MENÜ
İstanbul
Patronlar Dünyası
Önceki Sayfa
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Özyeğin, Şahenk'le ortak kurduğu banka hakkında konuştu: O banka yanlış anlaşıldı
Patronlar
28 Ocak 2018 Pazar 09:15

Özyeğin, Şahenk'le ortak kurduğu banka hakkında konuştu: O banka yanlış anlaşıldı

Türk insanının dünyada çok başarılı pozisyonlarda fark yaratacak işler yaptığını anlatan FİBA Holding Başkanı Hüsnü Özyeğin, Türk girişimcilerinin dünyada her sektörde boy gösterdiğini söyledi.

EY, Türkiye'nin ilk olarak 2003'te düzenlediği ve 2014'te mola verdiği ‘EY Entrepreneur Of The Year – Türkiye Yılın Girişimcisi' (EOY) yarışmasını bu yıl canlandırmaya karar verdi. Uluslararası denetim ve danışmanlık firmalarından EY, yarışma ile hem globalde hem de yerelde girişimcileri desteklemeyi amaçlıyor. Yarışmanın jürisinde ise Türkiye'nin önde gelen işinsanları yer alıyor.

Başkanlığını FİBA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin'in yürüttüğü jüride Emine S. Kamışlı (Esas Holding), Erol Bilecik (TÜSİAD), Faik Açıkalın (bankacı), Mehmet Büyükekşi (TİM), Suzan Sabancı Dinçer (Akbank) ve Zeki Konukoğlu (Sanko Holding) yer alıyor. 2 Şubat'a kadar sürecek başvurularda, şu ana kadar, biri kadın olmak üzere 13 aday var. Bunlardan 6'sı finalist olarak jüri önüne çıkacak. İçlerinden seçilen ‘yılın girişimcisi' ise Haziran 2018'de Monako'da düzenlenecek EOY gecesinde Türkiye'yi temsilen yarışacak.

PİLOT YETİŞTİRİYORUZ

EOY yarışması vesilesiyle iş dünyasının duayenlerinden Hüsnü Özyeğin'le sadece girişimciliği değil, güncel ekonomiyi de konuştuk:

Girişimcilik sizin açınızdan ne kadar değerli biliyoruz… EY Yılın Girişimcisi Ödülü'ne başından beri büyük destek verdiğinizi de…

Türk insanı dünyada çok başarılı pozisyonlarda fark yaratacak işler yapıyor. Pek çok bankanın, ödeme sistemlerinin yöneticileri dünyada gurur duyacağımız işler yapıyor. Türk insanı inanılmaz boyutta dünyaya açıldı. Eskiden sadece müteahhitlerdi, şimdi her sektörde varız. Uluslararası kruvaziyer limanlar, konteyner limanları, havalimanları, lojistik, yazılım, Avrupa'da açılmış Türk inşaat şirketleri var… Bunlar çok önemli örnekler. Bunları görmek lazım. Türk girişimciliği dünyanın her köşesine yayıldı. Mesela bugün Avrupa'da ve dünyanın pek çok yerinde havalimanlarının sadece inşaatını değil, işletmesini de alıyor Türkler. Ben de sivil havacılığa sürekli katkı yapıyorum. Özyeğin Üniversitesi'nde bölüm açtık, pilot yetiştiriyoruz. Bu bölümden mezun olan her pilot iş buldu, iş bulma oranı yüzde 100 yani.

Kısa vadede makro ekonomiyi nasıl görüyorsunuz?

Avrupa'da da büyüme başladı. Türkiye elbette bundan da istifade ediyor. Almanya'nın ekonomisinin büyümesi bizim o ülkeye yönelik ihracatımızı da artırır. Bütün bunlar ve gelişmekte olan ülkeler liginin heyecan verici adımları, hepsi Türkiye'ye yarar.  Şahenk-Özyeğin ortak oldu! Londra'daki ilk Türk sermayeli yatırım bankası açıldı O BANKA YANLIŞ ANLAŞILDI

Türkiye'ye bugüne kadar 8 milyar dolar yabancı sermaye getiren bir seri girişimci olarak Londra merkezli bir de banka kurdunuz Ferit Şahenk ile birlikte, Dome Group.

Bence bizim kurduğumuz o yatırım bankası çok yanlış anlaşıldı. 50'şer milyon sermaye koyduk biz oraya. 4 yılda bankaya 100'er milyon dolar sermaye getirmeyi taahhüt ettik. İşin aslı budur…

Özlem Gürses/Sözcü

PATRONLAR TV - Abdurrahman Yıldırım'dan 'kadın ticareti' gafı
Player yükleniyor...
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Patronlar Dünyası