MENÜ
İstanbul
Patronlar Dünyası
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Kömür Sezonu Açıldı! Palandöken'de kayak heyecanı
Cihan Alpay
YAZARLAR
22 Aralık 2015 Salı

Kömür Sezonu Açıldı! Palandöken'de kayak heyecanı

13 yıl aradan sonra tekrar kayağa başlamak için bu kış kendime hedef koymuştum. Türkiye’de en erken kayak yapılabilecek yer olarak, suni kar yapma imkanlarıyla ve yüksek irtifasıyla Palandöken öne çıkıyordu. Geçen haftasonu kayak sezonunun açılışı için Erzurum’a gittim. 

Erzurum’a ilk gidişim olduğu için ayrıca bir heyecan da vardı içimde. Kurtuluş Savaşı ve Milli mücadelenin temelinin atıldığı kararlar Erzurum Kongresi’nde alınmış; Misak-ı milli’nin ana hatları bu kongrede belirlenmişti. Diğer taraftan Türkiye’nin en yüksek rakımlı ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük şehrine gidiyordum.Palandöken kayak merkezi, deniz seviyesinden yüksekliği 2100 – 3125 metre aralığında yer alan pistleri ile adından söz ettiriyor. Türkiye’nin en yüksek rakımlı pisti burada, Ejder Tepesi’nden başlayarak, 3125 metreden  2100 metre rakıma hiç durmadan kayarak inmek mümkün. Kayak merkezi Palandöken Dağları’nın en yüksek zirvelerinden birisinde olduğu için hem çevredeki diğer tepeleri, hem de ormanları yukarıdan görebiliyorsunuz; manzara Alpleri andırıyor. Kayak pistlerinin yakını ormanlık alan olduğundan orman kenarında da kayak yapılabiliyor. Ayrıca burası Türkiye’nin en iyi kar kalitesine sahip 5 kayak merkezinden biri ve havaalanına 15, şehir merkezine ise yalnızca 4 kilometre uzaklıkta. Palandöken’de neredeyse yılın tamamında hava açık ve güneşli.

Hava güzel, suni karla desteklenmiş pistler kayak yapmak için keyifli, otelimiz Sway ise bir dağ otelinden beklenenin üzerinde konfor ve kalitesiyle harikaydı. Sonuç olarak kayak sporuna geri dönmek için her türlü imkanın olduğu bir kayak merkezindeydim ancak kayağa dönüşüm muhteşem olmadı, sıradandı. ‘Kayak bisiklete binmek gibidir, unutulmaz’ demişlerdi ama gelişen teknoloji ve değişen ekipmanların üzerimde yarattığı tedirginlik hatırlamamı biraz geciktirdi. Ayakkabımı ne kadar sıkı bağlayacağımı tam kestiremediğim için ilk gün piste “gevşek” ayakkabılar ile çıkıp kayakların neden benim sözümü dinlemediğini anlamaya çalıştım. Ayakkabılarımı doğru bağlamam gerektiğini hatırlayana kadar da Palandöken ismini çağrıştıran şekilde kaydım. Palandöken ismi palan (eşek semeri) ile döken kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşuyor. Eşeğin palanına vurulan heybelerin dağın dik yollarında devrilmesine kinaye olarak ortaya çıkan bir isim. Ben de ancak ikinci gün devrilmeden kayak yapmaya başlayabildim.

2011 Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları'na ev sahipliği yapmış olan Palandöken, gerçekten kış sporları için ideal bir yer. Alp disiplini ve snowboard için cazip pistlerin bulunduğu kayak merkezi; yamaç paraşütü, dağcılık, snowtube, paintball gibi farklı aktivitelere de olanak sağlıyor ve büyük slalom yarışmaları için Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından tescilli iki pist bulunuyor. Biz de güzel aktivitelerle dolu, keyifli bir haftasonu geçirdik.Dünya standartlarında imkanları ve Alpleri andıran manzarasıyla mükemmel olan Palandöken’de insanı negatif etkileyen bir tek şey var; irtifa olarak birkaç yüz metre aşağıdaki şehirin görüntüsü...

Yukarıdan baktığınızda sürekli bir sis perdesinin altında olan Erzurum, çocukluğumuzda hava kirliliği meşhur olan Ankara’yı hatırlatıyor. Şehirde doğalgaz olmasına rağmen neredeyse bedavaya dağıtılan kömürün kullanılması, 2000 metre irtifada bir fenomen yaratmış, dağda hava kirliliği! Hatta hava yolu şirketleri sabah ve akşam sisin yoğun olduğu saatlere göre sefer saatlerini ayarlamış, kalorifer yakılan saatlere göre uçuşlar yapılıyor.

Tarihi MÖ 4000’ e kadar uzanan, İpek Yolu’nun üzerinde olması ve verimli ovalarıyla tarih öncesinden günümüze dek pek çok medeniyeti barındırmış olan Erzurum, bizim ulaştığımız medeniyet seviyesiyle artık alarm veriyor.

Palandöken kayak merkezi manzarası ve imkanlarıyla ne kadar “Alpleri” andırıyor ve insana keyif veriyorsa, hemen yanında yer alan Erzurum hava kirliliği ile o kadar sıkıntı veriyor. 
Yine denizleri aşıp derede boğuluyoruz.

Sevgiyle kalın...
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Patronlar Dünyası