MENÜ
İstanbul
Patronlar Dünyası
Önceki Sayfa
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Leyla Alaton: Bu projeyle İshak Beyi yaşatıyoruz
Patronlar
12 Nisan 2018 Perşembe 17:24

Leyla Alaton: Bu projeyle İshak Beyi yaşatıyoruz

Leyla Alaton’nun anlattıklarını dinlerken, gerçekten yaşarken sık sık konuştuğumuz İshak Bey'in yatırımcı çoşkusunu hatırladım, Onun Leyla’da sürdüğünü gördüm...

Osman Arolat'ın köşe yazısından alıntı

Proje destekli yatırımlar arasında yer alan Alvi Medica konusunu Leyla Alaton ile konuştum. İshak Bey'i bu projede yaşattıkları için çok mutlu olduklarını belirterek yapacakları ilaçlı stent ve kalp kapakçığı yatırımıyla cari açıkta 700 milyon dolarlık iyileştirme sağlayacaklarına inandığını belirtti.

Proje destekli yatırımlar arasında 1.5 milyar dolarlık teşvik belgesi alan ve 4 bin kişilik yeni istihdama konu olan Alvi Medica’nın ilaçlı stent ve kalp kapakçığı üretimi yatırımını Leyla Alaton’la konuştum. Alaton, “Biliyorsun babamın on yıl önce söylediği şuydu: ‘Teknoloji, teknoloji, teknoloji. Teknolojiye yatırım yaparak katma değerli ürün üretmeliyiz. Hamallık yapmamalıyız’. Alvi Medica’yı kendisi, kardeşim Vedat ve benim ortaklığımla kurmuştuk. Şimdi biz, babamın söylediği alanda ürünler üreterek, yatırımlar yaparak bu projelerle onu yaşatıyoruz” dedi.  Leyla Alaton, Erdoğan'a 'Kalp kapakçığı' sözü verdi...

Leyla Alaton’nun anlattıklarını dinlerken, gerçekten yaşarken sık sık konuştuğumuz İshak Bey'in yatırımcı çoşkusunu hatırladım, Onun Leyla’da sürdüğünü gördüm...

“Babam çılgınlığı ve misyonerliğiyle Alvi Medica’yı kurarken bizi de ortak yapmştı. Stratejik ürünler, kendine yeterli üniteler yapılmalıydı. Stent, katater ve balon üretimi yapıyorduk. İtalya’da bu işi en iyi yapan küçük bir fabrikayı satın aldık. Stent karbonla kaplıyor, bir de mikroskobik rezervuarına ilaç koyuyoruz. Bu dünya çapında diyabetliler için yeni bir üretim. Şimdi ABD’de FDA’ya başvurduk. Onlar kriminal araştırma istediler. 3 bin hasta üzerinde 30 ayrı mekanda araştırmalarla faydasını ispatlama çalışması yapıyoruz. Bu sonuçlanınca yeni bir lige geçeceğiz. İtalya’daki fabrikamız CID üç vardiya üretim yapıyor. Türkiye’deki fabrikamızın yanına Çatalca’da serbest bölgede bir fabrika ekleyeceğiz. Bu yatırımlarla babamı yaşatıyoruz. İshak Alaton armızdan ayrılmadı, düşünceleriyle bu yatırımlarda yaşıyor. Yaratıcılığı, teknoloji ve katma değerli ürün üretin söylemi sürüyor.”

Alvi Medica’nın katater ve stent üretimi halen devam ediyor. Bu ürünlere ilişkin iyileştirme konusunda 5 yıldır Ar –Ge çalışmaları yaptığı biliniyor. Yeni üretim hatlarının kurulması oldukça kolay. Yeterli yatırım alanları ve deneyimleri var. Yeni yatırmlar hızla hayata geçirilebilecek.
Alaton'un, pazarın durumu, yatırımlarının istihdama ve cari açığa katkısı konusunda sorularıma verdiği yanıtlar şunları içeriyor:

- Alvi Medica ülkemiz stent ihtiyacının yüzde 7’sini karşılamakta. Yüzde 73’ü ağırlıklı olarak Amerika’dan ithal ediliyor. 2017’de SGK 362 bin stent satın aldı. Bunun 53 bini eski teknolojili, kullanımı azalan çıplak metal stent. Geriye kalan 309 bini ilaç salınımlı stent. Bunların büyük bölümü ithal ediliyor. Fiyatlamaları, Sağlık Uygulama Tebliği ile yapılıyor. Devlet kasasından yıllık 200 milyon lira ödeniyor. Bunun yüzde 93’ü ithal. Kalp kapakçık kullanımı mekanik, biyolojik ve girişimsel olmak üzere üç çeşittir. Ülkemizde sadece girişimsel kapakçık kullanımı yılda 2 bin adet seviyesinde. Fiyatı ortalama 50 bin lira, tamamı ithal edilerek kullanılıyor.

- Alımlar, Sağlık Uygulama Tebligi üzerinden ihaleyle kamu alımı olarak yapılıyor. Ülkemizde koroner ilaçlı stent fiatı 650 lira olarak belirlenmiş durumda. Yapacağımız yeni yatırımla ilaçlı stent kapasitemizi artırıp, birim başına maliyeti düşüreceğiz. Bu fiyat avantajı getirecek.

- 2018 yılı sonlarında yatırımın ilk etabında yer alan rezervuarlı, polimersiz ilaç salınımlı stent üretimine başlayacağız. Hayvanlar üzerinde mitral kalp kapakçığı geliştirme çalışmalarımız sürüyor. Geliştirme sonrası fabrika yatırımına başlayacağız. 2023 yılında üretime geçileceğini düşünüyoruz.

- Lansmanda belirtildiği gibi doğrudan 4 bin istihdam sağlanacak, dolaylı istihdam 14 bin kişiye ulaşabilecek. Yatırımlarımızla cari açıkta 700 milyon dolarlık bir iyileştirmeyi öngörüyoruz. 

Leyla Alaton, Alvi Medica yatırımlarıyla babası İshak Bey'in projesini geliştirerek sürdürecek olmaktan duyduğu mutluluğu ortaya koyarken, ithal ağırlıklı ilaçlı stent ve kalp kapakçığı üretimini yeni yatırımlarıyla gerçekleştirerek cari açıkta 700 bin dolar iyileştirme öngördüklerini söylüyor.

Dünya

PATRONLAR TV - Ali Koç'tan, Binali Yıldırım'a Lise hatırlatması
Player yükleniyor...
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Patronlar Dünyası