MENÜ
İstanbul
Patronlar Dünyası
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Turizm sektörünün Davos’u olmaz mı?
Ece Vahapoğlu
YAZARLAR
15 Aralık 2015 Salı

Turizm sektörünün Davos’u olmaz mı?

Ekonominin dünyadaki zirvesi İsviçre’nin Davos kenti, Türkiye’deki Uludağ Ekonomi Zirvesi olur da turizm sektörünün Davos’u olmaz mı?

Türkiye’nin en önemli tanıtım ve gelir kaynaklarından biri olan turizm, ulusal ve uluslararası oyuncularıyla etkili ve büyük bir sektör. Bir ülkenin tanıtımında en büyük rolü oynuyor. Seyahat edenler anılarla ayrılıyor; yenilerini teşvik ediyorlar. Turizm duyulara hitap ediyor. O yüzden insanlar artık paralarını sevdikleriyle geçirecekleri tatillere daha çok harcıyor.

Hal böyle olunca, turizm gibi önemli bir sektörün zirvesinin de yapılması kaçınılmaz olur. Geçen hafta Antalya’da işte Turizmin Davos’u olmaya aday ‘World Tourism Forum’u sundum. Baştan sona titiz bir organizasyonun parçası olmaktan mutluydum. 
World Tourism Forum (Dünya Turizm Forumu) dünya turizmine yön veren liderlerin katılımıyla Antalya Maxx Royal Belek Golf Resort’te gerçekleşti. Otel harika, ortam müthiş, organizasyon başarılı, konuşmacılar nitelikli… Dünya turizm trendlerini belirleyen isimler de katılınca toplantı hedefine ulaşıyor.World Tourism Forum’da online turizm, turizm yatırımları ve yeni otel konseptleri konuşuldu. Paneller yapıldı. 

Yıl boyunca pek çok sunuculuk yapıyorum; sahneden inip dinlenirim veya mola vermeye dışarı çıkarım. Bu kez sahne takdimlerimi yaparken dinleyiciler arasına geçip baştan sona forumu ilgiyle takip ettim. Çünkü, dünyanın dört bir yanından sektörün önemli isimleri konuşuyordu; turizmin geleceği, trendler ilk ağızlarından duyuluyordu. Mesela, ‘influencer’ dediğimiz yüksek takipçili aktif sosyal medya kullanıcılarının geleneksel medya ile yarışır hale geldiğini tekrar öğrendik. Online seyahat acentelerinin kişiye özel çalışmalar yaptığını, güzel fotoğrafların ilgi çektiğini, sosyal medya ağlarının daha sık kullandığını, otellerdeki spor salonlarının önem kazandığını, kalınan otel ile birlikte deneyim yaşanan tatillerin rağbet gördüğünü, tüketici ihtiyaçlarına göre şekillenen sektörü dinledik.

Açılış konuşmasını World Tourism Forum Başkanı Bulut Bağcı yaptı. Genç bir fikir lideri olarak geçen sene bulunduğu Davos’ta bu organizasyon kararını alan Bağcı ve arkadaşlarını tebrik ederim. Türkiye’de Davos standartlarına sahip turizmin konuşulacağı bir zirve yapılması kararı alıp çalışmalarına başlamışlar.

Protokol konuşmasını yapan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in gayet profesyonel şekilde sahnede kürsüye kurulan camlı prompter panelleri kullanması dikkatimden kaçmadı. Antalya son dönemde G20 Zirvesi’ne, Piyano Festivali’ne ve Altın Portakal Film Festivali’ne ev sahipliği yaptı. Gelecek yıl da Botanik Expo 2016 ile adını duyuracak. Tüm bu olumlu gelişmelerde Menderes Türel de hakkıyla ev sahipliği yapıyor.

Konuşmasında 80’li, 90’lı ve 2000’li yıllarda Türkiye’de turizmini değerlendiren Voyage Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy, turizm için adımların planlı atılması gerektiğinin altını çizdi.

Dünya’nın en önemli destinasyonlarından biri haline geldiğimiz günümüzde turizm sektörü daha da iyi anlaşılmalı. Bu yüzden bu buluşmayı çok yerinde buldum. 
Özetle; sektör liderlerinin katılımıyla turizmin geleceğini konuşulduğu organizasyon başarılıydı.

Antalya’da gerçekleşen etkinlik, Akdeniz bölgesi ağırlıklıydı. Forumun global ayağı ise,  4-6 Şubat 2016 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda eski Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barrosa ve sektör liderlerinin katılımıyla gerçekleşecek.
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Patronlar Dünyası