MENÜ
İstanbul 17°
Patronlar Dünyası
Önceki Sayfa
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Bankalara 15 milyarlık kaynak
Finans
14 Mart 2019 Perşembe 08:23

Bankalara 15 milyarlık kaynak

SPK, para piyasası fonlarının yüzde 50’sinin mevduatta tutulması şartı getirdi. Bu kararla en az 15 milyar TL’nin mevduata kayması, kredilerin artması bekleniyor

Finansal mimarinin yeniden şekillendirilmesi kapsamında, ürün çeşitliliğinin artırılmasından İstanbul'un finans merkezi olması için gerekli adımların atılmasına kadar birçok konuda çalışma başlatılırken, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) da önemli bir adım attı.

KREDİLERİ DESTEKLEYECEK

SPK, yılbaşından bu yana portföy büyüklüğü 2.5 kata yakın artan para piyasası fonlarında, fon değerinin asgari yüzde 50'sinin mevduat hesaplarında değerlendirilmesi zorunluluğu getirdi.   SPK'dan bu kez para piyasası fonlarında düzenleme

Bu uygulama ile repoya park eden paranın mevduata yönlendirilerek, kredi maliyetleri aşağı çekilecek. Bankaların fonlama maliyeti azaltılıp, kredi büyümesini hızlandırılacak. Karar öncesinde bu fonların en fazla yüzde 10'unun mevduatta tutulma zorunluluğu bulunuyordu. Fakat mevduat faizinin repo faizine göre düşük olması nedeniyle bu oran yüzde 1'e kadar gerilemişti.

29.5 MİLYARA ÇIKMIŞTI

1 Ocak'ta 12.8 milyar TL olan para piyasası fonlarının büyüklüğü 13 Mart'ta yüzde 108 artışla 29.5 milyar TL seviyesine yükseldi. Karar mevduat pazarına yaklaşık 15 milyar TL'lik fon kayması anlamına geliyor. SPK kararına göre tek bir bankada değerlendirilebilecek tutar fon toplam değerinin yüzde 6'sını aşamayacak.

HAZİNE'DEN 916.4 MİLYON EUROLUK İHRAÇ

Hazine ve Maliye Bakanlığı, finansman araçlarının çeşitlendirilmesi amacıyla, doğrudan satış yöntemiyle 916.4 milyon euro tutarında devlet iç borçlanma senedi (DİBS) ihracı gerçekleştirdi.

PATRONLAR TV - Yıldırım Demirören ve Ömer Faruk Kalyoncu nikahda nasıl oynadı?
Player yükleniyor...
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Patronlar Dünyası