MENÜ
İstanbul 12°
Patronlar Dünyası
Önceki Sayfa
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Yurtdışı swap işlemleri dibe vurdu
Finans
22 Mayıs 2020 Cuma 16:02

Yurtdışı swap işlemleri dibe vurdu

Swap işlem miktarı 11 Mayıs’ta 51 milyon dolara geriledi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) son dönemde attığı adımlar, bankaların yurt dışı bankalarla yaptığı swap işlemlerinin günlük hacmini adeta sıfırladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) internet sitesinde yayımladığı bankaların Türk Lirası karşılığı Döviz işlemleri veri setinde, söz konusu işlemlerin günlük hacminin 11 Mayıs’ta 51 milyon dolara kadar gerilediği görüldü.

İLK SINIRLANDIRMA AĞUSTOS 2018’DE YAPILMIŞTI

Hatırlanacağı gibi, Ağustos 2018’deki kur ve faiz yükselişinden sonra BDDK yurt dışı bankalar ile yapılan türev işlemleri bankaların yasal özkaynaklarının belirli bir oranıyla sınırlandırmıştı. Bu oran kademe kademe düşürülüp vade kriteri de eklenmişti. Bu şekilde yurt dışı Türk Lirası likidite miktarı sınırlandırılmıştı.

Söz konusu bu ilk düzenlemeler öncesinde 10 milyar dolara kadar yükselen günlük işlem hacmi, düzenlemeler sonrası kısa zamanda 2 milyar dolara kadar geriledi.

Öte yandan yurt içi ve yurt dışı Türk Lirası likidite havuzunun keskin bir şekilde ayrılması, iki finansal piyasa arasında faiz farklarını da beraberinde getirdi. Yurt dışı piyasada oluşan faiz seviyesi de zaman zaman TCMB’nin politika faizinden negatif veya pozitif şekilde ayrıştı.

BDDK'nın bir sonraki swap hamlesi ise 12 Nisan’da gelmişti. İşlem limitlerinde yapılan güncellemenin ardından mart ayında günlük ortalama 2.4 milyar dolar olan işlem hacmi, mayısın ilk altı işlem gününde ortalama 127 milyon dolara kadar geriledi.
 Bloomberght

PATRONLAR TV - İHKİB Başkanı Gültepe uyardı: Maske alırken CE belgesine bakın
Player yükleniyor...
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Patronlar Dünyası