Patronlar Dünyası
Geri

Araştırma: Biontech aşısı, Sinovac aşısından 10 kat daha fazla antikor üretiyor

Hong Kong'da yapılan bir araştırma, BioNTech aşısı yaptıranların, Sinovac ile aşılananlara göre 10 kat daha fazla antikora sahip olduğunu gösterdi.
ABONE OL
Abone Ol
Araştırma: Biontech aşısı, Sinovac aşısından 10 kat daha fazla antikor üretiyor
Haberler / LUX
16 Temmuz 2021 Cuma 21:21
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Lancet Microbe dergisinde yayınlanan araştırma, Hong Kong Üniversitesi'nin 1442 sağlık çalışanı üzerindeki incelemelerine dayanıyor. Araştırmaya göre 1442 sağlık çalışanı arasında BioNTech aşısını olanlar, Sinovac olanlara göre 10 kat daha fazla antikor üretti.

Diken'in aktardığına göre; araştırmacılar, antikorların aşıların hastalıkla mücadeleye karşı başarıda, tek gösterge olmadığının da altını çizdi. Ancak, 'araştırmada ortaya çıkan nötralize edilmiş antikorlardaki yoğunluk farkının, aşının etkinliğinde farklılık yaratabileceği' uyarısı yapıldı.

#reklam#

Çalışmada, Sinovac aşısını olanların, hastalığı başarılı şekilde atlatmış ve geçirmiş hastalarda oluşan antikorlarla 'benzer ya da daha düşük' seviyede antikor geliştirdiği ortaya konuldu.

Çalışma, mRNA teknolojisini kullanan aşıların (BioNTech ve Moderna gibi), geleneksel yöntemlerle yapılan aşılara göre daha fazla etkili olduğuna dair görüşü güçlendirdi.

Ancak geleneksel aşıların daha ucuz üretim özellikleriyle birlikte kolay taşınabilme şartlarına sahip olması, onları yoksul ülkeler için hayati bir pozisyona sokuyor.

"Birçok yaşam kurtuldu"

Raporun yazarlarından epidemiyolog Ben Cowling, başka bir seçenek yoksa insanların yine de Sinovac aşısı olmaları gerektiğini 'çünkü biraz korumanın, hiç koruma olmamasından daha iyi olduğunu' söyledi.

Cowling, ”Mükemmel olanın, iyinin düşmanı olmasına izin vermeyin. İnaktif aşı birçok hayatı kurtardı. Gidip böyle bir aşıyı olmak, beklemekten ya da hiç aşı olmamaktan daha iyidir” dedi. Ayrıca Cowling, alternatif yöntemler üzerinde çalıştıklarını, çalışmanın bir sonraki aşamasının 'destekleyici dozlar' olacağını da sözlerine ekledi.

Pekin ile aşı gerilimi

#reklam#

Hong Kong açısından aşının politik bir tarafı da bulunuyor. Çin karşıtı protestoların yaşandığı bölgede Çin hükümeti Sinovac ile aşılanmayı teşvik etmeye çalıştı.

Hong Kong'un Pekin yanlısı liderleri Sinovac'ı seçerken, şehir sakinleri ise BioNTech'te diretti.

İddialara göre aşılamanın başlangıç evresinde BioNTech'i tavsiye eden bir klinik, şehrin aşı programından atıldı.

Öte yandan, 7,5 milyon nüfuslu Hong Kong'un yüzde 28'i aşılanmış durumda.

Şimdiye kadar, 1,8 milyon Sinovac, 2,6 milyon BioNTech aşısı uygulandı.

Advertisement

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası