Patronlar Dünyası
Geri

Arnavutköy'deki askeri alan da imara açılıyor!

İstanbul Arnavutköy’de 67 dönümlük askeri alan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından “ticaret” imarına açıldı.
ABONE OL
Abone Ol
Arnavutköy'deki askeri alan da imara açılıyor!
Haberler / Ekonomi
18 Kasım 2022 Cuma 16:09
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Dev arazi, afet risklerine karşı dönüşüm için “rezerv yapı alanı” ilan edildi ancak alana konut değil büyük kullanım gerektiren ticari işletmeler, toptan ticaret, pazarlama ve nakliyat ambarları inşa edilecek.

Arnavutköy Yeşilbayır Mahallesi sınırları içinde hazine mülkiyetinde bulunan Milli Savunma Bakanlığı'na tahsisli 67 bin 404 metrekarelik alan için 2020 yılında “Milli Savunma Bakanlığına Tahsisli Taşınmazların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tarafından Değerlendirilmesi Suretiyle İhtiyaç Duyulan Yapı ve Tesislerin Yapımı, Bakım Onarımı ile Askeri  Amaçlı Kamulaştırılmasına İlişkin Protokol” imzalandı.

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, parseli; Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında 4 Ekim 2022 tarihinde rezerv yapı alanı ilan etti. Ardından bakanlık arazinin imar planlarını değiştirerek askıya çıkardı.

TİCARİ BİRİMLER İNŞA EDİLECEK

Mevcut planlarda askeri alan ve park olan 67 bin 404 metrekarelik parsel, “ticaret, park, otopark, yol” alanı olarak belirlendi. 41 bin 548 metrekarelik alana “ticaret” fonksiyonu verildi. Bu bölüme büyük kullanım gerektiren ticari işletmeler, toptan ticaret, pazarlama ve nakliyat ambarları, tehlike oluşturmayan imalathaneler, patlayıcı-yanıcı maddeler içermeyen depo ve benzeri tesisler yapılabilecek. Yapılaşma koşulları emsal 0.25, yükseklik 3 kat olarak belirlendi.

İSKİ görüşü doğrultusunda taşkın alanına denk gelen yaklaşık 10 bin metrekare park olarak düzenlendi. Arazinin 8 bin 323 metrekaresi otopark, 5 bin 359 metrekaresi 15 metre genişliğinde taşıt yolu olarak planlandı.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MEDYA TEKSTİL İŞTE BAŞARANLAR AKTÜEL OTOMOBİL LUX
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası