MENÜ
İstanbul 16°
Patronlar Dünyası
Önceki Sayfa
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Zorlu’da kriz fırsatçılığı: Kamera takibi, muhbirlik sistemi, mobbing...
Ekonomi
11 Ekim 2018 Perşembe 16:06

Zorlu’da kriz fırsatçılığı: Kamera takibi, muhbirlik sistemi, mobbing...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Brunson krizi sırasında ABD'ye karşı 'Yerli üretim' diyerek işaret ettiği Vestel markasının da sahibi olan Zorlu Holding ile ilgili iddialar artıyor.

Zorlu Holding'e bağlı çalışanlar konuştukça, buradaki baskı ortamı, haksızlıklar daha su yüzüne çıkıyor. Holding'in çeşitli departmanlarında uzun süre çalışmış 3 kişi yaşadıklarını anlattı.

Zorlu Holding’in onlarca çalışanı kriz ve yeniden yapılandırma gerekçe gösterilerek işten çıkartıldı. Zorlu'da uzun süredir farklı pozisyonlarda çalıştıktan sonra işten çıkartılan 3 kişi yaşadıkları süreci ve şirket içerisindeki baskıları anlattı.

Şirketin son iki yıldır çalışanları üzerindeki baskıyı artırdığını ve “korku imparatorluğuna dönüştüğünü” ifade eden Zorlu çalışanları, şirketteki işten çıkartmaların mali sorunlar nedeniyle değil kadrolaşma ve kâr hırsı sebebiyle yapıldığını anlatıyor.  Zorlu'ya bağlı Vestel'de ekonomik kriz bahanesiyle işten çıkarmalar başladı

DÜZENSİZ ÇALIŞMA, DÜZENLİ BASKI

Günde 15-16 saate varan düzensiz çalışma yaşamına sahip çalışanlar, fazla mesai ücreti almadıklarını bildiriyor. Buna karşın şirketin son yıllarda giriş ve çıkışları takip altına aldığı, beş dakikadan geç kalan çalışanları kurulan otomatik sistemle uyarmaya başladığı aktarılıyor.

Çalışanların saha görevlerine gönderildiği, kimi zaman şehir dışına yollandığı, ancak çalışma saatlerinde bunların gözetilmediği belirtiliyor. Gece saatlerinde veya sabah erken saatlere alınan uçak biletleriyle uyuyacak zaman bulamayan çalışanlar, işe beş dakikadan geç kalmaları durumunda “izninizden düşeriz” denilerek tehdit ediliyor.

Şirketin işten çıkartma süreci öncesinde bu tür yöntemler kullanarak çalışanlar hakkında “belge topladığı” ve bunları işten çıkartılacak kişilere karşı gerekçe olarak göstermeye çalıştığı söyleniyor. 

1,5 YILDIR YAYGIN MOBBİNG YAPILIYOR

Zorlu’dan çıkartılanların anlattığına göre şirkette son 1,5 yıldır çalışanlar üzerinde ağır baskı var. İnsan kaynaklarındaki yönetim değişikliğiyle birlikte çalışanların her adımı takip edilmeye başlandı.

Zorlu Holding bünyesindeki her yere kameralar kurulurken, yöneticiler kameralardan çalışanları izleyerek üzerlerinde psikolojik baskı oluşturdu. Yönetimin çalışanların telefonlarından gittikleri yerleri tespit ettiği, zaman zaman arayarak “Şu anda ne yapıyorsun?” diye sorduğu aktarılıyor. Şirketin insan kaynakları departmanının çalışanların özgüvenini kırmak için aktif olarak çalıştığı belirtiliyor.  Ahmet Nazif Zorlu yanıtladı: Vestel satılacak mı

İşten çıkartılan kişilerin herkesin önünde rencide edildiği, kimi kişilerin işten çıkartmaya güvenlik eşliğinde çağrıldığı, çalışanların uzun süredir kullandığı bilgisayarların “beş dakika içerisinde kapatıldığı”, uzun yıllar şirket bünyesinde çalışan kişilerin sert bir tavırla şirket dışına çıkartıldığı aktarılıyor.

