MENÜ
İstanbul
Patronlar Dünyası
Önceki Sayfa
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Ülker'den iddialara yanıt: Hızlı büyümek için...
Ekonomi
9 Şubat 2018 Cuma 16:02

Ülker'den iddialara yanıt: Hızlı büyümek için...

Ülker Bisküvi, Yıldız Holding'in kredi yapılandırması için bankalarla görüştüğüne ilişkin haberler üzerine açıklama yaptı.

Bloomberg International tarafından yayınlanan bir haberde Yıldız Holding`in 10 banka ile kredilerinin yapılandırılması için görüştüğü iddia edildi.

Ülker Bisküvi`den KAP`a yapılan açıklamada ise "Şirketimizin kuvvetli bir mali yapısı olup borçluluk oranları uluslararası standartlara oranla düşük düzeydedir." denildi. 

Bloomberg International, Yıldız Holding’in 3 yıl geri ödemesiz olmak üzere tüm borçlarının faizleriyle birlikte vadesinin uzatılmasını istediğini iddia etti. Haberdeki detaylara göre, görüşme salı günü yapılırken bankalar holdingin teklifini değerlendirmeye başladı. Müzakerelerin yürütülmesi için de Yapı Kredi lider banka seçildi. 
 
İddialara göre Yıldız Holding’in yapılandırmak istediği krediler arasında 2014 yılında 3.1 milyar dolarlık United Biscuits alımı için kullanılan krediler de bulunuyor.

"GRUBUN HIZLI BÜYÜMESİNİN DEVAMI İÇİN"
 
Haberlerin ardından Yıldız Holding'den Bloomberg International'a yapılan açıklamada ise "Yıldız Holding yöneticileri, grubun 2017 kesinleşmemiş finansal sonuçları ve 2018 projeksiyonları hakkında bankalara yönelik yıllık olağan bilgilendirme toplantısını gerçekleştirdi. Bu toplantıda Yapı Kredi ve UniCredit'in liderliğini yaptığı bankalar, grubun önümüzdeki dönemde de hızlı büyümesinin devamını sağlamak için Yıldız'ın farklı borçlarını bir araya getirmeyi ve yeni sendikasyon kredisi ile bunları finanse etmeyi teklif etmişlerdir." denildi. 
 
ÜLKER: BORÇLULUK DÜZEYİMİZ STANDARTLARA ORANLA DÜŞÜK 
 
Yıldız Holding'in kredi yaplandırması için bankalarla görüştüğüne ilişkin haberler üzerine Ülker Bisküvi yaptığı açıklamada, şirketin güçlü mali yapısına dikkat çekerken, borçluluk oranının uluslararası tandartlara oranla düşük düzeyde olduğunu belirtti. 
 
KAP üzerinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Ülker Bisküvi ve iştiraklerinin Vergi Usul Kanunu'na göre hazırlanmış 2017 yılı 12 aylık sonuçlarına göre Türkiye bazlı üretim, satış ve ihracat rakamları rekor büyümeye ulaşmıştır. Ülker Bisküvi'nin net satışları 2016 yılına oranla yüzde 14 artarken net kârı bir önceki yıla oranla yüzde 39 artmıştır. Şirketimizin kuvvetli bir mali yapısı olup borçluluk oranları uluslararası standartlara oranla düşük düzeydedir."
 
KAP'ta yer alan açıklamada ayrıca, şirketin 2017 yıl sonu konsolide mali performansının piyasa beklentileri üzerinde gerçekleşeceğinin öngörüldüğü de kaydedildi.
 
ÜLKER HİSSELERİ DEĞER KAYBETTİ 
 
Öte yandan Borsa İstanbul'un satıcılı başladığı günde, Yıldız Holding'in halka açık en büyük şirketi Ülker hisselerinde yüzde 2 civarında kayıp görüldü. Bugün 21,96 TL'ye kadar gerileyen Ülker hisseleri TSİ 13.57 itibarıyla yüzde 0,44 düşüşle 22,64 TL'den işlem görüyor.

PATRONLAR TV - Ünlü iş adamına DNA şoku....
Player yükleniyor...
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2018 Patronlar Dünyası