Patronlar Dünyası
Geri

 Şeref Oğuz: Korkutulmaktan yorulan iş dünyası çaresizlikten cesur olmaya başladı

"Bunlar döviz sıkıntısını ‘stokçu’ diye iş adamına, enflasyonu da ‘vatandaşın açgözlülüğüne’ bağlayarak suçu başkalarına atmaya çalışıyorlar, bunun sonu yok!"
ABONE OL
Abone Ol
 Şeref Oğuz: Korkutulmaktan yorulan iş dünyası çaresizlikten cesur olmaya başladı
Haberler / Ekonomi
5 Ağustos 2022 Cuma 08:32
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'tan gönder
Whatsapp

Ekonomi gazetecisi Şeref Oğuz, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı ile sanayicileri stokçuluk yapmakla suçlayan Merkez Bankası Başkanı arasında yaşanan tartışmayı değerlendirdi; “Bu suçlama karşısında herkes ayağa kalktı. Merkez Bankası Başkanı ‘Yanlış anlaşıldım' deyip geri adım attı” dedi.

“Dünyada son 10 yıl içinde 'enflasyona biraz hareket verelim, sıfır enflasyondan yukarı çıkaralım' diye toplam 20 trilyon dolar para basıldı, bunun neticesinde enflasyon yüzde 2'de tutulması gerekirken bunu aştı, ABD ve AB'de yüzde 9-10'lara çıktı, yani bütün dünya bu enflasyon ateşinden etkileniyor ancak Türkiye'nin çok özel bir durumu var; yönetilmeyen ekonomi sebebiyle popülist davranışlar, belirli projelere çok fazla kaynak aktarılması, nepotizm (yakınları, yandaşları kayırma), bütçe disiplinin bozulması ve para basmak” değerlendirmesini yapan Oğuz,  şöyle devam etti:

“Önce enflasyon halktan saklanmak istendi, sürekli olarak TÜİK verileriyle oynanarak düşük gösterilmek istendi, bu yürümüyor, neticede mızrak çuvala sığmıyor, neticede insanlar bakıyorlar; geçen sene bu file kaça doluyordu, şimdi kaça doluyor. Ateşi düşüremeyen doktor dereceyi kırarmış, bunların yaptığı bu; ateşi düşüremedikleri için dereceyle oynuyorlar ama ne kadar oynanırsa oynansın ortaya başka rakamlar da çıkmaya başladı.”

"Deniz bitti, kamu kaynakları bitti"

ihracatçıların dövizlerine el koymaya kalktılar, 

“Deniz bitti, kamu kaynakları bitti, biliyorsunuz ihracatçıların dövizlerine el koymaya kalktılar, önce yüzde 20'si, sonra yüzde 40'ını, sonra yetmemiş olacak ki iş adamlarına ‘Çok sıkıştık, rica ediyoruz döviz bozdurun’ diye telefon açtılar, o da işe yaramayınca MB Başkanı Kavcıoğlu'nu İstanbul Sanayi Odası'na gönderdiler ve ‘Siz stokçusunuz, elimizde liste var’ dediler. Hepimiz ayağa kalktık, çünkü sanayiciyi ‘stokçulukla’ suçlayamazsınız. Stok tutmakla stokçuluk farklı şeylerdir, sanayici üretimini sürdürebilmek için sanayici stok tutmak zorundadır, istediğin malı da alamıyorsun, mesela beyaz eşya yan sanayicileri parasını vermiş olmasına rağmen 50 hafta sonra mal alabiliyor” diyen Oğuz, “Sanayici dövizini bozdurmazsa onları mimleyip işlerini bozarlar mı?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Tabii ki bozarlar ama şunu da söyleyeyim, hani kediyi köşeye sıkıştırınca yüzüne dalar ya, şimdi çaresizlikten sanayici yavaş yavaş cesur olmaya başladı. Çaresizlikten! Çünkü sürekli olarak korkutuluyorsunuz, iş dünyası korkutulmaktan yoruldu, artık yorulduk. Dünya gazetesi olarak bütün sanayicilerle konuştuk, Bloomberg'de devamlı anlattık, İSO'da yaptığı konuşmada fırça atan Merkez Bankası Başkanı TOBB'a gittiği zaman suçlamada bulunmadı, sadece şikayet dinledi. 'Ben size stokçuluk demek istememiştim yanlış anlaşıldı' diye geri adım attı. Türkiye'nin dövize ihtiyacı var, dövizi ihracatçı üretiyor, bunu sanayicinin aldığı malla üretiyor, eğer siz sanayiciyi 'stokçu' diye sistem dışına çıkarırsan ihracatçı ne ihraç edecek, hangi döviz gelecek? Bunlar döviz sıkıntısını ‘stokçu’ diye iş adamına, enflasyonu da ‘vatandaşın açgözlülüğüne’ bağlayarak suçu başkalarına atmaya çalışıyorlar, bunun sonu yok!”

Advertisement

YORUM EKLE

Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır

YORUMLAR


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

DİĞER HABERLER

Sayfa başına gitSayfa başına git
Facebook Twitter Instagram Youtube
PATRONLAR EKONOMİ FİNANS GÜNDEM DÜNYA SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MEDYA TEKSTİL İŞTE BAŞARANLAR AKTÜEL OTOMOBİL LUX
Patronlar Dünyası uygulamasını indirin, günün gelişmeleri cebinize gelsin.
Google Play
App Store
Masaüstü Görünümü
İletişim
Künye
Copyright © 2022 Patronlar Dünyası