ÇALIŞANLARI YILDIRMA POLİTİKASI

Kimi çalışanlar uzun süredir yıldırılmaya çalışıldıklarını, kendilerinin tazminatsız işten çıkartılmak istendiğini ve bu sebeple şirketin çıkartmak istediği çalışanlara karşı her şeyi yaptığını ifade ediyor.

Çalışanların masalarını küçültmekten, “güvenilir çalışanlara muhbirlik yaptırmaya” kadar her yolun izlendiğini dile getiren çalışanlar, şirketin kendilerine saha görevlerinde verdiği kısıtlı harcama hakkını bile sorguladığını bildiriyor.

Yöneticilerin şirket parasıyla yaptığı harcamalar denetlenmezken, günde 15 saat çalışan saha görevindeki kişilere “Enerji içeceği içemezsin” gibi yazılı olmayan kurallarla baskı uygulandığı kaydediliyor. Şirketin bu kurallarının yönetime yakın isimler geçerli olmadığı, bu durumun daha da düzensizlik ve baskı ortamı yarattığı belirtiliyor.

‘BAŞKA YERDE İŞ ARAMA’

Kimi Zorlu çalışanları, yöneticilerin kendilerini “Bir yıl daha buradasın, başka yerde iş arama, ararsan elim kolum uzun öğrenirim” gibi ifadelerle tehdit ettiklerini aktarıyor. İşten çıkartılmaya hazırlanan kimi çalışanların yerine yeni isimlerin alındığı, bu kişilere “Seni yedekleyeceğim” gibi ifadeler kullanarak kendilerinden yerlerine geçecek çalışanları “yetiştirmelerinin” istendiği aktarılıyor.

İnsan kaynaklarının işten çıkartılmayan kimi çalışanları çağırdığı ve “Korkmayın”, “Endişe edecek bir şey yok” gibi sözlerle “teskin etmeye” çalıştığı belirtiliyor.  İnsan kaynaklarındaki kimi çalışanlara “üzüntü göstermeyeceksin, hiçbir şey belli etmeyeceksin” deniliyor. Şirketin "yeni Türkiye gibi" olduğunu aktaran eski çalışanlar, Zorlu yönetiminin çalışanlardan yaşananlarla ilgili "yorum yapmamasını, konuşmamasını" istediğini ifade ediyor.    28 Milyarlık 'Süper teşvik' alan Zorlu'dan çalışanlara ilginç yasak

‘KORKU İMPARATORLUĞU’ DENİLMEYE BAŞLANDI

İşten çıkartılan çalışanlar, şirket içerisindeki baskı ortamı ve düzensizlikler sebebiyle psikoloğa gitmek durumunda kalanlar olduğunu, ancak bu kişilerin “yönetime işten atmak için koz vermemek” için bu durumu gizlemeye çalıştıklarını aktarıyor.

Şirket çalışanları iki yıla yakın süredir devam eden bu durumların ardından şirket içerisinde çalışanların yaşananlara “korku imparatorluğu” demeye başladığını ifade ediyor.

MALİYET DÜŞÜRMEK İÇİN KADRO DEĞİŞİMİ

Tekstilde onlarca kişiyi işten çıkartan Zorlu’nun krizden yararlanarak “kadro değişimi” yaptığı, uzun süredir şirket bünyesinde olan kimi kişileri kriz fırsatçılığıyla işten çıkarttığı kaydediliyor. Bir yandan toplu işten çıkartmalar yapan şirket, buna karşın yeni mağazalar açmayı, yeni birimler kurmayı ve yeni işe alımları sürdürüyor. Bu sayede şirketin eski çalışanları “düşük maliyetli” yeni çalışanlarla değiştiriliyor.

