Patronlar Dünyası
Geri

24 milyarlık pazar! Ayda 10 bin TL'ye bakıcı aranıyor

İyi bir bakıcı bulmak her zaman zor. Eğer bir tanıdık yoksa güvenilir danışmanlık şirketleri yardıma yetişiyor ancak eğitimli bakıcı sayısı yeterli değil. Bu alanda kariyer yapmış, çocuk dilinden anlayan bir bakıcı ayda 10 bin TL kazanabiliyor.
24 milyarlık pazar! Ayda 10 bin TL'ye bakıcı aranıyor
Haberler / Ekonomi
14 Ocak 2020 Salı 09:49
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Çocukları emin ellere teslim edecek bir bakıcı bulmak her dönemin en önemli sorunları arasında yer alıyor. Çünkü pazarın yüzde 90’ı kayıtdışı. Dolayısıyla her zaman bir güven problemi yaşanıyor. Eğer bir tanıdığınız yoksa yapacağınız tek şey tavsiye edilen bir danışmanlık şirketinden hizmet alınması.

Ancak bütçenize göre bir bakıcı bulsanız da eğitimlisini bulmak hiç de kolay olmuyor. Öyle ki ‘çocuk gelişim bölümü mezunu’ olan kişiler ile çalışmak isteyen aileler, 7-10 bin TL arasında maaşı gözden çıkarabiliyor.

24 milyarlık pazar

Dünya ve Türkiye genelinde çocuk bakıcılığı sektörü her yıl hızla büyüyor. Türkiye’de de sektörün toplam büyüklüğü 4 milyar dolar yani 24 milyar TL’ye ulaşmış durumda. Buna göre; her 10 bakıcıdan sadece 1’i SGK’lı olarak çalıştırılıyor. 2019’da en çok kazanan bakıcı yıllık 96 bin TL net gelir elde etti.

En az 2 bin 800 TL

Evde bakım hizmet talebi en fazla İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Gaziantep’ten geliyor. Bu aileler sırasıyla en çok çocuk bakıcısı, bebek bakıcısı ve yaşlı bakıcısı talep ediyor. Bakıcıların aylık ücretleri ise yerli-yabancı ve gündüzlü-yatılı gibi temel kriterlere göre değişiklik gösteriyor. 2019’da gündüzlü hizmet veren Türk bakıcılar ayda ortalama 2 bin 800 TL kazanırken bu tutar yatılı bakıcıda 4 bin 400 TL’ye kadar çıkıyor.

Oyun ablaları

İngilizce bilmeleri sebebiyle öne çıkan Filipinli bakıcıların 2019 itibarıyla aylık maaşı 900 dolar ile 1.300 dolar arasında değişiklik gösteriyor. 2019’da çocukları için saatlik bazda hizmet almak isteyen ailelerin imdadına ise oyun ablaları yetişti. 2019’da oyun ablalarında en çok aranan yetkinlikler sırasıyla; İngilizce öğretimi, Montessori ve yaratıcı drama oldu. Burada saatlik ücretler ise 40-155 TL arasında değişiklik gösterdi.

Sicil kontrolü şart

Rapora göre sektörün en büyük sorunu merdivenaltı durumundaki yasadışı ajans ve şahısların kaçak durumdaki göçmen bakıcıları çalıştırması ve bu kişilerden mevzuata aykırı olarak komisyon tahsil etmeleri. Hal böyle olunca bakıcının adli sicil kaydı kontrolünün de yapılması zaten beklenemez. Çünkü her şey kaçak. Bu durum ailelerin de başlarını belaya sokabiliyor. Raporda öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

Kariyer fırsatı

 Yatılı bakıcıların aldıkları aylık ortalama ücret: 4.370 TL.

 Türkiye’deki bakıcıların yüzde 53’ü yabancı.

 Bakıcının izin günü için aldığı ortalama harçlık 70 TL.

 Standart oyun ablasının aldığı saatlik ortalama ücret 45 TL.

 Türkiye’ye yabancı bakıcıların ağırlıklı olarak geldikleri ülkeler: Filipinler, Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Moldova.

 Çocuk gelişim bölümü mezunu olan kişiler ile çalışmak isteyen aileler, 7 bin ile 10 bin TL arasında maaşı gözden çıkarıyor. Yani bu alanda kariyer fırsatları var.

 2019’da oyun ablalarında en çok aranan yetkinlikler sırasıyla; İngilizce öğretimi, Montessori eğitimi ve yaratıcı drama oldu.

Murat Gülderen/Posta

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MEDYA TEKSTİL İŞTE BAŞARANLAR AKTÜEL OTOMOBİL YAŞAM
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2021 Patronlar Dünyası