MENÜ
İstanbul 23°
Patronlar Dünyası
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Tedarikçilerini Sınıflandır, Politikanı Oluştur
Rahmi Aydemir
YAZARLAR
1 Haziran 2016 Çarşamba

Tedarikçilerini Sınıflandır, Politikanı Oluştur

Çimento Sektöründe Sürdürülebilir Tedarik Zincir Yönetimi ve Paydaşların Katılımı

Geçtiğimiz yazıda sürdürülebilirliği ele alırken, iki önemli aktör olan devlet ve firmaların üzerine düşen görevlere de kısaca değinmiştik. Bu yazıda Türkiye ekonomisinin önde gelen sektörlerinden aynı zamanda üretimde Avrupa’da birinci ve dünyada ilk beşte yer alan çimento sektörüne ışık tutacağız.

Bilindiği üzere enerjide oyuncuların artması piyasadaki fiyatları oldukça düşürdü. Sektörün kredi borcu arttıkça, yenilenebilir enerji teşvikleri, spekülasyonlar ve fiyatlar yatırımcıların hevesini de kırdı. Bir bilinç krizinin ve bekleyişin içerisinde olduğumuz son çeyrekte, 2016 yılının ülke ekonomisi açısından iyi gitmediğini söyleyebiliriz. Ancak çimentoda işler düşünülenin aksine ihracat ve ithalatta geçtiğimiz şubat ayında zirveyi görerek, yüzümüzü güldürdü. Bu durum sektöre de yeni oyuncuların dahil olmasını sağladı. Girişimlerin artması bu sayede pazar payındaki rekabeti de arttırdığını gösteriyor. 

Peki, sektör bu kadar hareketliyken ana firmalara bağlı yüzlerce hatta binlerce tedarikçiye ve hizmet veren alt işverene neler oluyor?

Her geçen gün ekonominin can damarlarından olan orta işletme ya da alt işverenlerin piyasalara veda etmesi, istihdam gücünü düşürmeye de devam ediyor.

Açıkça söylemek gerekirse tedarikçilerin bu anlamda tasarruf modeli olarak görünen ilk plan olduğu ortaya çıkıyor. Baskının tedarikçi/alt işveren üzerine kurulması, kendi iç operasyonlarını ve faaliyetlerini yürüten şirketlerin kaliteli ve verimli hizmet verebilmesini de kısıtlıyor. Uzun vadede piyasaya tutunamayan yüzlerce firma geçtiğimiz dönemde iflasını verdi ya da erteleme kararı aldı. 

Sektör ana firmaya bağlı tedarikçi zincirindeki her firmanın ayrılışını izlemeye devam ediyor! Bu durum ana firmaları yakın dönemde aynı kalitede üretim, doğru hizmet ve iletişim sağlayabilecek şirket arayışına sokacaktır. A planı olarak görünen; baskı, ödeme kısıtlılığı ve düşük fiyatlar sürdürülebilirlikten bahseden firmaların bir o kadar da sorumluluk almaktan kaçındığını gösteriyor. 

İyileştir, Destekle ve Sorumluluk al prensibi ile TZY politikalarını oluşturan şirketler hem paydaşlarının ekonomiye katkı sağlamasına ön ayak oluyor hem de piyasada var olmalarını sürekli kılmış bulunuyor. 

Çimento sektörünün konuyla ilgili yenilikçi görüşlerine danışabileceğimiz yöneticilerinden biri; Sürdürülebilir Tedarik Zinciri oluşturmada ve yönetmede, şirkete yön verecek adımların verilen taahhütleri destekleyebilecek hedeflerle sağlanabileceğini söylüyor.
 
Tedarikçilerini Sınıflandır, Politikanı Oluştur

“Sürdürülebilir Tedarik Zincir Yönetimini (TZY) doğru şekilde sağlamanın yolu, tedarikçiyi geliştirmektir.”

