MENÜ
İstanbul 22°
Patronlar Dünyası
Önceki Sayfa
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İnci Deri çalışanları anlattı: Ödenmeyen primler, geciken maaşlar, boş yemek kartları...
Ekonomi
4 Ekim 2018 Perşembe 16:23

İnci Deri çalışanları anlattı: Ödenmeyen primler, geciken maaşlar, boş yemek kartları...

İnci Deri Türkiye'de 98, yurt dışında beş mağazası olan bir ayakkabı-çanta firması...

Dışardan bakıldığında görünen bu ancak bir de işin görünmeyen yüzü var. Ödenmeyen primler, geciken maaşlar, boş yemek kartları, işçilere bir türlü yapılmayan açıklamalar... İncir Deri çalışanlarıyaşadıkları sorunları anlattı.

Ayakkabı sektörünün Türkiye'deki en eski markalarından biri İnci Deri. Pek çok kentte, birçok AVM'de mağazasına rastlayabileceğiniz bir mağazalar zinciri. 

Orta ve üst segment tüketiciye ses yönelten ürünleriyle tanınan bir ayakkabı-çanta firması. 

İşin görünen kısmı bu ancak bir de işin görünmeye yüzü var. O kısmı ise ancak İnci Deri'yi ayakta tutan emekçilerle konuştuğumuzda anlayabiliyoruz. Depolarda, mağazalarda gün boyu çalışan, ayakta duran, müşteriye dil döken emekçiler. Mağazaları açan, kapatan, temizleyen, düzenleyen, ürünleri depolayan, pazarlayan, satan çalışanlar... 

İnci Deri çalışanları son zamanlarda burunlarından soluyor. Çünkü Haziran ayından beri primleri ödenmiyor. Maaşlar eksik ve geç yatıyor. Yemek kartları bloke olmuş durumda. İnci Deri çalışanları, ülkemizdeki tüm diğer sektörlerdeki emekçiler gibi mutsuz, yorgun ve yoksul... Ancak umutsuz değiller. Birlikte hareket ettikleri, örgütlü bir biçimde patronun karşısında durdukları zaman haklarını alacaklarının bilincindeler. 

soL Haber'e ulaşan İnci Deri çalışanları, son aylarda yaşadıkları sorunları, parasızlığı, hak gaspını anlattılar... 

Uzun sayılabilecek bir zamandır İnci Deri'de çalışan emekçilersiniz, neler oluyor bu firmada, anlatır mısınız? 

Bizim çalıştığımız İnci Deri, kendileri üretip satan bir ayakkabı-çanta mağazası. Ama pek çok firma gibi 2011'de üretmekten vazgeçip sadece perakendecilik işine devam ettiler. Fason olarak üretim yaptırıp mağazalarda satıyorlar. Biz prim sistemiyle çalışıyoruz. Bir kök maaşımız var ve onun dışında prim alıyoruz. Ancak biz Haziran ayından beri primlerimizi alamıyoruz. Kazandığımız hak edişleri geçen Haziran'dan beri alamayan personel var. Bir süredir kök maaşımızı da gecikerek almaya başladık. Bazen parça parça harçlık gibi ödüyorlar, hiçbir işe yaramıyor. Önce bir 800 lira yatırılıyor, sonra 500-600 yatırılıyor, böyle parça parça ve gecikerek yatan bir kök maaştan söze diyoruz. Primlerimizi hiç alamıyoruz Haziran'dan bu yana. Geçinemeyecek noktaya geldik. Bir maaş tam ödenmeden, yeni maaş günü geliyor. Şu anda bu durumu yaşıyoruz. 

Bu yaşanan sıkıntı İnci Deri'nin tüm mağazalarındaki emekçiler için mi geçerli?

Türkiye'deki tüm mağazalarda yaşanan bir sıkıntıdan söz ediyoruz. Biz çalışanların çeşitli grupları var, ordan haberleşiyoruz, bu sorun İnci Deri'nin tüm mağazalarında, bütün kentlerde yaşanıyor. 

Ne kadar emekçi çalışıyordur İncir Deri'de? 

Net bir rakam bilmiyorum ama ortalama 4-5 kişi çalışsa her mağazada 500 civarı çalışanı vardır İnci Deri'nin. Belki daha da fazladır. 

Peki patron temsilcilerine ya da yetkilere sorduğunuz zaman ne yanıt alıyorsunuz ya da yanıt veriyorlar mı?

Sorduğumuzda "düzelecek, halletmeye çalışıyoruz" gibi sözler duyuyoruz. Biz emekçilere hep sabretmemizi tavsiye ediyorlar. Hak edişimizi istiyoruz sabretmemizi söylüyorlar, maaşımızı tam olarak istiyoruz "düzelecek" diyorlar. Ama koca bir yaz geçti ve düzelmedi. Biz yaz aylarını neredeyse parasız geçirdik. Şimdi sonbahar geldi. Düzeleceğine dair bir işaret, bir iz göremiyoruz. Bize örneğin "Ocak'a kadar primleriniz ödenmeyecek ama Ocak'ta ödenecek" diye tarih verilse, buna bile razıyız ama bu bile söylenmiyor. Bir oyalama ve geçiştirme taktiği seziyoruz açıkçası... Sürekli ağızlarda "düzelecek, iyi olacak" sözleri var. 

Diğer özlük haklarınızda bir sorun var mı peki?

