Patronlar Dünyası
Geri

AVM'ler de döviz borcuna müdahale istiyor

Kira gelirleri banka borçlarına yetmeyen AVM’ler, kamudan düzenleme istedi. Sektör ticari gayrimenkul kira rejiminin de hayata geçirilmesini talep ediyor.
ABONE OL
Abone Ol
AVM'ler de döviz borcuna müdahale istiyor
Haberler / Ekonomi
21 Eylül 2022 Çarşamba 06:22
Advertisement
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Kira ve ortak alan giderlerinde yapılan düzenlemeler ile son yıllarda AVM yatırımlarının değerinin yüzde 47 oranında gerilediğine dikkat çeken sektör temsilcileri, gelirlerin 3.4 katına ulaşan finansman giderleri için devletten düzenleme istedi.

GELİRLER DÜŞÜYOR

Sözcü'den Sayime Başçı'nın haberine göre toplam 13 milyar dolarlık banka borçlarının yüzde 75'inin vadesinin önümüzdeki 3 yıl olduğunu aktaran Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Hüseyin Altaş, “AVM'ler olarak birinci önceliğimiz hayatta kalmak için kira geliri elde etmek. Ancak hayata geçen regülasyonlar, gelirimizin sürekli düşmesine yol açtı. Ticari gayrimenkul kira rejiminin bir an önce birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'ye de getirilmeli. AVM'ler kredi döndürmek için bankalar ile görüşüyorlar ama adaletli bir durum yok. Tüm sektörlere el atıldı. AVM sektörü ile de işbirliği yapılarak bunların düzenlenmesini talep ediyoruz” dedi.

2018'de yapılan düzenleme ile AVM'lerin finansal giderlerinin kiralara oranının 3.41 katına çıktığını ve borçlu AVM'lerin borçlarını ödeyemez hale geldiğini anlatan Altaş, “2019'da borçlar kanunda yapılan değişiklikle kirada TÜFE 12 aylık ortalama şartı getirilmişti. Bu ortalamayla kira artışları yüzde 114 oldu. Oysa normal enflasyon oranında artış olsaydı yıllık bazda bu oran 167, döviz ile devam etseydi de 282 olacaktı. AVM'lerin değeri  Euro bazında yüzde 47 düştü” bilgisini verdi.

Sorunun çözümü kamuda

Sektördeki sorunların tespiti ve çözümü için hazırlanan raporu aktaran Ernst and Young Türkiye Şirket Ortağı İlhami Koç, AVM'lerin gelirleri ile borçlarının faizlerini bile ödeyemediğine işaret etti. Gelirleri TL borçları döviz üzerinden olan AVM'lerin kur uyumsuzluğu etkisinde olduğunu ve devletin regülasyonlarının burada etkili olduğunu
kaydeden Koç, sorunun çözümü için de kamu müdahalesinin gerekli olduğunu dile getirdi. Koç, burada TL'ye dönüş ve kiraların dövize endekslenmesinin çözüm olabileceğini belirtti.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MEDYA TEKSTİL İŞTE BAŞARANLAR AKTÜEL OTOMOBİL LUX
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2023 Patronlar Dünyası