Patronlar Dünyası
Geri

Akıllı ürünlerde atak

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Faaliyet Raporu'ndan yapılan derlemeye göre, 2023'te imalat sanayisinin Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) içindeki oranının 5 yıllık ortalamasının yüzde 21'e ulaşması bekleniyor.
ABONE OL
Abone Ol
Akıllı ürünlerde atak
Haberler / Gündem
17 Mart 2023 Cuma 10:50
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Türk teknolojisinin 1 milyar dolar değerlemesini aşan girişimlerinin 2023’te en az 10 olması bekleniyor. Türkiye’de bu yıl 23 yeni akıllı ürünün çıkarılması hedefleniyor.

Türkiye’nin, dünya lideri pazar payına ve marka değerine sahip en az 23 akıllı ürünü bu yıl, nesnelerin interneti, yapay zeka, bulut bilişim gibi yıkıcı teknoloji alanlarından en az birinde çıkarması planlanıyor.

 

KATMA DEĞERDE YÜZDE 25 ARTIŞ

Sanayi sektörünün yenilikçiliğini ve gelişmişliğinin göstergesi olarak kabul edilen sanayide çalışan işçi başına sanayinin ürettiği katma değerin de bu yıl yüzde 25 artışla 35 bin dolara yükseltilmesi planlanıyor.

İmalat sanayide ihracatın 2023’te yüzde 34 artışla 210 milyar dolar seviyesine ulaşması öngörülüyor. Yazılım geliştirme yetenek kapasitesinin ise dijital dönüşüm çerçevesinde 500 bin kişiyi geçmesi düşünülüyor.

 

YÜZDE 40 İLE “UNICORN” SIFATI ABD VE ÇİN’DE

Girişim seviyesinden 1 milyar dolar ve üzeri değerlemeye ulaşan şirketler uluslararası alanda "unicorn" olarak adlandırılırken dünya genelinde bu büyüklüğü aşan özel sermayeli girişimlerin yüzde 40'ı Çin ve yüzde 40'ı ABD merkezli olduğu görüldü. 300'e yakın şirketin bu ülkelerde bulunduğu tespit edildi.

1 milyar dolar değerlemesini aşan Türk teknoloji girişimi sayısının 2023'te en az 10 olması hedeflenirken, Haziran 2022 itibarıyla Türkiye teknoloji girişimciliği ekosisteminde 6 “Turcorn” bulunuyor.

Bu yıl, sanayi ve teknoloji konularında sanayici, tedarikçi, girişimci, araştırma altyapıları ve üniversitelere "paydaş odaklı" bir yaklaşımla tek noktadan destek ve hizmet sunmak için ilk muhatabı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olacak şekilde yeni mekanizma ve yapılar kurgulanması, süreçlerin revize edilerek verimliliğin artırılması amaçlanıyor.

 

patronlardunyasi.com

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MEDYA TEKSTİL İŞTE BAŞARANLAR AKTÜEL OTOMOBİL LUX
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası