Patronlar Dünyası
Geri

'Yaptırımlar sürerse çok uzun ve derin bir resesyon yaşanabilir'

Rusya'da hükümet için hazırlanan bir rapora göre yaptırımların etkisi ülke genelinde yayıldıkça Rusya çok daha uzun sürecek ve derinden hissedilecek bir resesyonla karşı karşıya kalabilir.
ABONE OL
Abone Ol
'Yaptırımlar sürerse çok uzun ve derin bir resesyon yaşanabilir'
Haberler / Dünya
6 Eylül 2022 Salı 07:53
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Hükümet için hazırlanan bir iç rapora göre, ABD ve Avrupa yaptırımlarının etkisi yayıldıkça Rusya daha uzun ve daha derin bir resesyonla karşı karşıya kalabilir.

Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'yı işgali nedeniyle Rusya'nın ekonomik izolasyonunun gerçek etkisini değerlendirmeye çalışan yetkililerin ve uzmanların aylarca süren çalışmalarının sonucu olan belge, yetkililerin genellikle iyimser kamu açıklamalarında yaptıklarından çok daha ürkütücü bir tablo çiziyor.

#reklam#

Rapordaki üç senaryodan ikisi, ekonominin ancak on yılın sonunda veya daha sonra savaş öncesi seviyeye dönmesiyle birlikte daralmanın gelecek yıl hızlandığını gösteriyor.

"Atalet" senaryosu, ekonominin gelecek yıl 2021 seviyesinin yüzde 8,3 altında dibe vuracağını görürken, "stres" senaryosu 2024'teki en düşük seviyeyi geçen yılın seviyesinin yüzde 11,9 altına koyuyor.

Daha fazla ülkenin yaptırımlara katılması muhtemel

Tüm senaryolar, yaptırımların baskısının yoğunlaştığını ve daha fazla ülkenin onlara katılması muhtemel olduğunu görüyor. Rapora göre, Avrupa'nın Rus petrol ve gazından keskin bir şekilde uzaklaşması, Kremlin'in kendi pazarını tedarik etme kabiliyetini de etkileyebilir.

Rapor, ithalat ve ihracatın yaklaşık dörtte birini kapsayan kısıtlamaların ötesinde, Rusya'nın şu anda ülke ekonomisini daha da kesen “neredeyse tüm ulaşım biçimlerini etkileyen” bir “abluka” ile nasıl karşı karşıya olduğunu detaylandırıyor.

#reklam#

Teknolojik ve finansal engeller baskıyı artırıyor. Rapor, genişleyen beyin göçünün ilk resmi tahmini olan 2025 yılına kadar 200 bin kadar bilgi işlem uzmanının ülkeyi terk edebileceğini tahmin ediyor.

Belge, ekonomiyi 2024'te savaş öncesi seviyelere geri getirmek ve bundan sonra istikrarlı bir şekilde büyümek için ekonomiyi desteklemek ve kısıtlamaların etkisini daha da kolaylaştırmak için bir dizi önlem çağrısında bulunuyor.

Ancak adımlar, büyümenin yaptırımlar olmadan bile büyük ölçüde durgunlaştığı son on yılda hükümetin lanse ettiği yatırımları teşvik etmek için aynı önlemlerin çoğunu içeriyor.

İhracat odaklı sektörlerde üretim hacimleri azalabilir

Rapor, önümüzdeki bir veya iki yıl içinde petrol ve gazdan metallere, kimyasallardan ve ahşap ürünlere kadar “ihracat odaklı bir dizi sektörde üretim hacimlerinin azalması” konusunda uyarıda bulunuyor. Daha sonra bir miktar toparlanma mümkün olsa da, “bu sektörler ekonominin itici gücü olmayı bırakacak.”

#reklam#

Rapora göre, Rusya'nın ana ihracat pazarı olan Avrupa'ya gazın tamamen kesilmesi, vergi gelirlerinde yılda 400 milyar rubleye (6,6 milyar dolar) mal olabilir. Yeni ihracat pazarları ile kaybedilen satışları orta vadede bile tam olarak telafi etmek mümkün olmayacaktır.

Petrol sektörüne darbe

Raporda, sonuç olarak üretimin azaltılması gerekeceği ve Kremlin'in yerel gaz arzını genişletme hedeflerini tehdit ettiği belirtildi. Sıvılaştırılmış doğal gaz santralleri için gerekli olan teknoloji eksikliği kritik seviyede ve yenilerini inşa etme çabalarını engelleyebilir.

Avrupa'nın Rus petrol ürünlerini ithalatını durdurma planları ki geçen yıl ihracat gelirlerinin yüzde 55'i buradan sağlandı, üretimde keskin kesintileri tetikleyebilir ve iç piyasayı da yakıt sıkıntısı çekebilir.

Rapora göre, metal üreticileri kısıtlamalardan yılda 5,7 milyar dolar kaybediyor.

#reklam#

Rapor, dünya ekonomisi resesyona girerse, Rusya'nın küresel pazarlarda “salıncak tedarikçisi” haline gelirken ihracatının daha da düşebileceği ve ürünlerine olan talebin önce ortadan kalkacağı konusunda uyarıyor. Bu, rublede bir düşüşü ve enflasyonda bir artışı tetikleyebilir.

İthalat tarafında, “kısa vadeli ana risk, ithal hammadde ve bileşenlerin eksikliği nedeniyle üretimin askıya alınmasıdır.” Raporda, uzun vadede ithal ekipmanın tamir edilememesinin büyümeyi kalıcı olarak sınırlayabileceği belirtildi.

Kritik İthalat ürünleri

Rapora göre, Kremlin'in yabancı arzı değiştirme çabalarını övdüğü tarım sektöründe bile, kilit girdilere bağımlılık, Rusları gıda tüketimini azaltmaya zorlayabilir.

Batı teknolojisine erişimdeki kısıtlamalar, Çin ve Güneydoğu Asya'dan daha az gelişmiş alternatiflere güvenmek zorunda kaldığı için Rusya'yı mevcut standartların bir veya iki nesil gerisine itebilir.

#reklam#

Rapor, yaptırımların hükümeti Putin'in savaştan önce belirlediği bir dizi kalkınma hedefini, nüfus artışını ve yaşam beklentisini artırma da dahil olmak üzere revize etmeye zorlayacağı konusunda uyarıyor.

Rapor, sektörel bazda, yaptırımlardan kaynaklanan darbenin kapsamını detaylandırıyor:

Tarım: Kanatlı üretiminin tamamen yüzde 99'u ve Holstein süt sığırcılığı üretiminin yüzde 30'u ithalata bağlı. Balık yemleri ve aminoasitlerin yanı sıra şeker pancarı ve patates gibi temel gıda maddelerinin tohumları çoğunlukla ülke dışından getiriliyor.

Havacılık: Yolcu hacminin yüzde 95'i yabancı uçaklarda taşınıyor ve ithal yedek parçalara erişimin olmaması, hizmet dışı kaldıkça filonun küçülmesine neden olabilir.

Makine yapımı: Takım tezgahlarının yalnızca yüzde 30'u Rus yapımı ürünlerden oluşuyor ve yerel endüstri artan talebi karşılama kapasitesine sahip değildir.

İlaç: Yerli üretimin yaklaşık yüzde 80'i ithal hammaddelere dayanıyor.

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM BORSA DÜNYA FOTO GALERİ VİDEO GALERİ SPOR AKTÜEL OTOMOBİL EMLAK ÇEVRE SAĞLIK TEKNOLOJİ KÜLTÜR-SANAT
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
KVKK Metni
Çerez Politikası
Copyright © 2024 Patronlar Dünyası