MENÜ
İstanbul 21°
Patronlar Dünyası
Önceki Sayfa
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Albayrak: Yıl sonunda cari denge çok daha sürprize gebe, detayını vermeyeyim
Ekonomi
8 Kasım 2018 Perşembe 12:03

Albayrak: Yıl sonunda cari denge çok daha sürprize gebe, detayını vermeyeyim

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ekonomi gündemine dair canlı yayında açıklamalarda bulunuyor. Bakan Albayrak enflasyon konusunda yaptığı açıklamada ekim ayı enflasyonunun fiyatlara en çok etki eden ay olmasına rağmen geçen yıla eş değer olduğunu belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, döviz kurunun yüksek olduğu dönemlerin geride kaldığını söyleyerek, "Fiyatlama davranışları normale inmeli ki enflasyonda tersine trendi hissetmeliyiz" dedi.

Albayrak, "Yıl sonunda cari denge çok daha sürprize gebe, detayını vermeyeyim" açıklamasında bulundu.

Bursa'da iş dünyası temsilcileriyle bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

— Ağustos ayı ile birlikte geniş kapsamlı spekülatif bir atakla karşı karşıya kaldık. İki ayda hızlı ve güçlü adımlarla bu sürecin bir çoğunu bertaraf ettik. Ekonomideki etkileri teker teker yok ediyoruz. Güçlü sonuçlar alacağız.

— İki temel alana odaklandık. Mücadele alanımızın başına enflasyonu koyduk. Kur fiyatlaması enflasyonla mücadelemizi daha önemli hale getirdi.

— Eylül ayında fiyatlardaki anomalite eylül ayı enflasyon raporunu incelediğimizde birçok sektör dolar kurunu 8 liradan hesaplayarak fiyatlama oluşturmuş. O dönem geçti, bu süreç ortadan kalktı. Fiyatlama davranışları normale inmeli ki enflasyonda tersine trendi hissetmeliyiz. Yüzde 10 kampanyası ekim ayında başlamasına rağmen geçtiğimiz yıla yakın bir rakam çıktı.

— Türkiye bugün ağustos ya da eylül ayından çok daha iyi durumda. Reel sektöre de iş düşüyor. Birkaç aylık fırsatçı fiyatlama davranışları geride kaldı. Sorumlu davranışların atılmasını bekliyoruz. ÖTV ve KDV adımları attık. Güçlü bütçe disiplini kararlılığımızı sürdürüyoruz. Seçime gidiyoruz, bütçe disiplini mali disiplin… Polülizm yok.

— Enflasyonda kasım ve aralık aylarında çok daha olumlu sonuçlar göreceğiz. Ağustos eylül ekim rakamlarına kabaca baktığımda 40 milyar doların altına inmeye başladığını görüyoruz. Cari açıkta düşüş trendi böyle devam ederse yıl sonunda sürpriz rakamlar görebiliriz. Türkiye yaşadığı her saldırıdan güçlenerek çıktı. Kimsenin piyasadaki pozitif havayı bozmasına izin vermeyeceğiz.

— Her dedikleri ellerinde kalıyor, her dedikleri patlıyor. Spekülatif atakların likidite sorununa yol açmaması için ciddi tedbirler aldık. Piyasaları rahatlatmak için nakit akışında sorun olmaması için ciddi önlemleri hayata geçirdik. Ekim ayı ile birlikte dengelenme süreci başladı.

— Özellikle finansal maliyetler noktasında ticari kredilerde 40-50'ler geride kaldı. Bugün itibariyle bu rakam yüzde 30'ların altına geldi. Bu yeterli mi? Daha yeni başladık. Mevduat ve kredi faizleri düşüyor. Makas çok açık, daralacak. Marj makası yüzde 10'lara dayandı.

“TECRÜBE KAZANDIRDI”

— Türkiye ekonomisini ve milletin refahını hedef alan bu ataklara karşı bu süreç büyük bir tecrübe kazandırdı.

— Eylül ayı enflasyon raporuna baktığımda bir çok sektör bu belirsizlikten dolar kurunu 8.5'tan tahmin alarak fiyatlamış. Bu dönem geçti. Fiyatlama da normale inmeli ki enflasyona etki eden bu fiyatlama ortadan kalkmalı

— Yüzde 10 kampanyası ekim ayının ikinci yarısında başlamasına rağmen ekim ayı fiyatlarına en çok etki eden ay olmasına rağmen geçen yıla eş değer oldu.

Bu fiyatlamanın aşağı düşmesi itibariyle kasım ve aralık ayında çok daha pozitif neticeler olacak.

PATRONLAR TV - En gözde 7 elektrikli otomobil
Player yükleniyor...
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Patronlar Dünyası