Aslında bu tabir firmaların beklentileri ile şekillendiği kadar, tedarikçilerin yapısı ile de belirlenen bir olgudur. Tedarik zincirinde mükemmeliyete ulaşmak için elde olan birçok veriden yola çıkarak, çalışmalar yapılması gerekliliğini ortaya çıkaran ana konu da budur!

Ne gereklidir?

Zamanında teslim, kalite, fiyatta uygunluk, ana firmanın yapı ve görünüşüne uyan bir tedarikçi, çalışanların durumu (eğitimi) ve çevre gibi eklenecek birçok madde daha var. Bunlar teoride yer alan veya değinebileceğim verilerden sadece birkaçı…  
 
Gerçekte tedarikçiyi geliştirmek için özetle  ne yapılmalıdır?
 
Önce kendi firmanızı tanımalısınız ve  firmanızın hassasiyetini, risk noktalarını, olmazsa olmazlarını bilmelisiniz. Ardından tedarikçiler üzerinde eldeki rapor ve görüşler ile ön analiz yaparak  ilk safhada geliştirmeniz için ekip ve zaman planlamanıza göre aday tedarikçileri seçmeli ya da portföyünüzdeki tedarikçileri yönetmeniz gerekmektedir.
 
Bu tedarikçilerin ana işveren ya da yöneticileri ile görüşerek proje detaylarına inmeden genel bilgi vererek onay almanız şarttır ki ilk destek zaten buradan gelecektir, tabi aynı zamanda engellerde!

Performansını Değerlendir, İletişimini Yap ve Denetle!

Alınan  onayın ardından bu kişilerin firmalarında yürüteceğiniz süreç ya da geçireceğiniz zaman; en alt personelinden en üst çalışanına kadar iletişim sağlayarak detaylandırma ile tedarikçinin sizin firmanız için gerçekte geliştirilmesi gereken konularını belirleyebilirsiniz. Sonraki aşama ise, ortaya çıkacak rapor veya sonuç ile tedarikçilerin kazançlarını sunmak ve bundan faydalanmak demektir.
 
Peki, Tedarikçilere gereken süreç ve ilgi konusunda hassasiyet gösteriliyor mu?
Tedarikçilere ilgi yine ana firmanın beklentileri ile doğru orantıda değişiyor. Tedarik geliştirmenin başında bulunan yöneticilerin, müdürlerin olaya bakışı; şirket kaynaklarının olay ile ilgili durumları neticeyi belirler. Eğer şirketler bu çalışmadan gelecek kısa/uzun vadeli kazanç ve devamlılığın (sürdürülebilirliğin) olduğunu realize edebilirlerse, bu konuda hassasiyet artıyor. Beraberinde ilgi ve destek de sağlıklı oluyor. 

Süreçlerini Tanımla

Açıkçası, tedarikçinin de yaklaşımı bu hassasiyet ve ilgiyi süreç içerisinde arttırabilen bir etkiye sahip! Bu geliştirme projelerinde tedarikçiler ana firmalardan daha fazla karlılığa ulaşma şansına sahip olabiliyorlar. Çünkü bu sürecin sürdürülebilirlik ayağında olan firmalar, tüm bunları uyguladıklarında; satışlarını ya da hizmetlerini kaliteli, daha uygun ve zamanında teslim edebileceklerdir. Bu da tabi sektöründeki pazar payının ya da çalışma sahasının artması/gelişmesi demek oluyor.

Son olarak söyleyebileceklerim; vizyon, misyon ve hedeflerin bahsettiğim tüm iş süreçlerine kararlılığınızı göstererek dahil etmeniz gerektiğine olan inancımdır. ‘Tedarikçi  Geliştirmek’ için yazılacak onlarca sayfa konu ve detay vardır. Ülkemizde bölgelere ve şehirlere göre değişen  yaklaşımlar ile  yaşadıkça öğrenilen,  tecrübe ve iletişim ile yoğrulan bir projedir. Kısacası insanları tanımanız, tepki ve olayları kontrol edebilmeniz, anlayan dinleyen biri olmanız gereklidir.
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Patronlar Dünyası