MENÜ
İstanbul 21°
Patronlar Dünyası
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Şimdi balık zamanı
Gurmem
YAZARLAR
25 Aralık 2015 Cuma

Şimdi balık zamanı

Denizlerle çevrili bir coğrafyada balık konusunda fakir bir ülkeyiz. Balık kültürümüz oldukça zayıf. Herkes bunu dillendirir. Uzmanlar haftada en az bir öğün balık yemeyi tavsiye eder. Ama nafile. Balık çeşitleri noktasında da tercihlerimiz oldukça sınırlı. Hamsi deyip geçiştirenlerimiz de var. Çiftlik balıkları ise son zamanlarda popüler oldu. Oysa bilinçli avlanma ile deniz balıklarımızın verimliliğini düşürmeseydik bu hormonlu Çipura ve Levreklere mahkum olmazdık.

Balık denince akla illa deniz kenarı Balık Restoranları gelmemeli. Bugün İstanbul’da hiç olmadık yerlerde enteresan Balık Restoranları var. Oldukça da başarılılar.
Küçükyalı Cadde Balık da bunlardan biri. Oldukça sevimli butik bir mekan.
E5 Ankara yönünden Küçükyalıya girdiğinizde hemen sağda.İşletmecisi Rafet bey sektörden gelen bir isim. İşini gayet iyi biliyor. Sadece Balığı değil, Balık severleri de yakından tanıyor. Müdavimi olan müşterilerini yakından tanıyor. Çok nezih bir ortamda aile ağırlıklı müşterileri var. Çok alakasız yerlerden özellikle buraya gelen insanlarla tanıştım. Özellikle burayı tercih ediyorlar. Çocuklar da unutulmamış. Çok hoş bir çocuk odası ve ortamı mevcut. Müşterilere baktığımda gerçekten Balık kültürü olan insanları görüyorsunuz. Bu güzel bir şey. Bana göre Balık severler gerçekten seçkin insanlar. Denizden babam çıksa yerim diyen bir toplumda yaşıyoruz. Ama Deniz ürünleri mutfağında cahil bir toplumuz. İlginç bir tezat.
Balık türlerinin belli mevsimleri var. Sadece avlanma zamanına göre değil. Balığın gelişme ve yağlanma zamanı da önemli bir faktör.

İstanbul için olmazsa olmaz ise boğazın prensesi Lüfere ayrı bir başlık atmak lazım. Acımasızca henüz Çinekop boyutlarına bile ulaşmadan avlanıp tüketildiğinden doya doya ve bollukla Lüfer yiyemiyoruz.Cadde Balık’da tüm balık türleri mevcut. Buğlama, kızartma veya ızgara şeklinde tercih edebilirsiniz. Benim tercihim her zaman olduğu gibi ızgaradır. Hamsiyi dahi ızgara tercih ederim. Birde balığın unlanarak kızartılması alışkanlığı var ki; uzmanlar balığın unlanmasının oldukça zararlı olduğunu ifade ediyorlar.

Yerli Palamudumuz dururken, Norveç Uskumrusunun tercih edilmesini yadırgıyorum. Sardalya, Barbun, Tekir, Kalkan, Kaya Levreği Lüferden sonraki favorilerim.
Cadde Balık da harika bir Balık çorbası ve peşinden Deniz Mutfağının nefis ara sıcakları ile masanızı şenlendirebilirsiniz.

Lezzet şöleninden önce bu ara sıcakları mutlaka tavsiye ederim. Güveçleri harika oluyor. Peşinden hangi balığı yerseniz yiyin, ama bence ızgara yiyin. Servis personeli oldukça deneyimli ve sıcak insanlar. İşinin ehli bu ekibe bırakın kendinizi, pişman olmazsınız. Ne yediğinizi de ne ödeyeceğinizi de biliyorsunuz. Fiyatları son derece ucuz ve cazip. İş yemekleri veya aile buluşmaları için ideal bir ortam. 
Denizden ne çıkarsa çıksın yememeli, ama doya doya Balık yenmelidir.

Balıkdan sonra neden illa tatlı yenir? Hele helva, bol limonlu. Belki bilenleriniz vardır. Ben söylemeyeyim, merak konusu olsun. Balık tuzlanır mı, balığa limon sıkılır mı? Bunlar aslında unlamada olduğu gibi yanlış tercihlerimiz. Uzun bir yazının konusu. Balığa limon sıkmamalı ve tuz katılmamalıdır. Belki tatlı su balıklarına çok az tuz katılabilir. Ama ben deniz balıklarına asla tuz katmıyorum. Osman Müftüoğlu Balık ile roka yenmemesini tavsiye diyor. Diğer salatalar için bir kısıtlama getirmiyor.
Deniz mutfağı konusunda öğreneceğimiz çok şeyler var. Üstad Yunus Emre Akkor’un “Osmanlı Deniz Mutfağı” kitabını tavsiye ederim.
Her mevsim Balık yemeniz dileği ile...

ŞANSLI KONUKLARIMIZ
Şanslı Konuklarımızı @SansliKonuk ve @Patronlar sosyal medya hesaplarından öğrenebilirsiniz. Bu hafta da bu yazımızı okuyan, RT eden, paylaşan, yorum yapan takipçilerimizde 2 kişi Şanslı Konuk olacaktır.
Bol şanslar...
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Abdulkadir suphandağı
 10 Ocak 2016 Pazar 09:37
Balık konusunda epey bilgilendirk. Söz konusu mekanı da dogrusu merak ettik. Yer ve adres yoktu:)) Mehmet bey selamlar
 Serhat özyurt
 29 Aralık 2015 Salı 22:19
Böyle güzel mekanları bulup değerlendirmeniz yazının sıcaklıgı iki kere mekana gitme hissi uyandırıyor
 Emre erdem
 26 Aralık 2015 Cumartesi 10:32
Bu güzel yazı için teşekkürler, Balık kültürümüzün özel bir parçası, daha çok tüketilmeli!
 salih Gurler
 25 Aralık 2015 Cuma 16:28
Selam Mehmet bey, :)
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Patronlar Dünyası