Öyle bir durumdayız ki, şirketin bizlere dağıttığı yemek kartımızda bakiye olmasına rağmen, firmamız Multinet'e gerekli ödemeyi yapmadığı için kartlarımız bloke edildi. Şu anda yemek yemeden çalışmak zorundayız. Ya da cebimizde para varsa, cepten yiyebiliyorsak yiyoruz. Bu ayın (Ekim) yemek parası da yatmadı zaten. Yemeksiz çalıştırılıyoruz. 

Peki ne diyorlar size, tüm bu sorunları aktardığınızda...

Hep aynı sözler... Sürekli bize "Firmayı ayağa kaldırmalıyız", "Kendimiz için çalışıyoruz" gibi sözler söyleniyor.. Devamlı emekçilerden, çalışanlardan fedakarlık beklenen bir durum var. Oysa basına, medyaya bakıldığında patronumuz Ali Murat Kızıltaş mangalda kül bırakmıyor. Büyüme planlarından bahsediliyor. 

Peki firma büyüyor mu aslında, bu konuda tespitleriniz var mı? 

Biz ciroların arttığını, geçen yıla göre rakamların büyüdüğünü aslında biliyoruz. Patron geçen yıl gazetelere verdiği demeçlerde sürekli kârlı büyüme planlarından bahsediyordu. Yurt dışı kanallarına odaklanmaktan bahsediyordu. Yurt dışındaki beş mağazayı 40 mağazaya çıkarmayı hedefliyordu. Ancak emekçilerin yemek kartları boş, primleri yatmıyor, maaşlar doğru dürüst ödenmiyor... Öyle anlaşılıyor ki, çalışanların çıkarları ile patronun çıkarları aynı değil. 

Ahmet Çınar/soL

PATRONLAR TV - İHKİB Başkanı Gültepe uyardı: Maske alırken CE belgesine bakın
Player yükleniyor...
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 gökhan
 26 Haziran 2020 Cuma 17:56
bu haberi yapan kişi bizimle irtibata geçebilir mi gokhan192100@gmail.com bu mail adresinden bana ulaşabilir
 Ahmet
 23 Mart 2019 Cumartesi 22:44
incide örgütlenemeyen çalışanlar var. Ocak, Şubat ve Mart bitecek halen daha 2019 yılına ait bir ödeme yok çok mu zor? Ortalama 5 kişi var bir mağazada, bir firma adam başı prim dahil 2.600? mağaza başı 12.000? veremiyorsa zaten o firma çoktan batmıştır geçmiş olsun. Ben çalışanlar yerinde olsam herkesi örgütler 1 hafta arka arkaya 0 ''SIFIR'' ciro çekerdim bakın bakalın o zaman maaşlar yine yatmıyor mu
 Hacı
 4 Mart 2019 Pazartesi 23:25
Medya bi el atsın bu duruma yüzlerce insan mağdur çok zor durumda. Hak gaspıdır bu düpedüz.
 Belgin
 16 Şubat 2019 Cumartesi 00:38
Ramazan ayında Yemk kartlarmı boşken beyefendiler bi çok kişiye İstinyeparkta Yemk verdi biz oruç tutan insanlarız siizn yüzünüzden dhada aç kaldık hakkımı kesinlikle helal etmiyorum hala yalancı bölge müdürleri bugün yarın bgn yarın yine maaş Yok
 Göksel
 16 Şubat 2019 Cumartesi 00:34
cevap verin cevap çok havalardasınız ya yatlar katlar gezmeler ama maaş
 Tugay
 16 Şubat 2019 Cumartesi 00:33
Nerde maaş hala aynılar iştende çıkamıyoruz duysun artık sesimizi biri maaşlarımız nerde hani herşey düzelecekti
 Arif
 27 Ocak 2019 Pazar 05:24
Hhh
 Arif
 27 Ocak 2019 Pazar 05:22
Benim eniştem incide calışiyor 3 ardır maaş alamıyor.pirimi yatmıyor evden çıkarıldı başka eve geçtı peki parayı nasıl mı buldu.altı aylıgına vadeli araba aldı araba 25 bin fiyatı iken 36 bine aldı bunda emegi geçen herkesi Allaha havele ediyorum.neymiş inci koca bir çınarmış .insan emegiyle büyüyen bir çınar degil emek hırsızlıgiyla buyuyen bir çınar ve yalan makinesi gibi olan yöneticileriyle.ben bu yöneticilere sesleniyorum Ali murat kızıltaşa hesap vermek mi kolay Allah a mı bilmezmisiniz harammalla abat olanın ahiri berbet olur .bilmezmisiniz Allahın laneti yalancıların üzerinedir
 Mustafa
 25 Ocak 2019 Cuma 03:32
Belki suriyeli olsaydik devletimiz devlet buyuklerimiz suan bizim hakkimizi alirlardi. suriyeli degiliz bu ulkenin evladiyiz diyemi devletimizin buyukleri ilgili birimleri bizlerin haklarini alamiyor.
 Mustafa
 25 Ocak 2019 Cuma 03:29
Ocak ayida bitti ama hala kasim aralik ocak maaslari yeter Devletimizin denetim birimleri nerede devlet nerede gidip suriyelilerin haklarini arayacagina ilk once kendi vatan evladini hakkini arasin sayin DEVLET buyuklerimiz.
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Patronlar Dünyası