MENÜ
İstanbul
Patronlar Dünyası
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Kuzguncuk'ta Perihan Abla'nın mahallesinde unutulmaz lezzet
Gurmem
YAZARLAR
18 Ekim 2015 Pazar

Kuzguncuk'ta Perihan Abla'nın mahallesinde unutulmaz lezzet

Kuzguncuk'ta unutulmaz lezzet: METET

Kuzguncuk demek aslında koskoca bir Medeniyet Tarihi ve Şehir Kültürü demek.

Burada yaşadığınız her şeyden ayrı bir keyif alabilirsiniz. İstanbul’un mahalle ve mahalleli kültürünün yaşadığı nadide semtlerinden biri. Belki de en başta geleni. Doğal bir Film Platosu. Kimleri buradan evlerimize konuk etmedik ki... Perihan Abla ve Ekmek Teknesi ile özlemini çektiğimiz, hayalini kurduğumuz sıcak yaşamlar cam ekranlardan evlerimize yansıdı.

Kuzguncuk da her şey kendi otantik halini, günün şartlarına da biraz entegre ederek devam ettirmeye çalışıyor.

Keşke eski dönem İstanbul Mutfağının has yemeklerini, Rum Mezelerini, Ermeni Fırın Yemeklerini, Saray Mutfağından Lezzetleri bulabilsek.
Ama maalesef bunların da ne kadar alıcısı çıkar ki.

İşte o zaman ticari olmaktan çıkıyor.

Ticari Türk Mutfağının en popüler yemeği DÖNER’dir.
Biz geçmişin izlerinin yaşandığı KUZGUNCUK’da o mahalleli kültürünün içinde, Modern Şehir hayatının en kült yemeği olan DÖNER’in, KUZGUNCUK da nasıl bu kadar popüler olduğunu anlamaya çalıştık.

METET DÖNER

Hani ismiyle müsemma derler ya. Gerçekten de öyle olmuş. Methetmeye değer diyorsunuz. Esnaf Lokantası tabiri, muhitin esnafının evine yemek yemeye gidemeyip, misafirleri ve çalışanları ile karınlarını doyurdukları mekanlara deniyor.Oysa bir mahallede esnaf lokantası, esnafın mahallenin bir parçası olması. Onlarla yaşaması, onlarla yaşlanması, onlarla kederi ve sevinci paylaşabilmesidir. Ekmek Teknesinin bilge karakteri Nusret Babayı bunun için sevmedik mi?

Bu duygularla Metet Dönere gittiğimde, bir DÖNER’den daha fazlasını bulacağımı biliyordum.

Bir çok TV ve Gazetenin yemek yazarları övgü ile bahsetmişler. Popüler mekan listelerinde en iyi 10 Dönerci arasına girmiş METET DÖNER.
Herkes burada DÖNER’in sırrı ve özelliği ne diyebilir.DÖNER konusunda iyi bir deneyime sahip olarak diyorum ki, işin sırrı KUZGUNCUK ve o mahalle kültürü. METET DÖNER’in kurucusu ve sahibi Mehmet Altunbulak, Kuzguncuğun ve buradaki yaşamın bir parçası olmuş. Mahalleden biri, mahallenin esnafı.Mekan küçük ve iki kattan oluşuyor. Giriş de Döner ocağı ve Tandır Lavaş ocağı sizi karşılıyor. Dönerin Közde pişiriliyor olması lezzetine lezzet katıyor. Ortam sıcak ve samimi. Gelen konuklar mütebessim ve mutlu insanlar. Bir kısmı Mehmet bey ile selamlaşıyor ve sohbet ediyorlar.  Tesadüfen geçer iken uğrayan bir aile, Mehmet bey ile koyu bir muhabbete dalıyor. Bu muhabbetten büyük bir keyif aldıkları belli. Artık onlar da bu lezzetin ve sıcak ortamın müdavimi olacaklar.Konukların büyük bir bölümü sokaktaki masalara oturmayı tercih ediyor. Yağış olmadığı müddetçe kışın bile soğuk havalarda kaldırımdaki masalar doluyor. İşte Kuzguncuk ve Mahalle kültürünün bir yansıması.

METET Döner’de sunulan İskender’de aynı Yaprak Döner’den yapılıyor. Sosu ve mis gibi tereyağı kokusu ye beni diyor. Genelde Yaprak Dönerden İskender çok güzel olmaz. Yaprak Döner kıymasız yapıldığı için sosu zor emer. Bazen et kuru ve sert kalabilir. Benim tattığım İskender de, Döner de lokum gibi yumuşak idi.
Lavaşı kuyu tandırdan. Dönerin yanındaki garnitürler lezzeti tamamlıyor.

Cam kasede yoğurt çevirsen dökülmez. Lezzeti de güzel, keyifle yedim.En güzeli de final oldu. Şekerpare tatlısı. Müdavimlerin en çok tercih ettiği tatlıları. Mehmet beyin eşi tarafından her gün taze yapılıyor. Yemeğin üzerine tatlı yemeyen biri olarak büyük bir keyifle yedim. Bir gün sadece Şekerpare için bile gidebilirim.

METET Dönerin Bulgurluda bir şubesi daha var. Aynı lezzetleri orada da bulabilirsiniz. Ama Kuzguncuğu oraya taşıyamazsınız.
Sadece Közde Dönerin lezzeti ve sıcaklığı değil, Kuzguncuk da yaşanacak samimi bir atmosferin sıcaklığı da sizi çağırıyor.
Methetmeye değer...

Not: Değerli konuklarımız, burada yayınladığımız yazıları, @Patronlar ve @SansliKonuk hesaplarını mention yaparak yayınlayan takipçilerimiz içinden bir çift Şanslı Konuğumuz olacaktır. Şanslı Konuk olmak için mutlaka paylaşımlarınıza mention eklemeyi unutmayınız.

Şanslı Konuklarımız @SansliKonuk twitter ve Facebook adreslerinden duyurulacaktır.

Şanslı ve mutlu günleriniz olsun...
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Fakir
 20 Ekim 2015 Salı 00:20
Kuzguncuk gözümde canlandı birden. Çok güzel bir yazı. Daha önce hiç gitmeye fırsatım olmamıştı bu dükkana. İlk fırsatta METET'e gitmek istiyorum.
 Sema Tekin
 19 Ekim 2015 Pazartesi 14:02
Öyle samimi ve sıcak bir anlatım ki lezzetten çok muhabbet dostluk ve samimeyet kokmuş yazınız... Eski dostluklar eski muhabbetler samimi ve sıcak sofralar... Bu samimiyet içinde kendini ve kendinden olana hasret İlk fırsatta gitmeli diye düşündüm...
 Mustafa kaya
 18 Ekim 2015 Pazar 17:47
Yazar acaip abartmış.vasat bir yer.hiç bir özelliği yok.tek özelliği kuzguncukTa olmasi
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Patronlar Dünyası