahil olma ihtiyacı hissetmiş olabilirler. Ancak sert yükselişlerde de müdahil olunması gerekiyor.

SPK YÖNLENDİRİCİ KURUM OLMALI

#reklam#

SPK’nın düzenleyici otorite olarak bu konularda aktif olması gerekir. Borsa İstanbul’dan destek isteyebilir ancak esas sorumluluk düzenleyici kurumdadır. Takasbank, Merkezi Kayıt Kurumu nezdinde de yapılması gereken çalışmalar olabilir ama yönlendirici kurumun SPK olması lazım.”

Atilla, Halkbank’ın hisselerinde bugün yaptığı geri alım hakkında da konuştu. Atilla şu değerlendirmelerde bulundu:

“Geri alım şirketlerin hisselerine verdiği kıymeti gösterir. Normal zamanlarda şirketin değerindeki sert düşüşlerde böyle bir karar yatırımcı için olumludur. Zamanlama bu olayların akabinde olduğu için biraz daha manidar oldu. Hisse senedi fiyatı hak etmediği noktalara indiğinde bu gündeme alınabilirdi.

Prensip olarak geri alım programlarına ve kararlarına pozitif bakarım. Zamanlaması manidar olabilir ama daha önce niye yapılmadığının detayını bilmediğim için yanlış bir şey söylemek istemem.”

#reklam#

ABD’DE YARGILANMIŞTI

Hakan Atilla, ABD’de İran’a yönelik yaptırımların delinmesi sürecinde rol oynadığı gerekçesiyle yargılanıp 28 ay tutuklu kalmıştı. Atilla daha sonra Türkiye’ye dönmüş ve Borsa İstanbul’a genel müdür olarak atanmıştı. Atilla, daha sonra 2021 Mart ayında bu görevinden istifa etti.

Advertisement

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası