MENÜ
İstanbul 16°
Patronlar Dünyası
Önceki Sayfa
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek CHP'ye oy verecek mi?
Ekonomi
12 Haziran 2018 Salı 15:46

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek CHP'ye oy verecek mi?

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bugün Fox TV'de "İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat" programına katıldı. Küçükkaya, Şimşek'e, "Şimdi, siz CHP'ye mi oy vereceksiniz, ne oldu şimdi?" sorusunu yöneltti...

CHP 2015 yılındaki 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri öncesinde, “Emeklilere, her iki dini bayramda, birer maaş ikramiye verilecek” önerisiyle seçmenden oy istemişti. CHP’nin bu önerisine, 2015 yılında Maliye Bakanı olan Mehmet Şimşek, “kaynak nerede” diyerek tepki göstermişti.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı olduğu o dönemde CHP'nin "emekli ikramiyesi" vaadi için, "Bütün bunları yapsınlar, kaynak göstersinler sadece şapka çıkartmam, yani ben samimi olarak söylüyorum derim ki: Ben de CHP'ye oy vereceğim... Biliyorsunuz toplumda bir söz var; bekara karı boşamak kolay... 11 milyona yakın emeklimiz var. Çarpın bir bakayım... Yani bir kalemde bütçe açığını yüzde 70 arttıracak, gerçekçi değil" yorumunda bulunmuştu.

Muhalefetin daha önce birçok seçimde dillendirdiği “emeklilere Kurban ve Ramazan Bayramında bir maaş ikramiye” vaadini, Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilere "müjde" olarak geçen günlerde duyurmuş ve uygulamaya koymuştu.

Şimşek, bugün Fox TV'de "İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat" programına katıldı.

TÜSİAD İLE YAPILAN GÖRÜŞME

Dün görüşme iyi geçti. Güzel bir istişare toplantısı oldu. Başbakanımız daha çok dinlediler soruları yanıtladılar. Bir takım sorunların orta vadeli çözümüne ilişkin sorular geldi. Genel çerçeve bu. Ülkemizin başarıları ortada. Aksayan taraflar da var. Fiyat istikrarı, enflasyonun kontrol altına alınması gibi. Reform çerçevesine ilişkin bir takım değerlendirmeler vardı.

BÜYÜME RAKAMLARI

Şimdi bu çeyrek üzerine yorum yapabiliriz. Yatırımlar bir süre durağandı. Şimdi hızlanmış bu en önemli kısmı. Büyüme kapsayıcı ise bu sağlıklı bir büyümedir. 2003-2017 arası ortalama ortalama 5.7 büyüdük. Türkiye 1927-2017 yılı arasında ortalama 4.7 yerine 5.7 büyüseydi Türkiye’nin ekonomisi 2.6 kat daha fazla olacaktı.

CHP'YE Mİ OY VERECEK...

Küçükkaya, Şimşek'e, "Aklıma gelen bir soru var şimdi. En son seçimlerden önce, muhalefet, işte Kılıçdaroğlu olsun, diğer muhalefet, daha sonra şimdiki seçimlerden bahsettiler. Ve emeklilere ikramiye... Siz o zaman dediniz ki, 'ya bu yapılamaz, bunun kaynağı yok, CHP bunu yapsın oy vereceğim. Hatta bunlar Nobel İktisat Ödülü alır' falan dediniz, fakat sonuçta, sizin içinde bulunduğunuz hükümet yaptı şimdi. Şimdi, siz CHP'ye mi oy vereceksiniz, ne oldu şimdi?" sorusunu yöneltti.

Şimşek, Küçükkaya'ya, "Şimdi teşekkür ediyorum sorduğunuz için" derken, CHP'nin, kaynağını ortaya koymadığını belirterek, "O günü çok iyi hatırlıyorum. Sadece bir emeklilik ikramiyesine ilişkin değildi. Paketin tamamına ilişkindi. Belki o program Youtube'da vardır. Ben bütün vaatleri topladığınız zaman o dönem için söyledim. 180 milyar TL'ye denk geliyor. Bugün ön gördüğümüz bütçe açığının yönetilebilir değil dedim. Bunun kaynadığını sordum. Ben dedim orada oy veririm dedim. Ama yapmadılar" dedi.

"GERÇEKÇİ OLALIM..."

Şimşek, programda konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

"AK Parti hükümeti doğrudur emekliye iki bayramda 1000'er lira ikramiye 65 yaş üstünün maaşını 500'e bazı memurların öğretmendir polistir ek göstergeyi 3600'e bunları toplayınca maksimum 30 milyar TL'lik bir vaatle karşı karşıyasınız. Önemli bir rakam. Mevcut açığın neredeyse yüzde 40'ın üzerinde. Peki bugün yine bakıyorum, o çalışmayı yaparsak muhalefet liderlerinin vaatlerinin karşılığına bakarsanız 300 milyar TL ile 450 milyar TL arasında değişiyor. Bizimki, 30 milyar liralık bir vaatken önemli bir ölçüde yaptık. Bizim 10 katımız vaat veriyor muhalefet. Gerçekçi olalım...

Tabii ki seçim arifesinde program açıklanacak, vaatler olacak. Ben bunu bu dünyada da olan bir şey, mesele bunun dozu. Kaynak ne olacak? Birincisi kısa vadede baktığınız zaman, imar barışından gelecek rakam. 48 milyar dolar. Bu tahmini bir rakam. Gelir gelmez ayrı. Vergi yeniden yapılandırması var.

Geliyor o kadar matrah artırımı gibi bir şey var. Bir yıla denk gelen en muhafazakar harcama artışı karşılanıyor. Gelici gelirle kalıcı harcama finanse edilemez. Samimi bir şekilde oturup zaten konjektürde bunu gerektiriyor. Harcamaları gözden geçirip…"

PATRONLAR TV - BMW'den, emekliye ayrılan Mercedes CEO'suna inanılmaz gönderme
Player yükleniyor...
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Patronlar Dünyası