Patronlar Dünyası
Geri

Ali Altınbaş neden gözaltına alındı?

Geçen hafta, İstanbul merkezli 12 ilde gerçekte olmayan gemileri varmış gibi göstererek akaryakıt vurgunu yaptığı iddia edilen bir şebekeye operasyon düzenlenmişti.
Ali Altınbaş neden gözaltına alındı?
Haberler / Ekonomi
30 Eylül 2020 Çarşamba 10:49
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

İddiaya göre emniyet, deniz araçlarına uygulanan vergi muhafiyetini suistimal eden bir çetenin varlığını tespit etti. Yapılan araştırmalarda çetenin gerçekte olmayan deniz araçlarına akaryakıt alıyormuş gibi gösterdikleri belirlendi.

Soruşturma kapsamında Altınbaş Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Altınbaş ile Altınbaş Vakfı Başkanı Sofu Altınbaş da gözaltına alınmıştı. Sofu Altınbaş, sağlık sorunları sebebiyle ifadesinin ardından serbest bırakılırken, Ali Altınbaş da ifadesi alındıktan sonra serbest kalmıştı.

Ali Altınbaş, gözaltıyla ilgili kamuoyuna şu açıklamayı yaptı:

Geçen hafta Altınbaş ailesinin ve şirketlerinin adlarının karıştığı haberlere ilişkin kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı hâsıl olmuştur.

Enerji sektörüne yönelik emniyet güçlerinin düzenlediği genel bir soruşturma kapsamında, şahsımın ve kardeşim Sofu Altınbaş’ın bilgisine başvuruldu. Altınbaş Holding’in iştiraki olan Altınbaş Petrol’ün (Alpet) 2011-2013 yıllarına ilişkin faaliyetleri arasında, bir balıkçı teknesine yapılan 36 bin TL’lik akaryakıt satışıyla ilgili açıklama istendi. Konuya dair tüm bilgi ve belgeler güvenlik birimlerine tarafımızca aktarılmış olup, söz konusu satışta herhangi bir usulsüzlük bulunmamaktadır.

Genel soruşturma kapsamında sektördeki birçok kurum ve yöneticinin ismi olmasına rağmen, medyaya yansıyan haberlerin odağında sadece Altınbaş Ailesi hedef gösterilmeye çalışıldı. Bu taraflı ve olumsuz haberlerin medyaya servis edilerek, bir algı operasyonu düzenlendiği, Altınbaş Ailesi ve Altınbaş Holding’in ticari itibarına zarar verilmek istendiği kanaatindeyiz.

Altınbaş Holding olarak kuyumculuk, değerli madenler, rafineri, akaryakıt dağıtımı, madeni yağ üretimi, gayrimenkul, finansal hizmetler, lojistik-denizcilik ve eğitim sektöründeki 50’den fazla şirketimiz, 5 bini aşan istihdam sayımız, yaklaşık 30 milyar TL’lik ticari hacmimizle ülkemize değer katmaya devam ediyoruz.

Altınbaş Holding A.Ş.’nin tüm faaliyetlerinin yasalara uyumlu ve şeffaf olduğunu, şirketlerimize yönelik herhangi bir adli işlem bulunmadığını kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Ali Altınbaş

Yönetim Kurulu Onursal Başkanı

ALTINBAŞ HOLDİNG A.Ş.       

ALİ ALTINBAŞ NEDEN GÖZALTINA ALINDI?

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Emniyet Müdürlüğü ekipleri, “Suç Örgütü Kurmak, Yönetmek ve Üye Olmak, Nitelikli Dolandırıcılık ve Resmi Belgede Sahtecilik” suçlarına yönelik 6 ay boyunca yapılan çalışmalar kapsamında; gerçekte var olmayan ve faal halde bulunmayan gemi, yat ve benzeri deniz araçlarına usulsüz yöntemlerle akaryakıt alan ve bu akaryakıt üzerinden haksız kazanç elde ederek, 21 milyon vergi kaçırıldığını tespit etti. Konu ile ilgili 60 şüpheli tespit edilerek 12 ilde eş zamanlı operasyon başlatıldı.

Yapılan operasyon kapsamında 35 kişi gözaltına alındığı, kalan şüphelilerin yakalanması için çalışmalar sürdüğü öğrenildi.

Altınbaş Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Altınbaş ve Sofu Altınbaş da operasyon kapsamında gözaltına alınmıştı.

ALİ ALTINBAŞ KİMDİR?

Altınbaş aile üyelerinin en büyüğü olan Ali Altınbaş, Holding’in kuruluş süresi boyunca birçok başarılı işe imza atmasının ardından, Altınbaş Holding Yönetim Kurulu’na Onursal Başkanlık yapmaktadır. Alnus Yatırım Yönetim Kurulu Başkan Vekili olan Ali Altınbaş, aynı zamanda Onsa Rafineri, Alpet gibi Altınbaş Holding bünyesindeki şirketlerin Yönetim Kurulu’nda ve Kemerburgaz Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı’nda yer almaktadır.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MEDYA TEKSTİL İŞTE BAŞARANLAR AKTÜEL OTOMOBİL LUX
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2021 Patronlar Dünyası