MENÜ
İstanbul 22°
Patronlar Dünyası
Önceki Sayfa
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Selin Sayek Böke: Ziraat Bankası tam bir Saray bankası olarak kullanılıyor!
Finans
9 Ocak 2019 Çarşamba 12:26

Selin Sayek Böke: Ziraat Bankası tam bir Saray bankası olarak kullanılıyor!

Ziraat Bankası tam bir Saray bankası olarak kullanılıyor! Futbol kulüplerinin borçları yeniden yapılandırılarak, Ziraat Bankası kanalıyla devlet güvencesine (!) alınıyor.

Ziraat Bankası… 1863’te kuruldu. Yasasında “Ziraat Bankası çiftçilere kolaylık sağlamak ve tarımın gelişmesine yardımcı olmak için kurulmuştur” denilmişti kurulurken. 2017’de Saray’ın aile şirketi olan Varlık Fonu’na devredildi. Ve 2019’a girerken Saray’ın aile şirketinin bankasına dönüşmüş olan Ziraat Bankası bugün toprağından üreten çiftçiyi değil, spor kulüplerinin borçlarını üstleniyor, çiftçiyi değil spor kulüplerini kurtarıyor. Bankanın tarım sektörüne verdiği krediler, tarım dışı kredilerin yanında devede kulak kalıyor.  Kulüplerin borçlarını Ziraat Bankası ödeyecek...

Ziraat Bankası tam bir Saray bankası olarak kullanılıyor! Futbol kulüplerinin borçları yeniden yapılandırılarak, Ziraat Bankası kanalıyla devlet güvencesine (!) alınıyor. Yani bu borçlar devlet tarafından üstlenilecek. Sen, ben, biz, çiftçi Mehmet amca, emekli Ayşe teyze, işçi, memur, beyaz ya da mavi yakalı hepimiz bu borçları üstleneceğiz. Yani kulüplerin borçlarını Ziraat Bankası üzerinden nihayetinde biz, halk olarak ödeyeceğiz.  

Spor kulüplerinin borçlarına gelince… Daha önce de Maliye Bakanlığı tarafından defalarca vergi borçları yapılandırıldı spor kulüplerinin. Gelirleri üzerinden vergi falan da ödemiyorlar, muaflar çünkü. Yani yayın, reklam gelirleri, bilet satış ve kombine gelirleri, loca satış ya da bonservis gelirlerinden de gelir vergisi vermiyorlar. Kulüpler gelir vergisi ödemediği gibi, futbolcuların ödeyeceği gelir vergisi de dolaylı yoldan 80 milyonun sırtına yükleniyor. 

Bir yanda asgari ücretli gelir vergisi ödüyor. Emeğiyle yaşayan milyonlar, hepimiz, tüketim üzerinden fahiş vergiler ödüyoruz. Öte yanda milyonlarca lira kazanan profesyonel futbolcular kulüplerle “net” ücret üzerinden sözleşme yapıyor. 

Futbolcunun gelir vergisini kağıt üzerinde kulüp üstlenirken, o vergi hiçbir zaman ödenmiyor ve eninde sonuna işte böyle yapılandırma gibi süslü kandırmacalarla kamuya yıkılıveriyor.

Tıpkı batık yandaş yatırımlarının, işsizlik sigorta fonundan aktarılan parayla kamu bankaları tarafından kurtartılması gibi…  Faizler yarıya iniyor.. Ziraat Bankası kredi kartı borç yapılandırması için faizleri açıkladı

Tıpkı “kağıt üzerinde” kullanacağımızın garantisi verilen yollar, havaalanları, şehir hastaneleri gibi… Tıpkı dünyanın en pahalı benzini kullanılan arabalarla geçilemeyen, dünyanın en pahalı köprülerinden yandaşlara aktarılan milyarlarca dolar gibi… 

Çünkü Saray düzeninin sınıfsal karakteri belli, işleyişi açık… 80 milyonun ürettiği değer, düzenin ayrıcalıklı yüzde 1’ine açık transferlerle aktarılıyor. Bu transferi Saray’ın aile şirketine çevirdiği devlet, kamu bankaları aracılığıyla yürütüyor.

Çünkü Saray düzeni hukuka karşı, emeğe karşı, barışa karşı, kadına karşı, aydınlara karşı, bilime karşı, üniversitelere karşı, özgürlüklere karşı… Uzatmaya gerek yok, bu düzen çiftçiye, memura, emeğe, üretene karşı… İktidarın tavrı belli… Yüzde 99’a karşı…

Birgün

PATRONLAR TV - Ekrem İmamoğlu'nun, Ordu'da yaşanan VIP krizi anları
Player yükleniyor...
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Patronlar Dünyası