MENÜ
İstanbul
Patronlar Dünyası
Önceki Sayfa
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Mehmet Aydın 78 Bin kişiden 511 Milyon toplayıp firar etti: İşte yeni adresi...
Ekonomi
13 Mart 2018 Salı 13:44

Mehmet Aydın 78 Bin kişiden 511 Milyon toplayıp firar etti: İşte yeni adresi...

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın 'nitelikli dolandırıcılık' suçlamasında bulunduğu Çiftlikbank'ın kurucusu Mehmet Aydın firarda...

Ümraniye’deki genel merkez ofisi birkaç gün önce sessiz sedasız boşaltan Çiftlikbank’ın mağdurları tepkilerini sürdürürken, bir belge, “Mehmet Aydın Uruguay’da mı” sorusuna neden oldu.

8 Haziran 2017 günü Türkiye’nin Buenos Aires’teki Arjantin Büyükelçiliği’ne giden Mehmet Aydın, Avukat Mehmet Tuna adına vekaletname çıkardı.

Çiftlikbank kurucusu ev adresi olarak Uruguay’daki “Barrio Carrasco Av. Rivera 72 / 32 Montevideo” adresini verdi. Söz konusu adres ülkenin en gözde semtlerinden birisi olarak biliniyor.

511 milyonla sırra kadem basan Çiftlikbank firarda: Nereye kaçmış?

İşte o vekaletname

Avukat Mehmet Tuna, Mehmet Aydın ile çalışmayı geçtiğimiz yıl bıraktığını belirtirken, 1991 Bursa doğumlu Çiftlikbank’ın kurucusunun beraberinde milyonlarca doları yurt dışına götürüldüğü iddia ediliyor.

78 BİN KİŞİ MAĞDUR

İlk kuruluşunda oyun olarak hizmet veren Çiftlik Bank daha sonra yüzbinlerce kullanıcısı olan bir yatırım haline dönüştü. Yatırdıkları paralar ile çeşitli hayvanlar satın alan ve düzenli ziyaretler ile gerçek para kazandırmayı vaad eden Çiftlik Bank, kullanıcılar tarafından popüler hale geldi.  Geçmiş olsun: Yüz binlerce üyeye şok.. 511 Milyonla kayıplara karıştı...

Yatırdıklarını paranın daha fazlasını alma umuduyla para yatıran 77 bin 843 kişi yatırdıklarını parayı bile geri alamayınca dolandırıldığını anladı. Paralarını almak için şirketin Ümraniye binasına giden kullanıcılar kapının duvar olduğunu gördü.

Mağdurların ayaklanmasının ardından Bursa İnegöl’deki Çiftlik Bank tesislerine giden mağdurlar isyan etti. Olayın ardından Çiftlik Bank Genel Müdürü Niyazi Karakoç yaptığı açıklama da: “Bende kandırıldım, Mehmet Bey’e ulaşamıyorum başınızın çaresine bakın” dedi.

511 MİLYON TL TOPLANDI

Sermaye Piyasası Kurulu’nun raporuna göre 77 bin 843 kişiden 511 milyon TL toplandı. 62 bin 877 kişiye 393 .3 milyon TL ödeme yapıldı. Kalan para ise Kıbrıs’a ve Çiftlik Bank CEO’su Mehmet Aydın ile eşinin hesabına aktarıldı.  Bakan açıkladı: Çiftlikbank'a para yatıranlar ne olacak?

Çiftlik Bank mağdurlarından Z.Ö., “Arkadaşlarımın bu uygulamadan kazandığını gördüm, oyunda para karşılığı hayvan aldıklarını söylediler, günlük ne kadar hayvan varsa o kadar daha fazla altın geliyordu yani gerçek para. Ekstra olarak da gümüş. Gümüş ile Çiftlik Bank şarküteriden alışveriş yapılabiliyordu kaşar, peynir, sucuk alıyorduk. 30 bin lira para yatırdım. 15 bin lira geri aldım, 15 bin lira içeride kaldı. Parayı alamayınca ulaşmaya çalıştık fakat Niyazi Karakoç hep bizi bekletti. Bankalarla sorun yaşadıklarını, günlük çekimlerin aylık çekimlere döndüğünü söylediler. 2 ay geçip kimse Bir şey alamayınca dolandırıldığımızı anladık” dedi.

