Patronlar Dünyası
Geri

Ağustos ayında Kur Koruma için 87 Milyar TL ödenecek

Şirketler şubatta girdikleri KKM hesaplarından ağustos itibarıyla getiri almaya başlıyor. Hesaplamalara göre tek bir ayda devletin kasasından kabaca 87 milyar lira çıkacak.
ABONE OL
Abone Ol
Ağustos ayında Kur Koruma için 87 Milyar TL ödenecek
Haberler / Finans
31 Temmuz 2022 Pazar 08:25
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Kur Korumalı Mevduat'ın (KKM) yenileme tarihleri yaklaştıkça, milyarlarca dolarlık yüksek geri dönüşlerin yaratabileceği döviz talebi piyasalar için endişe yaratırken, ödenecek kur farkının devlete yükü ise ciddi bir fatura çıkarıyor.

6 AYLIK VADELER DOLUYOR

Reuters'ın 4 ekonomistin görüşleriyle derlediği verilere göre, şirketlerin 6 aylık vadelerinin dolmasıyla KKM'de ağustos ayında yaklaşık 20 milyar dolar değerinde dönüş olacak ve yılın en büyük dönüşü de bu ayda gerçekleşecek.

#reklam#

Şirketlerin döviz mevduat dönüşüyle şubat ayında sisteme girmeye başladıkları göz önüne alındığında özellikle Merkez Bankası'nın (TCMB) ağustostaki KKM mesaisi yoğun geçecek.

Sözcü'den Mehtap Özcan Ertürk'ün haberine göre Kur Korumalı TL mevduatta şirketlerin yoğun katılımının olduğu şubat için 6 aylık vadeler ağustosta dolmaya başlıyor.

Dolar son haftalarda hızlı yükselişini sürdürürken her gün yılın yeni bir zirve seviyesi görülüyor.

Şubat ayında dolar ortalama 13.62 lira seviyesindeydi. Bugün kurda gelinen 18 liralık seviye ise KKM'de yüzde 32 oranında bir getiriye işaret ediyor.

Dolayısıyla şirketlere ödenecek kur farkı kaba bir hesapla 87 milyar lirayı bulacak.

#reklam#

KKM'ye şubatta giren şirketlerin çoğunluğunun dövizden döndükleri göz önüne alındığında faturanın büyük kısmı da Merkez Bankası'nın hesabına yazılacak.

Ocak sonunda şirketlerin 2021 yılı son çeyrek kur farkı gelirlerine vergi istisnası sağlanmasıyla birlikte ise şubatta şirketlerden hızlı bir KKM'ye dönüş yaşanmıştı.

Hazine bugüne kadar 37.2 milyar TL ödedi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) haftalık verilerine göre 22 Temmuz ile biten haftada Kur Korumalı TL Mevduat  hesapları 1 trilyon 101.3 milyar TL'ye (62.4 milyar dolar) çıktı.

Hazine tarafından Kur Korumalı Mevduat için bu yılın şubat ayından itibaren yapılan toplam ödeme 37.2 milyar liraya ulaştı. Merkez Bankası ise bugüne kadar KKM için ödenen kur farkı tutarını açıklamıyor.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MEDYA TEKSTİL İŞTE BAŞARANLAR AKTÜEL OTOMOBİL LUX
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası