MENÜ
İstanbul 21°
Patronlar Dünyası
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Türkiye’nin sayılı güzellikteki koylarından biri, Bördübet
Cihan Alpay
YAZARLAR
17 Haziran 2016 Cuma

Türkiye’nin sayılı güzellikteki koylarından biri, Bördübet

Kaos ve Huzur

Hani o Avrupa Birliğine girmeye çalıştığımız, Kopenhag Kriterleri’ ne uymak için çabaladığımız zamanlar vardı ya! İşte o zamanlarda toplum olarak daha bir medenileştiğimizi, insanların birbirine ve çevreye daha bir saygılı olduğunu, toplumda gerginliğin daha bir azaldığını düşünmeye ve hissetmeye başlamıştım. Sanki birbiriyle barışık yaşamayı öğreniyor gibiydik. Sonunda bizim de 3. Dünya ülkesi statüsünden kurtulacağımızı içten içe hayal ediyordum.

Ancak ne olduysa işler yine tersine döndü ve bugün kuralsızlığın ve kanunsuzluğun yavaş yavaş gelenek haline getirildiği bir ülkede yaşar hale geldik. Hem de medeniyet ve insanlık konusunda, o yıllarda ilerlediğimizden çok daha fazla geriye giderek... 

Artık toplum hayatının her alanında “orman kanunları” geçerli. Gücü gücüne yetenin, tanıdığı diğerinin tanıdığından daha yüksek mevkiye sahip olanın, yetkisi olanın canı istediği gibi davrandığı bir ülke olduk. O kadar ki, artık en basit bir bilet kuyruğundan, hastanesine, trafiğinden, postanesine, okulundan, eğlence mekanına kadar her yerde kaosun hakim olduğu bir ortam var. 

Konuya giriş sizi şaşırtmasın, aslında bu kaos ortamından birkaç gün de olsa nasıl uzaklaşabildiğimi, nasıl huzur, sevgi ve mutluluk dolu bir ortam bulduğumu anlatmak istiyorum. Yukarıda söylediklerim zaten hepimizin bildiği, dert yandığı, şikayet ettiği şeyler. Dedemin hep söylediği gibi “bu da geçer...” diyerek konuya giriyorum.Efendim, geçen haftasonu İstanbul dışına kaçtık. Biliyorum, böyle şeyler yapabilen az sayıdaki şanslı insanlardan olduğumu düşünenler çıkacak. Ancak inanın öyle aşırı uçlarda imkanlara sahip olmak, dört ayak üstüne düşmek falan gerekmiyor. Sadece insanın kendi yaratabileceği şans kadar bir şansa ihtiyaç var.

Neyse, ‘erken kalkan yol alır’ misali Cuma sabahı kargalar kahvaltı etmeden yola çıkıp, öğlen olmadan gideceğimiz yeryüzü cennetine varmıştık. Konaklayacağımız Golden Key otelin kapısında bizi güleryüzlü insanların yanında, müthiş cıvıltılarıyla onlarca çeşit kuş karşıladı. Burası eşsiz doğal güzellikleri ve mistik havasıyla Türkiye’ nin sayılı güzellikteki koylarından biri, Bördübet. 
 
Savaş yıllarında Alman askerlerinden saklanmak isteyen İngiliz askerlerinin seçtiği bu koy, güzelliği ve kuş türlerinin çeşitliliği ile onları büyülemiş ve buraya ‘Birds bed’ – ‘Kuş yatağı’ adını koymuşlar. O günden bugüne Bördübet adını alan koy, büyüsünü ve eşsiz güzelliğini hala koruyor. 

Otelimiz dere kenarında, ormanlık alana, doğal yaşamı rahatsız etmeden konumlanmış odalarıyla doğanın içinde harika bir deneyim yaşattı bize.Kahvaltılarımızı dere kenarında ördekler, kuğular, su kaplumbağaları ve balıklar ile birlikte yaptık. Antik Mısır’ da yaratılışın ve yeniden doğuşun sembolü olan nilüfer çiçeklerinin yüzdüğü gölün yanında, çam ağaçlarının arasında, yeşilin ve doğanın içinde yürüyüşler yaptık, yorulunca hamaklarda dinlendik, kitap okuduk. Dereden kayık ve kanolarla denize çıkıp, yakındaki özel adada kaldığımız otele ait plajda denize girdik, güneşlendik.
 
Otelin kendi organik bahçesinden toplanmış doğal lezzetlerle keyif yaptık, eşsiz bir manzarada, tepeden Gökova körfezinde güneş batışını izledik.

Burada rüya gibi geçen birkaç günde şehir hayatının, medeniyetin, siyasetin yarattığı kaos ortamından sıyrılarak huzuru bulduk. Doğal güzellikler içerisinde çeşit çeşit canlılarla bir arada olduk. Hayvanların, birbirleri ve insanlarla nasıl daha fazla sevgi ve saygı ile iletişim kurduklarını izledik. Yukarıda benim de kullanmış olduğum “orman kanunları” benzetmesinin, aslında sadece insanlar tarafından çarpıtılmış, hayvanları aşağılayan zihniyetin bir ürünü olduğunu birkez daha gördük. Keşke hepimiz hayvanlar kadar saf olabilsek.
 
Bördübet gerçekten görülmesi gereken bir yeryüzü cenneti. Ben orada, doğanın kucağında ve hayvanların arasında kendimi müthiş huzurlu ve güvende hissettim. Medeniyette ve insanların arasında hissetmediğim kadar...
Sevgiyle kalın...


Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Patronlar Dünyası