Eski çalışanların aktardığına göre şirket yönetimi kendilerine yakın isimleri istedikleri göreve getirerek şirket içerisinde kadrolaşıyor. Şirketin performans ölçmek için herhangi bir kriterinin olmadığı, kişisel ilişkiler üzerinden şirket içerisinde kadrolaşma yapıldığı aktarılıyor.

‘KRİZ YOK’ DİYEN ŞİRKET YÖNETİMİ, ‘KRİZ VAR’ DİYE İŞÇİ ÇIKARTIYOR

İşten çıkartılan Zorlu çalışanları, şirket yönetiminin kamuya yaptıkları açıklamalarda “kriz yok” dediklerini, ancak işten çıkartma gerekçeleri olarak kendilerine “krizin gösterildiğini” söyleyerek yaşanan çelişkiye dikkat çekiyor. Ahmet Nazif Zorlu: Kendi ürettiğinizi tüketirseniz milli olursunuz

İşten çıkartmalarda şirketin yapılan baskılara tepki gösteren kişileri de seçtiği ifade ediliyor. Zorlu’nun Türkiye’de yeni mağazalar açmayı sürdürmesinin yanı sıra, Katarlılarla ortaklık kurarak Doha’da mağaza açtığı, şirketin uluslararası projelerini de sürdürdüğü aktarılıyor. Yalnızca Zorlu’ya bağlı Taç’ın 600 şubesinden ödemelerin yakın zamanda alındığı, şirketin işten çıkartmalarına nakit sorunlarının da sebep olmadığı ifade ediliyor.

Zorlu’nun danışmanlık şirketleriyle yapılan anlaşmalarla bu şirketlere yeni projeler ve “yeniden yapılandırma” için büyük paralar ödendiği aktarılıyor. Zorlu’nun kriz fırsatçılığıyla yalnızca tekstil alanında 40 kadar beyaz yakalıyı rotasyon teklifi de yapmadan işten çıkarttığı belirtiliyor.

