MENÜ
İstanbul
Patronlar Dünyası
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Florya'da Eşraf olmak!
Gurmem
YAZARLAR
26 Ekim 2015 Pazartesi

Florya'da Eşraf olmak!

Bir İSTANBUL Masalı misali Kuzguncuk Klasiği yaşamıştık. Bugün ise Modern İstanbul’un öteki yüzünde unutulmaması gereken lezzetlerden bahsedeceğiz. Esnaf Lokantasından Eşraf Lokantasına geçmiş olduk.Florya İstanbul’un modern ve yeni yüzü. Üst segmentte bir gastronomi bölgesi oldu. En köklü Kebapçılar, trend Steak Restoranları, Yöresel Mutfakların en iddialıları bu bölgede.

Beklentilerin yüksek olduğu bir lokasyon. Burada kalitesiz bir hizmet verebilme şansı yok.Eşraf Lokantası Beyoğlu kökenli bir müessese. Köklü bir Türk Mutfağı geleneğine sahip, sloganları; Yemeğin Lezzet-i Müessesi.

Mimarisinde geleneksel çizgilerle günümüzün çizgilerini örtüştürmeye özen göstermişler. Müstakil bir binada hizmet vermenin avantajlarına sahip. Restoranın şu anki sahibi Türk Mutfağı sevdalısı ve gönüllüsü. Gastronomi sektöründe yeni. Yatırımcı olarak bu işe girmiş. Geçmişi, kültürü olan bir markaya sahip olduğunun bilinci ile işletmeye yatırım yapıyor.Geleneksel yöntemlerle modern şehirli insana Türk Mutfağının lezzetlerini sunmak oldukça zor. 

Popüler kültür yaşamımıza sürekli trend lezzetler sunuyor. Mobil yaşam ve Sosyal Medya tercihlerimizi yönlendiriyor. Böyle bir ortamda Elbasan Tava, Keşkekli Kuzu Tandır, Saray Şerbetleri, Un Helvası gibi lezzetlerle konukların karşısına çıkmak kolay değil.

Türk Mutfağı gönüllüsü olarak, bu tarz işletmelerin desteklenmesi kanaatindeyim.
Bizler müdavimleri olup, teşvik edici yönlendirmelerle de gelişmelerine ve daha nitelikli hizmet vermelerine katkı sağlayabiliriz. Yeni nesil çocuklarımız kesinlikle bu lezzetleri tatmalı ve kendi nesillerine de aktarmalıdır. Elbette yüzlerce yıl önceki malzeme ve yöntemlerle geleneksel lezzetler yapılacak diye bir kural olamaz. Lezzette özünden kopmadan, günün imkanları da en iyi şekilde değerlendirilmelidir.Bugün Eşraf Lokantasında geleneksel lezzetler, modern kuzinelerde, odun ateşinde ve bakır tencerelerde pişiriliyor. Mutfakda modern ve klasiğin buluşması çok hoşuma gitti. Pişirme ortamına gözüm düştü. Keşke evime de böyle bir uygulama yapabilsem.
Odun ateşinde ve onun eşsiz aromasında pişen yemeğin lezzetini anlatmaya bu satırlar yetmez.

Eşraf lokantasına şanssız bir zaman diliminde gittik. Akşam geç saate kaldık.
Tüm lezzetleri bir şölen havasında tatmak mümkün olmadı. Ama tattığımız lezzetlerle de bir kanaat edindik. Aslında bu üçüncü gidişim. Onlarca ziyaretten sonra tüm lezzetleri anlatmak belki mümkün olur. 

Yemeğe çorba ile başladık. Brokoli Çorbası ile karşılaşmak hoşuma gitti. Restoranlarımızın çoğu Ezo Gelin ve Mercimek çorbasından başka çorba bilmiyor. Özellikle denedim ve beğendim. Ama mekanın çorbalarda gözdesi terbiyeli Düğün Çorbası. Sunumu da orjinal. Türk Mutfağının en güzel Fırın ve Tencere yemeklerini burada tatmanız mümkün. Bunun yanında günümüzün bazı kebap ve ızgara türleri de menülerinde mevcut. Zeytinyağlıları, Tatlıları, Kompostoları ile oldukça zengin bir mutfağa sahip. Hafta içi öğlen servisi iş yemekleri için vazgeçilmez olan Eşraf Lokantası, akşam ve hafta sonları da Aileler için iyi bir tercih olmuş.Gündüzleri yaprak döner de yapıyorlar. Bunun için ayrıca yine gideceğim. Yorumlarımı sosyal medyada paylaşırım.

ŞANSLI KONUKLARIMIZ

Geçen haftanın Şanslı Konuklarını @SansliKonuk ve @Patronlar sosyal medya hesaplarından öğrenebilirsiniz.
Bu hafta da bu yazımızı okuyan, RT eden, paylaşan, yorum yapan takipçilerimizde 2 kişi Şanslı Konuk olacaktır.
Bol şanslar...
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Tahsin
 26 Ocak 2016 Salı 15:20
Hayırlı uzun bereketli bir ömür diliyorum Rabbimden
 Kasim celebi
 23 Aralık 2015 Çarşamba 15:48
Sayin hocam bir zati bu guzel lokantayi tatmak nasip olacak en yakin zamanda insaAllah degecegine inancim sonsuz saygilarimla.
  Sebahattin yilmaz
 31 Ekim 2015 Cumartesi 13:28
Hayirli ugurlu olsun Mehmet bey övüyor gurme olarak mükemmeldir inşallah bizde lezzetleri test etmek düşer kismet
  Sebahattin yilmaz
 31 Ekim 2015 Cumartesi 13:28
Hayirli ugurlu olsun Mehmet bey övüyor gurme olarak mükemmeldir inşallah bizde lezzetleri test etmek düşer kismet
 Handan Karahan
 30 Ekim 2015 Cuma 18:54
Denemeyi cok isterim.
 Kerem kemal
 29 Ekim 2015 Perşembe 19:21
Tencere yemekleri olmadan olmaz. Eşraftan haberim yoktu. Güzel yazı, güzel lokanta, güzel haber.
 Neziha Özcan
 29 Ekim 2015 Perşembe 17:10
Siz öneriyorsaniz mutlaka denemeye değerdir.
 Mehmet YALÇIN
 29 Ekim 2015 Perşembe 11:46
İzmir den Mehmet bey okudum Ağzım tatlandi
 Sabahattin özdoğan
 29 Ekim 2015 Perşembe 11:29
Mehmet bey yazınızı okudum geleneksel lezzetlerimizin yaşatılması konusundaki dileklerinize katılmamak mümkün değil eşraf lokantası bunu başarmışsa yürekten tebrikler kesinlikle destek olunmalı
 ahmed ileri
 29 Ekim 2015 Perşembe 10:58
hacı abdullah lokantasını da değerlendirir misiniz?
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Patronlar Dünyası