MENÜ
İstanbul 15°
Patronlar Dünyası
Önceki Sayfa
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
AB Türkiye'ye yaptırıma hazırlanıyor: Yaptırımları ele alan taslak metin yayınlandı
Dünya
11 Temmuz 2019 Perşembe 12:42

AB Türkiye'ye yaptırıma hazırlanıyor: Yaptırımları ele alan taslak metin yayınlandı

Avrupa Birliği (AB), Türkiye'ye Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmaları nedeniyle yaptırım uygulamaya hazırlanıyor. AB'nin uygulayacağı yaptırımlar için bir taslak metin hazırladığı ortaya çıktı.

Buna göre AB, Ankara ile üst düzey görüşmeler ile hava ulaşımı anlaşması müzakerelerini askıya alacak. Türkiye’ye yapılan maddi destek de gelecek yıl dondurulacak.

Reuters'in paylaştığı taslakta, "Türkiye'nin süregelen ve yeni yasadışı sondaj faaliyetlerinin ışığında AB, Kapsamlı Hava Ulaşımı Anlaşması'na (CATA) dair görüşmeleri askıya almaya karar verdi. Ayrıca şimdiki şartlar altında yüksek düzey toplantılara devam edilmemesine karar verildi" ifadeleri kullanıldı.  AB, Türkiye’ye ‘sondaj yaptırımı’na hazırlanıyor

'BORÇ VE KREDİLERİ GÖZDEN GEÇİRİN' 

Ayrıca Avrupa Komisyonu'nu önerdiği maddi desteği kesme kararı da benimsendi.

Buna göre, taslak metin kabul edilirse Türkiye'ye üyelik görüşmeleri sürecinde AB tarafından verilen destek 2020 yılında kesilecek. Ayrıca Avrupa Kalkınma Bankası’ndan da Türkiye’ye verdiği borç ve kredileri gözden geçirmesi istenecek.

BAŞKA YAPTIRIMLAR DA GELEBİLİR

Taslak metinde, Türkiye'nin sondaj faaliyetlerine devam etmesi halinde 'başka yaptırımların da' devreye alınabileceği vurgulandı. 

Ortak AB kararının değişme ihtimali bulunuyor. Taslak metin önce AB ülkelerinin temsilcileri tarafından tartışılacak, ardından önümüzdeki pazartesi günü dışişleri bakanlarının gündemine gelecek.

Türkiye ve Kıbrıs arasında Akdeniz'deki doğalgaz kaynaklarının paylaşımı konusunda uzun süredir anlaşmazlık yaşanıyor.

Kıbrıs, bölgenin kendi karasuları içinde olduğunu iddia ederek sondaj faaliyetlerinin egemenlik haklarını çiğnendiğini savunuyor. Türkiye ise aksini öne sürüyor ve sondaj gemisiyle arama çalışmalarına devam ediyor.

PATRONLAR TV - İşte Ferit Şahenk'in biricik aşkı
Player yükleniyor...
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Prof. Dr. Uğur Özgöker
 12 Temmuz 2019 Cuma 11:56
Biz de AB ile 2016 Mart ayında yaptığımız göçmen anlaşmasını iptal edelim. 4 milyon Suriyeli''yi Yunanistan üzerinden Avrupa''ya derhal zorla yollayalım. 2 dertten birden kurtulmuş oluruz.
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Patronlar Dünyası