Tulga Buğra Işık/Haber.sol

PATRONLAR TV - BMW'den, emekliye ayrılan Mercedes CEO'suna inanılmaz gönderme
Player yükleniyor...
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Vestel Mağduru
 14 Ekim 2018 Pazar 20:11
Merhaba, 26 Eylül tarihinde kriz bahane edilerek işten çıkarılan personellerin biriyim. Cep telefonu bölümünde çalışıyordum. Vestel kriz var diyor fakat cep telefonu satışları özellikle Recep Tayyip Erdoğan''ın çıkışından sonra yukarı doğru bir ivmelenme gerçekleştirdi.Şirketin bize gönderdiği aylık satış raporları bunu alenen ortaya koyuyor. Buna rağmen toplantı var diyilerek şirkete çağrıldık ve o gün araçlarımızı bizden alarak işten çıkarıldığımızı söylediler. Asıl sorun şu ki, biz maaş+prim ile çalışıyoruz. Ve kanuna göre çıkış tazminatlarımız bu iki tutarın brütü üzerinden yapılmalı. Ancak Vestel sadece net maaşımızın brütü üzerinden hesaplama yaptı. Hal böyle olunca asıl almam gereken tazminat ile Vestel''in hesapladığı ücret arasında 10.000 TL gibi bir fark çıkıyor. Bu arada aradan 20 gün gibi bir süre geçmiş olmasına rağmen halen tazminat ödemesi yapılması. Vestel dışarıdan göründüğü gibi güven veren bir şirket değil. Haberde yazılan her şey kelimesi kelimesine doğrudur.
 NECDET BAYRAM
 13 Ekim 2018 Cumartesi 17:20
SİZ HABERCİLİĞİ BIRAKIN,İŞİNİZE GELMEYEN YORUMLARI YAYINLAMIYORSANIZ KAPATIN DÜKKANI.
 NECDET BAYRAM
 13 Ekim 2018 Cumartesi 13:01
TEK TARAFI DİNLEYEREK YAPILAN BU HABERLERİ TÜRK ŞİRKETLERİNE BİR SALDIRI OLARAK GÖRÜYORUM.ŞİRKET CEVABINI ALMADAN SIRF ZARAR VERMEK İÇİN YAPILAN BİR HABER GÖRÜNÜMLÜ SADECE İDDİA.ONBİNLERCE KİŞİNİN ÇALIŞTIĞI BİR İŞLETMEYİ 3 KİŞİNİN İSPATLANMAMIŞ İDDİASI İLE KARALAYAMAZSINIZ.ÖMRÜNDE AĞAÇ DİKMEMİŞ,ÜRETMEMİŞ ZATLAR TAŞLAYIN MEYVE VEREN AĞAÇLARI.
 İrfan Erentürk
 12 Ekim 2018 Cuma 19:44
Ben eski yetkili servisim.O şikayetçi olanlar kendilerine dokanan yılana tavır aldılar.Bizler yetkili servisler olarak çalışan yetkililerin çok gadrine uğradık.Vestel bizim milli arkamız olduğu için sesimizi çıkarmadık.Tüm sorunların müsebbibi hep servisler olarak gösterildi.Sanırım hak yerini bulmaya başlıyor.
 h
 12 Ekim 2018 Cuma 16:39
daha yazayımmı .adam cahilliğn verdiği cesaretle vsteli alıp çalışanları işten atma korkusuyla e ve enaz 7 gm başka yerden getirip sonra tekmeyle attıgı vakidir...vsteli ortak almak için teklif götürenleri bilgileri aldıktan sonra atlatıp batma noktasında 3-5 mlyona almayı başarmıştır.paranın gücüyle ne kanundan korkar ne kuldannn..ne devletten..ne allahtan..
 husamettin
 12 Ekim 2018 Cuma 16:10
korku imparatorlugu lafı çok doğru söylenmiş 1 laf...zorlu vstele hergiriş çıkışında mutlaka enaz1 kişi işten atılır..bu geldiğinin delilidir..oyuzden ogelince kimse gözüne gözükmel istemez..
 husamettin
 12 Ekim 2018 Cuma 16:03
nihayet zorlunun kirli yüzü ortaya dökülüyr..insanları köle kendini yüksek insan gibi gören bu ilkokul mezunu umarım eninde sonunda layıgını bulur..ortaya çıkışıda özalın sundugu fırsatları kapmasıyla vucut bulmuştur..vestelde gözünü yaşına bakmadan attıgı adam sayısı sınırsızdır..en tepeden en alttakine kadar..enaz 7 gn mdr mdler mühndsler işçiler ...sendikaya adımını atan işe geldiğinde kapının önünde bulur kendini..yalandada 1 numaradır..kendine sorsanız hayatında adam atmamıştır..kimseye bagırmamıştır..layıgını bulmasını allahtan dilerim..
 Hasan süratli
 12 Ekim 2018 Cuma 10:26
Yalan haber yapmayın. Yazdıklarınızın hiçbiri gerçek haber değil. Allah Ahmet Nazif Zorlu dan binlerce kez razı olsun.
 uğur çakıroğlu
 12 Ekim 2018 Cuma 01:20
kar etmek büyümek hedefine şartlanmış. çok hırslı İK varmış. buda geçer alışırsınız.
 Ayse
 11 Ekim 2018 Perşembe 20:07
Zincir magazalarda Vestel i bugune kadar tanıtan müşteriye sevdiren gercek anlamda satısı yapan bir sürü calışanını gecen 1 ay içinde işten cıkardı. Krizi bahane edip calışanlarını bu sekilde yüzüstü bırakmayı asla düşünmez dediğimiz Yerli bir firma yaptı...
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Patronlar Dünyası