MENÜ
İstanbul
Patronlar Dünyası
Önceki Sayfa
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
46 milyon frank “sır” olmuştu: Asrın soygununun kitabını yazınca ..
Dünya
14 Şubat 2018 Çarşamba 08:51

46 milyon frank “sır” olmuştu: Asrın soygununun kitabını yazınca ..

Fransa’da 42 yıl önce “yüzyılın banka soygunu”nu yapan Jacques Cassandri, kitabını yazınca 74 yaşında hâkim karşısına çıktı. Film ve kitaplara ilham veren soygunda 46 milyon frank “sır” olmuştu

Fransa'da 42 yıl önce gerçekleşen bir banka soygununu kendisinin planladığını anlattığı bir kitap yayımlayan Jacques Cassandri mahkeme karşısına çıktı.

74 yaşındaki Cassandri, soygunun zaman aşımına uğramasının ardından 8 yıl önce bir kitap yazarak soygunu planladığını anlatmıştı. Fakat Cassandri şimdi kara para aklama suçlamasından yargılanacak. Fransa'da kara para aklama suçlarında zaman aşımı bulunmuyor.

PLASTİK SANDAL KULLANDILAR

Societe Generale bankasının şubesine yönelik soygun birkaç kitaba ve bir büyük filme ilham vermişti. Soygunu gerçekleştirmek için çete üyeleri kanalizasyonda plastik sandallar kullanmış, ışık için yüzlerce metre elektrik kablosu döşemiş ve bankanın altından 8 metre kazarak kasaya ulaşmıştı.

Bir hafta sonu gerçekleşen soygunda 200 kasa ve 29 milyon euroya denk gelen 46 milyon frank çalınmıştı. Soygunla ilgili yakalanan tek kişi olan Albert Spaggiari 1977'de yargılanmak üzereyken kaçmış, 12 yıl sonra sürgünde yaşamını yitirmişti. Sürgünde bulunduğu yıllarda bir kitap yazan Spaggiari, soygunu kendisinin planladığını anlatmıştı.

Fakat 2010'da Jacques Cassandri de mahlas kullanarak bir kitap yazıp aynı şeyi iddia edince polisler soygunu planlayanın Cassandri olduğuna karar kıldı.

Mahlasın arkasındaki kişinin Marsilya bölgesinde bilinen bir gangster olan Cassandri olduğunu teşhis eden polisler Cassandri'ye ulaştığında soyguna karıştığını kabul etti ancak para aklama suçlamasını reddetti. Cassandri'nin avukatı, "Bu eser bir roman, bir kanıt değil" dedi.

'YILLARCA LÜKS HAYAT YAŞADI'

Cassandri soygundan kendisine "yalnızca 2 milyon euro" kaldığını ve bu parayı kısa sürede harcadığını savunuyor. Savcılar ise Cassandri'nin yıllarca lüks bir hayat yaşadığını vurguluyor.

PATRONLAR TV - Abdurrahman Yıldırım'dan 'kadın ticareti' gafı
Player yükleniyor...
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2019 Patronlar Dünyası