MENÜ
İstanbul
Patronlar Dünyası
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Satınalmada Karlılık ve Kriz Dönemleri
Rahmi Aydemir
YAZARLAR
11 Temmuz 2016 Pazartesi

Satınalmada Karlılık ve Kriz Dönemleri

Hemen hemen her hafta yazılarımla siz değerli okuyucularımızın karşısında olmaya devam ediyorum. Bayram tatili ve öncesi yoğunluk derken tatil sonrası rehavetin üzerine çok fazla uzatmadan kısa bir yazıyla devam edeceğiz.

Özellikle satınalma süreçleri ile başlayan ve spesifik konulara değindiğimiz yazı dizimizde bugün karlılık ve kriz dönemlerini ele alıyoruz. Hatırlayacağınız üzere ‘İyileştir, Destekle ve Sorumluluk al’ prensibi ile TZY politikalarını oluşturan şirketlerin; hem paydaşlarının ekonomiye katkı sağlamasına ön ayak olduğunu hem de piyasada tutunmalarını sağlamaya yönelik girişimlerinin önemine dikkat çekmiştik.

Kriz dönemlerinde güçlü ve akıllı firmalar ayakta kalmanın yollarını her zaman bulmuştur, en temel nokta kaynakların kontrolü ve pazardaki payın takibidir, tabii yan olarak tahsilatlar ve ödemeler arası denge devamlılıktaki ana noktalara eklenmelidir. Satıştaki vade ve batak oranı kontrol altında tutularak batak oranını minimize edilmesi ve vade oranının uzamasının elden geldiğince uydurulması gereklidir.

Alım yaparken, firmalar arasında uzun vadeli ve tarafınıza gönül bağı olan firmalara mantık çerçevesinde destek verilmesi kârlılığınızı ve tabi kır(?) devamlılığınıza en güzel destekleri oluşturacaktır. Kilit nokta; elinizde olan ‘parasal ve tahsilatlar’ olarak kurulu krize adapte edilmiş sisteminize ödeme sisteminizi uygun şekilde paralel olarak yürütebilmektir.

Peşin alımda kırdırma/ıskonto oranları, maliyetleri ve devamlılığı sağlamaya çalışan tedarikçilerinize uygun görülen zarara yol açmayacak seviyede ıskontolar uygulaması karşılığında peşin ödemeler yapmak; hem firmanın size bağını arttırır hem de piyasada alımlarınızda kullanacağınız vade uzatma kriterlerinize, güvenilir firma kaydı ile tedarikçilerinizin uyumunu sağlar. Vadelerinizi de yukarıdaki güvenilirlikle uzatabilir ve tahsilat ödeme dengesini kurabilirsiniz. Burada yer alan en büyük detay tedarikçinizin yaşamasını sağlamaktır.

Bu işlemlere ek olarak kullanabileceğiniz ve dünyada kriz döneminde firmaların kendilerine en büyük kârlılığı yarattığını belirttiği yegâne yöntem olan “Tedarikçi Geliştirme Projelerini” aktif etmenizdir. Kriz döneminde olan sıkıntılar bu tarz gelişim ve maliyet çalışmalarında inanılmaz pozitif etkiler yaratacaktır. 

Ve sizler kriz döneminde elde ettiğiniz kârlılığın kat be kat seviyelerini normal düzene dönüldüğünde elde edeceksiniz ki, diğer bir önemli nokta kriz döneminde yapılacak bu tarz yatırımlar birçok zamana endekslenirse çok uygun maliyetler ile gerçekleşecektir. Kriz dönemleri akıllı yatırımcılar için yatırım gelişme ve geliştirme dönemidir. Tedarik ağı elden geçirilir, gelişme için minimum maliyetler ile yatırımlar yapılır, ödeme dengeleri kurularak tahsilat ve ödeme vadeleri arasındaki açık kapatılabilir. Tüm bu detaylar ve daha birçok yaklaşım akıllı firmalarda geleceğe yatırım için bir fırsat olarak nitelendirilir.
B.S
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Patronlar Dünyası