MENÜ
İstanbul 20°
Patronlar Dünyası
Önceki Sayfa
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Musk’ın kişisel kazancı çalışanının 40 bin katı
Patronlar
28 Mayıs 2019 Salı 14:37

Musk’ın kişisel kazancı çalışanının 40 bin katı

Tesla'nın kurucusu Elon Musk, 2018 yılında 2.3 milyar dolar şahsi kazanç elde etti. Bu bir Tesla çalışanının ortalama kazancının 40 bin katına denk geliyor..

Elon Musk’un 2018 yılında elde ettiği şahsi kazanç hayal sınırlarını zorlayacak boyutta. Musk, kendisine ait hisse senetlerinin değer kazanması ile 2.3 milyar gelir elde etti. 

Musk bu kazanç miktarı ile New York Times tarafından dünyanın en çok kazanan CEO’larının belirlendiği listede açık ara birinci oldu. 

Musk’un kazancı bir önceki yıla göre 4 bin 500 kat artış gösterdi. Bu kazanç aynı zamana ortalama bir Tesla çalışanının elde ettiği gelirin 40 bin kat daha fazlası.

CEO’LARIN TOPLAM GELİRİNDEN FAZLA

 

Listenin ikinci ve üçüncü sıralarında bulunan Discovery CEO’su David M. Zaslav, 129 milyon dolar ve Palo Alto Networks CEO’su Nikesh Arora, 125 milyon dolar yıllık kazanç elde edebildiler. 

Musk 2018 yılında listenin ilk 65 sırasında bulunan CEO’ların tümününden daha fazla kazanmış oldu. Tesla için pek de başarılı geçtiği söylenemeyecek bir yılda Musk’un bu denli şahsi kazanç elde etmesi de dikkat çeken başka bir konu oldu.

ANLAŞMASI SAĞLAM

Musk’un milyarlarca dolar şahsi kazanç elde etmesinin arkasında Tesla ile 2018 yılında yapmış olduğu bir anlaşma yatıyor. Musk iş akdine koşullar koyarak 10 yıl daha uzattı. Buna göre Musk, Tesla’nın borsa değerini 2028 yılına kadar on kat arttırıp 650 milyar dolara çıkarırsa bundan 56 milyar dolar hisse elde edecek. Bunun haricinde Musk, Tesla’nın elde ettiği karlardan da hissesini alacak.

BU YIL DURUM PARLAK DEĞİL

Musk, Tesla ile yaptığı bu anlaşmadan 2018 yılında devasa bir gelir elde etti. Ancak bu yıl Musk’ı kötü bir bilanço bekliyor. Tesla’nın bu yılki piyasa değeri milyarlarca dolarlık kapital artışından sonra 35 milyar dolar civarında.

Musk’ın yaptığı iş anlaşmasından piyasa değeri nerdeyse yarısına düştü. Musk’ın gelirlerini bu yıl içinde yarı yarıya düşme tehlikesi var.

Buna rağmen Musk, bu senenin en çok kazanana CEO'su olmayı başardı.

PATRONLAR TV - İHKİB Başkanı Gültepe uyardı: Maske alırken CE belgesine bakın
Player yükleniyor...
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Patronlar Dünyası