MENÜ
İstanbul
Patronlar Dünyası
Önceki Sayfa
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Erdoğan: Bankanın biri 6 milyar kar açıklamış. Biz bu faiz lobisine mi çalışacağız...
Finans
7 Şubat 2018 Çarşamba 13:24

Erdoğan: Bankanın biri 6 milyar kar açıklamış. Biz bu faiz lobisine mi çalışacağız...

Erdoğan, bir bankanın 6 küsur milyar lira net kâr ettiğini söyleyerek “Biz bu faiz lobisine mi çalışacağız? Merkez Bankası’nın aktif olması gerekiyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2017 bilançoları gelmeye başlayan bankaların kârları üzerinden yeniden faiz eleştirisi yaptı. Erdoğan, bir bankanın 6 küsur milyar lira net kâr ettiğini söyleyerek “Biz bu faiz lobisine mi çalışacağız? Merkez Bankası’nın aktif olması gerekiyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, faizler konusunda tepki gösterdiği bankalara mesaj vererek, “Birileri hala görmezlikten geliyor. Geçenlerde bir banka karını açıklıyor, 6 küsur milyar TL. Biz bu faiz lobisine mi çalışacağız? Birinci derecede Merkez Bankası ve BDDK aktif rol almak zorunda. Siz aktif rol almadıktan sonra, öbürleri istediği gibi at oynatır. Kesinlikle faizde taviz vermeyeceğiz” dedi.

Vatikan-İtalya temaslarını kendisini izleyen gazetecilere değerlendiren Erdoğan, ekonomi konusunda şu mesajları verdi:

6 MİLYAR LİRA KÂR AÇIKLADI

Faizle ilgili yaptığımız son zirveden sonra arkadaşlar kendi aralarında bir çalışma yürütüyorlar. Bundan sonra tekrar bir araya geleceğiz. Enflasyon, çift haneli rakamdan tek haneye inmiş değil. Bu mantıkla, bu kafayla gidildiği sürece inmez de. Şu anda yüzde 16, 17, 18, hatta 20’nin üzerinde faiz uygulayan bankalar var. Bunların olduğu bir finans sektörü içinde, bir bankacılıkta, yatırımcı nasıl olacak da işin içine girecek? Bu şartlarda istihdam nasıl düzelecek? Yatırım olmadan istihdam olur mu, olmaz, olmayacak. Ama birileri hala görmezlikten geliyor. Geçenlerde bir banka karını açıklıyor: 6 küsur milyar TL. Şimdi biz bu faiz lobisine mi çalışacağız? Bu faiz lobisine çalışırken orada ezilen kim? Millet zannediyor ki krediyi alan eziliyor; krediyi alan değil aslında tüketici eziliyor. Krediyi alan, öyle veya böyle işini çeviriyor; çeviremiyorsa da batıyor. Bütün bunları görmezden gelmek doğru değil.

İŞTE KARI 6 MİLYARI GEÇEN BANKALAR

Garanti Bankası'nın 2017 yılında konsolide net karı 6 milyar 387 milyon 974 bin TL oldu.

İş Bankası'nın 2017 yılında konsolide net karı 6,2 milyar TL oldu.

Akbank'ın 2017 yılındaki konsolide net karı, 6 milyar 20 milyon lira oldu.

PATRONLAR TV - Abdurrahman Yıldırım'dan 'kadın ticareti' gafı
Player yükleniyor...
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 husmen dayi
 10 Şubat 2018 Cumartesi 11:56
utanmiyor bunu soylerken tabi. ziraat bankasi 7.5 milyar kar aciklarken bu laflari neden duymuyoruz. devletin neden bankasi olur. hadi oldu nasil 7.5 milyar kar eder. yalanci coban bu adam. akli basinda kimse de inanmiyor buna zaten
 Mercan
 8 Şubat 2018 Perşembe 19:43
Koca Reis güzel söylüyor. Bu devletin bilinen 3 bankası neden daha uygun faizle halka kredi vermez, öncülük etmez, rekabet oluşturacak güce sahip mi değiller yoksa bunlar da mı kârdan vazgeçemiyor. Bir sormak lazım gelmez mi?
 M.Y
 8 Şubat 2018 Perşembe 17:40
Merkez Bankasının özerk yapısını değiştirin olsun bitsin ..
 stranger
 8 Şubat 2018 Perşembe 17:23
Cumhurbaşkanım haklı.Böyle olmaz.Kaldırın faizi bir KHK ile cumhurbaşkanım...
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Patronlar Dünyası