MENÜ
İstanbul 18°
Patronlar Dünyası
Önceki Sayfa
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İBB'den çarpıcı rapor: Hanelerin yüzde 70'i kredi kartı borçlusu
Ekonomi
22 Mayıs 2020 Cuma 08:50

İBB'den çarpıcı rapor: Hanelerin yüzde 70'i kredi kartı borçlusu

İBB İstatistik Ofisi son açıkladığı rakamlara göre, İstanbul'da hanelerin yüzde 70'i kredi kartı borçlusu; yüzde 92'sinin evine kırmızı et zor giriyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İstanbul İstatistik Ofisi, İstanbul’daki kent yoksulluğunu araştırdı. Hanelerin yüzde 70'i kredi kartı borçlusu, yüzde 91.8'i haftada en az iki kere et, tavuk ya da balık içeren yemeği karşılayabilecek durumda değil. Öte yandan hanelerin yüzde 92.6'sı 1.000 TL tutarında beklenmeyen bir harcamayı borçlanmadan kendi imkânlarıyla karşılayabilecek durumda değil.

Özlem Güvemli'nin haberine göre, İBB'ye Nisan 2020 döneminde sosyal yardım başvurusu yapan ve hane halkı aylık geliri 2 bin 500 TL ve altında olan hanelerden, bin 228 haneyle bilgisayar destekli telefon anketi yöntemiyle veri toplandı. Araştırmanın sonuçlarına göre, hanelerin yüzde 89.3'ünde tek kişi gelir getirici faaliyette bulunuyor. İki kişinin çalıştığı ailelerin oranı yüzde 9.7. Borçlanma en fazla bankalardan yapılırken, ikinci sırada esnaf yer alıyor.

Hanelerin yüzde 33.7'si birden fazla yere borçlu. Hanelerin yüzde 70.6'sı kredi kartı ve kredi olarak bankalara, yüzde 20'si esnafa, yüzde 14.3'ü ise akrabalarına borçlu.

Hanelerin yüzde 91.8'i haftada en az iki kere et, tavuk ya da balık içeren yemeği karşılayabilecek durumda değil. Yüzde 94.3'ü eskimiş mobilyalarını değiştiremiyor.

Yüzde 92.6'sı ihtiyaç olduğunda her zaman yeni kıyafetler alamıyor. Yüzde 89.6'sı ise evini istediği kadar ısıtıp soğutamıyor.

Hanelerin yüzde 92.6'sı 1.000 TL tutarında beklenmeyen bir harcamayı borçlanmadan kendi imkânlarıyla karşılayabilecek durumda değil.

PATRONLAR TV - Suna Kıraç'ın cenaze töreninde neler oldu?
Player yükleniyor...
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Sefa
 24 Mayıs 2020 Pazar 06:55
Akı değil de CHP başta olsa gerçekten verilen vaatlerin bu kadar gerçekleştirebileceğini hiç sanmıyorum burda. Söylüyorsunuz işte herkese şöyle yapacağız böyle yapacağız ama gelir gider tablosu olarak nasıl bir yol izlenecek petrol yok doğalgaz yok devlet sadece vergi ve cezadan geçinirken nasıl oluyor ki ordan burdan gelir göstermeden bunları Nasıl gerçekleştireceksiniz Meraklıyım bu aylarda hükümetin yanında olmanız gerekirken herşeyi eleştiriyorsunuz eleştirmekte özgürsünüz gerçekçi olarak yanlış yapılan şeyleri eleştirseniz bunu bu şekilde değilde bu şekilde yapsanız bu şekilde bir tablo oluşur diye sadece eleştirmek için eleştirmekte var problem gerçekten belli oluyor ibb bin gönderdiği faturaları gördük
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Patronlar Dünyası