Bir diğer mağdur T.K ise “ Arkadaşım aracılığı ile üye oldum, güvendim ben de arkadaşlarımı üye yaptım. 8 bin 300 TL yatırdım, 3 bin 600 TL geri aldım. Daha sonra 45 gün ödeme alamadım. Dolandırıldığımı anlayınca sistemden çıkmaya çalıştım, mağduriyetimi Facebook sitesi üzerinde bildirince yorumlarım önce silindi daha sonra siteden engellendim şimdi ne yorum yapabiliyorum ne mesaj atabiliyorum. İşin kötü bir yere gittiğini anlamıştım ama iş işten geçmişti. Asgari ücret ile çalışan bir işçiyim geçimimi zor sağlıyorum evlenecektim düğün param çıksın istedim yatırdığım paradan daha çok kazanacağımı söylediklere güvenip kredi çektim. Devletimiz bu dolandırıcıları bulsun, cezalarını çeksinler” diye konuştu..   Ponzi 'Çiftlik Bank' yarım milyar yuttu, mağdurları zor bir süreç bekliyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Çiftlikbank’a idari yaptırımlar uyguladıklarını ve reklâmları durdurduklarını belirterek, paralarını yatıran vatandaşların Cumhuriyet Savcılıkları’na suç duyurusunda bulunabileceklerini ve dava açabileceklerini söylemişti. Çitflikbank yetkililerinin sistemi döndürmelerinin mümkün olmadığını belirtmişti. Tüfenkci, Çiftlikbank’ın üye sayısının 132 bini aktif toplam 500 bin olduğunu ve yüksek kâr vaatleriyle ciddi paralar toplandığını açıklamıştı.

MAĞDURLAR ÇİFTLİĞİ BASTI

Uzun zamandır gündemde olan ve hafta sonu merkez binasını boşaltan Çiftlik Bank’ın alacaklıları, Bursa’nın İnegöl ilçesinde bulunan tesisleri kamyonlarla bastı. Alacaklılar, dolandırıldıklarını söyleyerek, tesiste bulunan hayvanları kamyonlara yüklemek istedi.

İsmail Şahin/Sözcü

PATRONLAR TV - Ali Koç'tan, Binali Yıldırım'a Lise hatırlatması
Player yükleniyor...
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 ayhan
 15 Mart 2018 Perşembe 21:20
Bizim ülkemizde hedef olursanız, başarılı bir proje bile başarısız olur.Hele medya tarafından da devamlı baskı yapılarak o kişiden(Çiftlikbank''ın sahibinden) para talep ediliyorsa.O parada bazı yerlere verilmiyorsa. Hele bir de genç bir girişimci iseniz. Arkanızda da siyasi bir destekte yoksa. Vay halinize. Bugün Tesla''nın sahibi Elon Musk, Teslanın prototipini yaparken(250 bin USD için) yatırımcı arkadaşlar aradı. sonra yeni yatırımcılarına vaatte bulundu. Aracın seri üretimine başlandıktan sonra para veren yatırımcılarına 1 araç vereceğini açıkladı. Sonuçta başarılı bir işadamı oldu. ABD''de hedef adam olma gibi bir sorun yok. Konya Torku, Bitcoin, Etherium, facebook, Twitter vs gibi tüm projeler Çiftlikbank benzeri projelerdir. Zeki ve akıllı bir genç sanal bir oyun çıkarıyor. Oyunda katılımcılarına vaatte bulunuyor. Bu yanlış veya doğru, kişiye göre değişir. Diğer sanal oyunlar gibi çiftlikbankda oyununu ücretli yapacaktı. hiç kimseyi ortak etmeden kazandığı parayı yatırıma çevirecekti. Bu daha etkin ve mantıklı olurdu. Bu genç yaşta, bu arkadaşın yaptığı inanılmaz bir şey.?
 Hamza
 15 Mart 2018 Perşembe 07:52
Bence okadar para yoktr. Olsa cıkartmazlardı. varsada yerı neresı adres belı paylaşir kardeş. Tek yedırmezler bruder
 BÜNYAMİN
 13 Mart 2018 Salı 14:15
BU TİPE PARA VERİP BAKKALA SİGARA ALMAYA YOLLAMAM SİZ NASIL MİLYONLARI TESLİM ETTINIZ PESSSSSSS
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Patronlar Dünyası