MENÜ
İstanbul
Patronlar Dünyası
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Tekelleşme Sorunları ve Modernizasyon
Rahmi Aydemir
YAZARLAR
15 Haziran 2016 Çarşamba

Tekelleşme Sorunları ve Modernizasyon

Hatırlayacağınız üzere sektörlerdeki tedarikçi geliştirme ve destekleme kültürünün olmadığını hepimiz az/çok biliyoruz.

Geçtiğimiz hafta yazı dizimize satınalma süreçlerinin yönetilmesindeki sorunlarla devam etmiş ve acil salt tasarruf politikalarının artık çözüm getiren planlar olmadığına dikkat çekmiştik. Son yazıda ise;  tekelleşmeyi modernize etmeyi ve tedarikçilerimizi desteklemeden tekelleştirdiğimizi düşünürken, piyasadaki varlıklarını bu şekilde nasıl yok ettiğimiz tartışacağız.

Spesifik patentli ürünler haricinde özel iş ve uygulamalarda olan tekelleşme; satınalmada sürdürülebilirliğe darbe vurduğu gibi, karlılık ve zaman yönetim  yapısını da çökertecektir. Tek marka araba ya da x türden ürün satılan bir dünya düşünün!  Bu arabanın veya ürünün fiyatı ne olurdu? Peki ya tedarik süreniz, müşteri olarak hak arama ya da memnun edilmeyi bekleme şansınız? Kesinlikle beklenti ve hedefleriniz yeniden şekillenirdi ve alışırdınız. Bunu istemediğinize eminim!

Tekelleşmedeki ana problemler, firmaların ve belirli konumda yer alan kişilerin- mevkiden bağımsız- güvenli alan dışına çıkmama politikasıdır. Alternatif olarak bulunacak ve yer alabilecek firmanın iyi ya da kötü olduğu bilinmeden, sorgulanmadan her zaman alışılagelmiş, bilinen ve tercih edilen eski firmaya yönelim de bu kendini koruma güdüsünden gelir. Satınalma sürekli arayış içerisinde olmak ya da alternatif oluşturmak  istese de, oda bir süre sonra bu duruma alışarak güvenli bölgede, rahat alanda kalmayı tercih edecektir.

Zamanla tedarikçinizin içerisinde olan değişimler ve tedarikçinin kendini geliştirmeye ihtiyaç duymaması sonucu maliyetler artar iken sizin yeni bir tedarikçi edinme şansınız azalacak ve siz bu tedarikçiyi desteklemek yerine doğru çalıştırmayı denedikçe, güvenli alan bir savaş alanı olup çıkacaktır.  Daha da kötüsü; tedarikçiniz büyür ve sizin iş kapasiteniz yetersiz ve karsız konumda kalırsa işte o zaman  yetkin tedarikçi olarak farklı firmalara da hizmet vermeye başladığında, elinizde kötü de olsa belli bir tecrübe seviyesinde tedarikçiniz kalmamıştır.

Tedarikçiler ile kurulan profesyonel ama yakın ilişkiler bu çerçevede sizin güvenli alanınıza yeni bir temel oluşturmaktadır.

Güvenli alan her zaman olmalıdır ama bu alan bir firma ile sağlanmamalıdır. O işi yapabilecek yetenekte olan firma alınarak seviyesi yükseltilmeli ve size ileride güven verecek konuma çekilmeli ve desteklenmelidir. Tedarikçiler ile kurulan profesyonel ama yakın ilişkiler bu çerçevede sizin güvenli alanınıza yeni bir temel oluşturur.

Finansal ve teknik anlamda belirlenen alt limitlerde bulunan bir firma ele alınarak her zaman bahsedilen tedarikçi geliştirme sistemini kurgulayarak, tekelleşmenin dışına çıkarabileceğiniz her pozisyonda yeni tedarikçiler yaratmalısınız, gerektiğinde yoktan yaratmalısınız. Buna sektörlerde birçok örnek vardır ki en ilginci belli bir seviyeye gelen yöneticilerine destek vererek ve uzun soluklu anlaşmalarla, şirket kurdurup kendi mantığı ve beklentisinde tedarikçiler ortaya çıkaran ve desteklediği  bu tedarikçilerin de büyümesini sağlayan ileri görüşlü yapılar ülkemizde bulunmaktadır.

Taşeron, alt yüklenici, tedarikçi veya birçok isimle kategorize ettiğimiz bu türde firmaların sizin iş ortağınız olduğunu ve içlerinde cevher olan firmaların ise desteklendikçe elinizde  ilerleme ve büyümeye fırsat verecek yapınıza temel olduğunu unutmayınız. Girişimciliği ile övünen toplumumuzda yanlış yönlendirme veya desteklenmeme nedeni ile onlarca firmanın tabiri caizse kapanıp tekrar açıldığını, bunun sonucunda da kaplumbağa hızı ile ilerleyen birçok alt sektör olduğunun bilincinde olmalıyız. 

Tekelleşmeye giden yapılar modernize edilmeli, daha araştırmacı ve daha yönlendirici olmalı ki bu sayede hem firmaların devamlılığını hem de sürdürülebilir bir yapı ile geleceğe doğru ekonomik büyümeyi ve sürekli istihdamı sağlamalıyız.
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Patronlar Dünyası