MENÜ
İstanbul 22°
Patronlar Dünyası
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Kurumsal sürdürülebilirlik neden bu kadar önemli
Rahmi Aydemir
YAZARLAR
23 Mayıs 2016 Pazartesi

Kurumsal sürdürülebilirlik neden bu kadar önemli

Şirket Kültüründe Değişim Kaldıraçları

Bu yazıda kısaca bir giriş yapacak ve önümüzdeki dönemlerde özel sektörün sürdürülebilirlik stratejilerini, raporlamalarını, performans (maliyet tasarrufu, risk ve fırsatlar, çalışan verimliliği vs.) ve karbon yönetimlerine dair politikalarını mercek altına alacağız. Ayrıca iş dünyasından önemli isimlerle yaptığımız röportajları siz değerli okuyucularımızla buluşturacağız.

Şirketler yapayalnız adalar değildirler. Performanslarını sürekli ve tekrar tekrar şekillendiren çok sayıda eşzamanlı değişkene sahip karmaşık bir ekonomik sistemin parçalarıdır. 2016 yılının ilk yarısında; ekonomi parametrelerindeki hızlı değişimler, ağır rekabet koşulları altında kalan şirketlerin; müşteri portföylerini koruma konusunda sorun yaratmaya devam ediyor. 

Daha fazlasını elde etmek isteyen şirketler; müşteri taleplerine odaklanmış bir organizasyon yapısı oluşturma, ucuz, hızlı ve kaliteli ürün üretme, sürekli gelişme, teknolojiye ayak uydurma, gerekirse kökten değişme ve özellikle küçülerek büyüme ve birleşme girişimleri içinde olmaya başladılar. Özellikle tüketicinin bilinçlendiği ve üretimde katma değer aradığı son iki yılda; orta ve büyük her işletmenin, şirket veya kurum kültüründe dönüşümün ve süreç değişiminin mümkün olabileceği rotaya saptıkları söylenebilir.

Peki, dönüşümün veya risk sürecinin devam ettiği ortamda, müşteri hedef kitlesini korumak ve üretimin sürekliliğini sağlamak için kurumsal sürdürülebilirlik ya da sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimini doğru şekilde sağlamak yeterli olacak mı?

Kurumsal Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirlik: Sektörlerin şimdiki kuşakların ihtiyaçlarını, doğal kaynakları yenilenemeyecek hale getirmeden ve çevreyi geri dönüşsüz biçimde tahrip etmeden, gelecek kuşaklara nakleden iktisadi sistemlerini ve politikalarını ele almaktadır.
Bu kelimeyi son 3-4 yılda özel sektörde de fazlasıyla duyar olduk. Her ne kadar ekonomik başarının, çevrenin korunması, sosyal alandaki yenilikler ve iyileştirmelerle beraber sağlanacağı söylense de uluslararası platformda boy gösteren bazı firmalar için bile bu kavramın çok iyi anlaşılmadığını düşünüyorum. Özel sektörün sürekli mücadele halinde olan dünyanın gereksinimlerine orantılı bir ölçekte cevap vermesi şüphesiz şirketlerin amaç ve tasarımlarında sistemli bir değişikliğin gündeme gelmesi ortak kazanç ve sürdürülebilirliğin sağlanması açısından oldukça büyük önem arz ediyor. 

Şirketlerin günümüz ekonomik kriz ortamında bahsedilen sürdürülebilirliğin şeffaflığı açısından kazanç elde edebilmesi, proaktif eylemleriyle ortaya çıkacaktır. Kısaca değinecek olursak alt işveren modelindeki uygulamalardan, paydaşların ve tedarikçilerin organizasyon yapılarına kadar ekonomik açıdan hesap verilebilirliği ve piyasadaki ürünlerin; 

Çevresel boyuttaki etkileri, üretim süreç maliyetleri ve entegre atık yönetimi konularındaki eylemleri, sektörel yaşam mücadeleleri açısından oldukça net bir örnek! 

Neden Bu Kadar Önemli?

Boston Consulting İş Birliği ile 4700’den fazla yöneticiye kurumsal sürdürülebilirlik anlayışı ile ilgili yöneltilen sorular, Sloan Management Review tarafından yayınlandı.  (Yaprak Özer,  İndeks İçerik İletişim Danışmanlık CEO)
Sürdürülebilirlik yönetim anlayışını değiştiriyor mu? 

Katılımcıların yüzde 40’ı iş modellerinin sürdürülebilirlik anlayışının sonucu olarak değiştiğini söylüyor.

Sürdürülebilir bir şirket/kurum kurmak üzere taahhütte bulunmada artış yaşanıyor mu? 
2009 da sadece yüzde 25’i sürdürülebilir bir kurum yaratmak üzere yaptıkları taahhüt/bağlılık arttırırken 2010’da yüzde 59’u, 2011’de yüzde 68’i taahhütlerini arttırıyor.

Sürdürülebilirlik rekabet için gerekli mi? 

Rekabet unsuru olarak sürdürülebilirlik ön plana çıkıyor. Katılımcıların yüzde 67’si sürdürülebilirliği rekabet avantajı olarak görüyor. Geçen yıla göre yüzde 12’lik bir artış gözleniyor.

Şirketinizin önceliklerinde ne var? 

Sürdürülebilirlik hala yakın vadeli öncelikler arasında alt sıralarda! İlk sırayı rekabet ile ilgili faaliyetler alırken, ikinci sırada gelirleri artırmak, üçüncü sırada verimlilik üzerine temalar yer alıyor.

Çalışanlar şirket seçiminde Sürdürülebilirlik faaliyetlerinin etkisinde kalıyor mu? 
Çalışmaya katılanların yüzde 49’u sürdürülebilirlik faaliyetlerinin şirket seçiminde kendisi açısından önemli olduğunu söylüyor.

Sürdürülebilirlik, yönetici ajandalarının neresinde? 

Ajandasında “geçici” olarak yer verenlerin tüm katılımcıların 5’te birini oluşturduğu ortaya çıkıyor. Yüzde 28 ajandadan indirmiyor. Stratejik uğraşlarından biri olarak gösteriyor. Yüzde 42 yer veriyor ama ana faaliyet alanı olarak tanımlamıyor.

Bir sonraki yazıda “Çimento Sektöründe Boy Gösteren Firmaların Sürdürülebilir Tedarik Zinciri Yönetimi ve Paydaşların Ortak Katılımlarını” mercek altına alacağız.
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Patronlar Dünyası